Faktoring online - czy jest możliwy?

Opublikowano: 27 Marzec 2023 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytów Firmowych

Prowadząc przedsiębiorstwo trzeba stale dbać o płynność finansową. Niejednokrotnie można napotkać na trudności w tym zakresie, zwłaszcza w dobie kryzysu. Właściciele firm dość często muszą bardzo długo czekać na pieniądze od swoich kontrahentów, co sprawia, że brakuje im środków potrzebnych tu i teraz. Rozwiązaniem tego problemu coraz częściej jest finansowanie faktur online.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • w jaki sposób faktoring pomaga w utrzymaniu płynności finansowej,
 • co różni faktoring online od faktoringu tradycyjnego,
 • czy faktoring online jest skuteczny w rozwiązywaniu problemów finansowych,
 • czy faktoring online jest dla Ciebie opłacalny.
faktoring

Na czym polega faktoring?

Jak sama nazwa wskazuje faktoring jest to finansowanie faktur z odroczonym terminem płatności. Na początek przedsiębiorca wystawia fakturę kontrahentowi, ale nie może liczyć na szybką płatność. W takiej sytuacji do gry wkracza firma faktoringowa. W całej procedurze jest ona faktorem. Natomiast przedsiębiorca, który korzysta z usługi to faktorant.

Faktor finansuje fakturę – czyli przekazuje przedsiębiorcy należną mu kwotę z tejże faktury, przy czym suma pieniężna jest pomniejsza o koszty faktoringu. Dzięki temu firma nie musi czekać na płatność od kontrahenta. Z kolei faktor nabywa w tym momencie prawo do ubiegania się od kontrahenta płatności za fakturę. Wówczas kontrahent nie płaci bezpośrednio przedsiębiorcy, a faktorowi.

Jak działa faktoring online?

Niejednokrotnie jest tak, że terminy płatności faktur wybiegają daleko w przyszłość. Chcąc znaleźć faktora przedsiębiorca często musi poświęcać dużo czasu, a potem czekać na realizację usługi. W faktoringu przez internet wszystko przebiega znacznie szybciej. Najpierw przedsiębiorca składa wniosek online, potem następuje konsultacja z doradzą faktora, a w ostatnim etapie realizacja usługi. Bardzo często jest tak, że przedsiębiorca może mieć pieniądze za fakturę na swoim koncie nawet tego samego dnia, w którym zdecydował się na skorzystanie z usługi faktoringu online.

Kto może skorzystać na faktoringu online?

Faktoring online jest bardzo przydatny dla tych właścicieli firm, którzy mogą mieć problemy z płynnością finansową w trakcie oczekiwania na regulację faktur z długim terminem płatności. W zależności od oferty faktora z usług mogą skorzystać zarówno małe, średnie jak i duże firmy. Bardzo często faktorantami są jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki z o.o. czy spółki jawne. Na rynku są dostępne usługi faktoringu online nawet dla przedsiębiorców, którzy dopiero co założyli działalności.

Co można zyskać dzięki faktoringowi online?

Przeglądając dostępne na rynku oferty faktorów można wyróżnić kilka ogólnych korzyści dla faktorantów, takich jak:

 • pieniądze na koncie nawet w 15 minut – po zaakceptowaniu wniosku przedsiębiorcy faktor może natychmiast dokonać przelewu na wskazane konto bankowe,
 • konsultacja telefoniczna z doradcą – wiele firm oferuje konsultację z doradcą w celu dopasowania indywidualnej oferty do klienta,
 • wysokie kwoty faktoringu online – często faktor jest gotowy finansować faktury do kwoty nawet 1 000 000 zł, a niekiedy i więcej,
 • ubezpieczenie faktury – faktorant może skorzystać z ubezpieczenia transakcji, na wypadek, gdyby kontrahent w ogóle nie uregulował należności z faktury VAT,
 • automatyczna zaliczka faktoringowa – jeśli faktor zna już faktoranta i jego kontrahentów, a kontrahenci zawsze byli prędzej czy później wypłacalni, to istnieje szansa, że przedsiębiorca dostanie od faktora zaliczkę pieniężną jeszcze przed wystawieniem kolejnej faktury,
 • kontrolowanie płatności przez faktora – przedsiębiorca nie musi już śledzić, czy kontrahent uregulował fakturę w terminie – będzie to zadanie faktora.

Warto też dodać, że na polskim rynku działają faktorzy, którzy umożliwiają finansowanie zarówno w złotówkach jak i w walucie obcej – najczęściej w euro.

