Faktoring pełny czy niepełny? Co wybrać?

Opublikowano: 13 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Obecnie jedną z najbardziej popularnych form finansowania firm jest faktoring. Właściciele przedsiębiorstw coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie ze względu na poprawę swojej płynności finansowej oraz możliwość uniknięcia zatorów płatniczych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o różnicach między faktoringiem pełnym a niepełnym,
  • dla kogo faktoring jest dobrym rozwiązaniem,
  • czy bardziej opłaca się faktoring pełny,
  • czy lepiej wybrać faktoring niepełny.
faktoring

O czym mowa? Definicja faktoringu

Faktoring to nic innego jak przedterminowe otrzymanie zapłaty za sprzedany  towar lub usługę nie od właściwego nabywcy, ale od firmy faktoringowej (faktora). Dzięki takiemu rozwiązaniu  właściciele firm nie muszą już czekać na pieniądze od swoich kontrahentów. Po przekazaniu faktur do swojego faktora środki są dostępne dla faktoranta zazwyczaj już w tym samym dniu. Zawsze jest to termin krótszy niż wynikający z płatności faktury.

Najważniejszymi pytaniami, na które powinien odpowiedzieć sobie przedsiębiorca zainteresowany usługą faktoringu to jakie są jego rodzaje oraz który z nich wybrać?  Dziś postaramy się przybliżyć te  dwie formy faktoringu. Zanim zdecydujesz się na tą formę finansowania ważne jest poznanie różnic pomiędzy faktoringiem z regresem (faktoring niepełny) oraz bez regresu (faktoring pełny).

Faktoring niepełny (z regresem) niepełny (bez regresu) - różnice

Faktoring jak już wcześniej zostało powiedziane to forma finansowania przedsiębiorstw, gdzie  swoje wierzytelności z faktur niejako „przerzuca się” na tzw. faktora, czyli firmę faktoringowa. Ta forma finansowania jest coraz bardziej popularna wśród przedsiębiorców ponieważ daje ona możliwość zamiany na gotówkę należności wynikających z faktur z odroczonym terminem płatności, a tym samym  firma ma możliwość terminowo regulować własne zobowiązania. Takie rozwiązanie prócz płynności finansowej daje także możliwość budowania pozytywnego wizerunku, firmy rzetelnej i wypłacalnej.

Faktoring możemy podzielić na pełny (tak zwany bez regresu), oraz niepełny (z regresem). Oba te rodzaje faktoringu różni jedna bardzo ważna cecha, a mianowicie ryzyko finansowe. W faktoringu pełnym, czyli bez regresu to firma faktoringowa przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta co dla firmy oznacza  niemal pełne bezpieczeństwo finansowe dla realizowanej transakcji. W faktoringu niepełnym, gdy kontrahent okaże się niewypłacalny - następuje tzw. "regres", czyli firma musi zwrócić instytucji faktoringowej środki finansowe, które otrzymała na poczet zapłaty za zrealizowaną transakcje.

W tym miejscu należy nadmienić jeszcze o faktoringu mieszanym, gdzie firma faktoringowa przejmuje na siebie  tylko część odpowiedzialności za wypłacalność kontrahenta. Oznacza to, że faktor tylko po części pokrywa należności jakie spoczywają na naszym kontrahencie. W praktyce rynkowej takie rozwiązanie jednak jest oferowane jako faktoring pełny.

Zarówno faktoring pełny jak i nie pełny mają swoje zalety, jednak na jakie rozwiązanie powinien zdecydować się przedsiębiorca?  Odpowiedź na to nie jest jednoznaczna, a wszystko zależy od wymogów firmy która na takie finansowanie się decyduje.

Faktoring niepełny - dla kogo?

