Faktoring. Zalety i wady, które powinien znać każdy przedsiębiorca

Opublikowano: 09 Lis 2022 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytów Firmowych

Faktoring to dobre rozwiązanie dla wielu firm. Każda z nich znajdzie coś dla siebie, ale jak wiadomo nie od dziś, że wszystko podsiada swoje zalety, jak i wady. Dziś omówimy je dokładnie. Jeśli planujesz zawarcie umowy faktoringowej warto przeczytać ten artykuł - odpowiada on na wiele pytań.

Z tego artykuły dowiesz się:

Zalety faktoringu

Jakie są zalety faktoringu? Faktoring to bardzo dobre rozwiązanie dla młodych firm. Właściciele funkcjonujących od niedawna przedsiębiorstw mogą mieć potrzebę uzyskania środków wcześniej niż wynika to z faktur z odroczonym terminem płatności. Niestety, rynek nie zdążył zweryfikować tychże firm na tyle, by w oczach banków czy firm pożyczkowych być wiarygodnymi kredytobiorcami. Firmy faktoringowe nie weryfikują swoich klientów. Nie jest tutaj zatem istotna kwestia posiadania zdolności kredytowej. Zazwyczaj nie interesuje ich też to, czy faktorant był kiedyś zadłużony.

Niewątpliwie kolejnym plusem jest możliwość szybkiej poprawy sytuacji finansowej firmy. Faktorzy wpłacają pieniądze za faktury niemalże od razu. Faktorant nie musi czekać na pieniądze od kontrahentów i ma możliwość na bieżąco spłacać swoje własne zobowiązania. Zyskuje poczucie bezpieczeństwa finansowego. Faktoring nie dopuszcza do zastojów w przepływie pieniędzy, co wiąże się również ze zminimalizowaniem ryzyka podjęcia decyzji o zawieszeniu działalności gospodarczej.  

Ponadto faktoring pozwala zweryfikować kontrahentów, pod kątem ich wypłacalności. Faktorzy mają możliwość sprawdzenia kontrahentów, a potem poinformowania faktoranta. Dzięki temu przedsiębiorca może ocenić, który z kontrahentów jest uczciwy, a który nie. Pozwala to zabezpieczyć prowadzenie biznesu w przyszłości. Poza tym faktoring wykazał, że kontrahenci, którzy wcześniej nie wywiązywali się z terminowego regulowania należności, zazwyczaj dokonują przelewów na konto faktora na czas.

Pozostaje jeszcze kwestia na ogół dobrych dla faktoranta relacji z faktorem. Faktorów nie interesuje, na jaki cel przedsiębiorca przeznacza środki z zaliczki za faktury. Natomiast w przypadku, kiedy kontrahenci nie płacą w terminie, faktorzy są zazwyczaj skłonni pomóc faktorantowi w windykacji należności.

W ramach faktoringu następuje przeniesienie ryzyka niewypłacalności dłużnika na faktora. Jest to pewne poczucie bezpieczeństwa finansowego, które mogą realnie odczuć przedsiębiorcy, korzystający z faktoringu.

Wady faktoringu 

Faktoring funkcjonuje jako usługa na rynku, a wiadomo, że za usługi trzeba płacić. Firmy faktoringowe zazwyczaj pobierają prowizję przygotowawczą, prowizję aranżacyjną, prowizję operacyjną i naliczają odsetki od pieniędzy, przekazanych faktorantowi. Opłaty są szczególnie dotkliwe przy stosowaniu najdroższego rodzaju faktoringu, czyli faktoringu pełnego.

Zastosowanie faktoringu może negatywnie wpłynąć na prowadzenie biznesu. Po pierwsze dlatego, że przedsiębiorca, który natychmiast potrzebuje pieniędzy, może w oczach innych podmiotów na rynku mylnie wyglądać na niewypłacalnego. Niestety wciąż pokutuje przekonanie, że po faktoring sięgają tylko firmy na skraju bankructwa, podczas gdy w Europie Zachodniej jest to często stosowane rozwiązanie finansowe. Po drugie kontrahent może przestraszyć się cesji wierzytelności i nie będzie skłonny podjąć współpracy z przedsiębiorcą, jeśli będzie miał wystąpić faktoring. I po trzecie istnieje obawa, że kontrahent uzna, że to on jest niewiarygodny dla przedsiębiorcy - wówczas może dojść do pogorszenia relacji biznesowych.

Jest jeszcze jedna wada: występująca w przypadku faktoringu niepełnego, kiedy kontrahent nie spłaca faktora. Otóż w takiej sytuacji faktorant musi zwrócić środki, pozyskane od faktora. Dlatego też bardzo często lepiej jest się nie decydować na faktoring niepełny, a lepiej na faktoring pełny.

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy faktoringowej?

Jeżeli chcecie zawrzeć umowę faktoringową jako faktoranci, musicie być wyczuleni na kilka kwestii.

Zwróćcie uwagę na to, jak wysoką zaliczkę wpłaci Wam faktor. 80% a 90% to różnica 10%, która jest dość istotna, zwłaszcza jeśli przedsiębiorca szybko potrzebuje pieniędzy. Faktorant musi myśleć tutaj długofalowo, przewidzieć i obliczyć, czy pozyskiwanie takich kwot będzie zaspokajało bieżące potrzeby. Jest to szczególnie ważne, kiedy umowa jest zawierana na bardzo długi okres. Przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na terminy, jakie faktor wyznaczy na spłatę faktury. Ma to szczególne znaczenie wtedy, kiedy faktorant chce pozyskać pieniądze jak najszybciej.

Przy występowaniu limitu faktoringowego przedsiębiorca musi obliczyć, czy pułap, do jakiego faktor będzie wykupywał faktury, odpowiada jego potrzebom. Jeżeli sumy z faktury będą przekraczać limit, faktor nie będzie finansował faktur. Ważne jest też ustalenie minimalnej wartości, za którą faktor wykupi faktury. Z pozoru może to się wydawać mało istotne, ale odpowiedzcie sobie na pytanie: co, jeśli limit faktoringowy wynosi na przykład 50 000 zł a kwota minimalna 30 000 złotych i nagle okazuje się, że faktury opiewają na 25 000 złotych? Możecie bardzo potrzebować tych pieniędzy, ale jeśli w umowie pojawi się zapis o minimum 30 tysięcy złotych, nie dostaniecie żadnych środków.

Pamiętajmy, że po podpisaniu umowy faktoringowej nie będziemy mogli już wpłynąć na zmianę wielu czynników, czyli np. formy finansowania czy terminów płatności faktur.

Podsumowanie

W ramach podsumowania tego, czego dowiedzieliśmy się przypomnijmy sobie to, co jest charakterystyczne dla faktoringu, a o czym powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca.

A zatem:

  • faktoring nie jest działalnością bankową;
  • firmy faktoringowe nie są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego;
  • umowa faktoringowa jest w świetle przepisów Kodeksu Cywilnego umową nienazwaną;
  • faktoring wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów;
  • skorzystanie z tej usługi może po prostu dać szanse na przetrwanie przedsiębiorstwom, które nie mogą sobie pozwolić na utratę płynności finansowej;
  • ponadto faktoring to dobre rozwiązanie zarówno dla młodych firm, jak i dla tych, które już od lat funkcjonują na rynku. 

 

Tagi: faktoringprzedsiębiorca

Dodano: 29.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top