Faktoring online jako metoda utrzymania płynności

Usługa faktoringu online w perspektywie długoterminowej pozwala na niezakłócony przepływ pieniądza przez przedsiębiorstwo. W efekcie można na bieżąco regulować zobowiązania firmy, a także realizować nowe inwestycje. Faktoring pomaga nie tylko jako narzędzie, które pozwala nam odzyskać utraconą już płynność, ale też skutecznie zapobiegać jej utracie w przyszłości.

Faktoring online jako rodzaj specjalizacji na rynku

Trzeba wiedzieć, że jeśli chcemy skorzystać z faktoringu online, to powinniśmy także zastanowić się, jaki rodzaj faktoringu nas interesuje. Można skorzystać z oferty firm, które już w sposób wyspecjalizowany świadczą usługi faktoringowe przez internet. Warto w tym celu zapoznać się ze szczegółami oferty i poważnie się nad nią zastanowić. Korzystniejszy będzie faktoring pełny czy niepełny? Co będzie najbardziej adekwatną odpowiedzią na potrzeby finansowe firmy – faktoring jawy, cichy, a może ten z regresem? Wybór jest duży, więc trzeba poświęcić trochę czasu.

Jeśli zastanawiasz się, jakie są plusy i minusy faktoringu, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: Faktoring. Zalety i wady, które powinien znać każdy przedsiębiorca.

Ile kosztuje faktoring online?

Koszty związane z faktoringiem online mogą być różne. Bardzo często oscylują w zakresie 5-15% wartości pieniężnej faktury VAT, ale nie jest to obowiązująca wszędzie zasada. Na szczęście zawsze można zapytać faktora o bezpłatną wycenę usługi albo policzyć to samemu – jeśli takie kalkulatory są dostępne na stronie faktora.

Nie bez znaczenia będzie też to, jaki rodzaj faktoringu wybierzemy. Niektóre formy świadczenia usługi są wyceniane przez faktora w inny sposób niż pozostałe metody faktoringu. Przykładowo w faktoringu jawnym – gdzie kontrahent wie o usłudze oraz o tym, że musi uregulować należność na konto faktora – koszty będą niższe niż w faktoringu cichym – gdzie kontrahent nie wie o usłudze, przedsiębiorca dostaje pieniądze od faktora, a dopiero po otrzymaniu od kontrahenta płatności, płaci za usługi faktoringu. Jest tak dlatego, że w faktoringu cichym faktor ponosi większe ryzyko.

Na co zwrócić uwagę przy faktoringu online?

Na rynku przedsiębiorcy mają do wyboru różne usługi faktoringu online. Aby wybrać najkorzystniejszą z nich warto zwrócić uwagę na:

 • maksymalną kwotę finansowania faktur VAT,
 • minimalną kwotę finansowania faktur VAT,
 • wysokość prowizji dla faktora,
 • terminy płatności dla opłacanych faktur,
 • walutę faktoringu,
 • czas w jakim faktor zobowiązuje się przelać pieniądze na konto.

Przed podjęciem kroków zmierzających do faktoringu należy przyjrzeć się zapisom umowy z kontrahentem. Jeśli będą tam widniały zapisy o zakazie cesji wierzytelności, wówczas faktoring będzie niemożliwy do zrealizowania.

Faktoring tradycyjny czy online? Co bardziej się opłaca?

Oczywiście można korzystać z faktoringu w ten sposób, że udajemy się do siedziby firmy świadczącej usługi i tam składamy wniosek. Jednakże w praktyce może się okazać, że procedura ta wydłuży się w czasie. W przypadku faktoringu online możemy uzyskać pieniądze na koncie w ciągu 15 minut od złożenia wniosku.

Niezależnie od tego, na jaki faktoring się zdecydujemy, zawsze będzie to decyzja opłacalna o ile wystawiamy faktury na których widnieją dłuższe terminy płatności. Wprawdzie jeśli w jednym czy drugim przypadku kontrahent nie ureguluje należności po upływie terminu płatności, to jeszcze nie powinno to wpłynąć bardzo negatywnie na finanse firmy. Jednakże, jeśli wystawiamy dużo takich faktury i współpracujemy z mnóstwem różnych kontrahentów, to korzystanie z usług faktoringu może okazać się nie tylko opcjonalnym, korzystnym sposobem na spóźniające się płatności, ale też koniecznością do uniknięcia utraty płynności finansowej.

Dodano: 27.03.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Na czym polega faktoring?

Na czym polega faktoring?

06 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Faktoring to usługa, która obecna jest na polskim rynku od wielu lat. Pierwotnie była to usługa, która dostępna była tylko dla dużych firm, z dużą ilością faktur. Kolejne lata istnienia usługi na rynku sprawiły, że faktoring stał się bardziej dostępny, niezależnie od branży czy okresu prowadzenia dz(...)

Czytaj więcej
Top