Faktoring niepełny (z regresem) najlepiej sprawdzi się w  przedsiębiorstwach, które współpracują z gronem stałych klientów i maja sprawdzonych partnerów handlowych. Co więcej w faktoringu niepełnym, mimo braku przejęcia ryzyka niewypłacalności, firma faktoringowa bardzo często pomaga w dochodzeniu niezapłaconych należności swoich  klientów. Z reguły firmy faktoringowe pozostawiają do dyspozycji swoich klientów profesjonalne firmy windykacyjne, które mają je wspierać  w odzyskaniu wierzytelności od kontrahentów.

Faktoring niepełny jest najpopularniejszą formą finansowania należności przedsiębiorstw w Polsce. Dzieje się tak również z tego względu iż wiąże się on z dużo  mniejszą ilością formalności niż w faktoringu pełnym. Dodatkowo jest on również znacznie tańszy niż usługa faktoringu bez regresu.

Faktoring pełny – kto skorzysta?

Faktoring pełny (bez regresu) sprawdzi się natomiast w firmach, które chcą rozwijać się dynamicznie lub które dopiero budują swoją bazę klientów i podejmują współpracę z wieloma nowymi Kontrahentami, nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. W takiej sytuacji przedsiębiorca podpisując kontrakt o dużej wartości nie musi martwić się wypłacalnością swoich klientów, a przede wszystkim nie musi martwić się ich sytuacji finansową. Dodatkowo bardzo często kontrahenci wymagają przesuniętego terminu płatności. Oznacza to, że przedsiębiorca zapłatę za wystawiona przez siebie fakturę otrzyma dopiero za 30, 60 lub nawet 120 dni.

Dla takich firm faktoring pełny jest najlepszym rozwiązaniem, przedsiębiorcy dają swojej firmie niemal pełne bezpieczeństwo finansowe, a ryzyko windykacji ewentualnych wierzytelności w przerzucają na inny podmiot (firmy faktoringowe).

Faktoring pełny i niepełny to tylko jeden z możliwych wyborów

Jako przedsiębiorca możesz skorzystać z faktoringu pełnego albo niepełnego. Ale to tylko jeden z rodzajów faktoringu. Jeśli zastosujesz inne kryteria przy kwalifikacji, to wówczas okaże się, że istnieje wiele form faktoringu, które są dla Ciebie dostępne. To, jaki rodzaj faktoringu wybrać będzie zależało od bardzo wielu czynników. Przykładowo, jeśli chcesz, aby kontrahent wiedział, co się dzieje z fakturami, to możesz wybrać faktoring jawny. Natomiast przedsiębiorca, który korzysta z faktoringu tajnego nie ujawnia tej informacji kontrahentowi.

Faktoring pełny albo niepełny - gdzie szukać ofert?

Jeśli chcesz utrzymać płynność finansową w firmie to na pewno warto objąć faktoringiem pełnym swoje faktury. Jeżeli szukasz korzystnej dla siebie umowy faktoringu, to możesz sprawdzić ofertę, jaką przygotowała firma Helikon: Faktoring online. Z całą pewnością znajdziesz dla siebie najbardziej adekwatnego faktora, dzięki czemu będziesz mieć problem z głowy. 

Podsumowanie
 

W decyzji o wyborze rodzaju faktoringu przedsiębiorca powinien kierować się zaufaniem jakim obdarza swoich kontrahentów oraz od tego w jakim kierunku prowadzi swoją firmę.

Jeżeli przedsiębiorca decyduje się na faktoring niepełny, powinien zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami, starannie dobierając swoich partnerów handlowych oraz podejmując współpracę z rzetelnymi, sprawdzonymi kontrahentami. Jeśli nie otrzyma on zapłaty za wykonaną usługę w wyznaczonym terminie, to właśnie on zobowiązany będzie do zwrotu pełnej kwoty na rzecz firmy faktoringowej.

Natomiast w przypadku faktoringu pełnego przedsiębiorca po przekazaniu faktury do realizacji właściwie nie musi prowadzić żadnych działań zmierzających do odzyskania należności. Musi liczyć się jedynie z dużo wyższymi kosztami takiej usługi oraz większą ilością formalności.

Tagi: faktoring

Dodano: 17.08.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top