Ceny mieszkań to niezwykle istotna informacja zarówno dla strony wynajmującej jak i zarabiającej na najmie. Z jednej strony właściciel nie może dać ceny zbyt niskiej (bo będzie stratny), ani zbyt wysokiej (bo pochłonie go konkurencja), z drugiej najemca będzie szukał jak najtańszej oferty w jak najwyższym standardzie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie będą to małe koszty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Ceny wynajmowanych mieszkań są obliczane w różny sposób, choć bardzo popularną metodą jest przelicznik na jeden metr kwadratowy. Według danych z popularnego portalu ogłoszeniowego w 2024 roku średnia cena za 1 mwk. póki co wynosi 68 złotych. Wprawdzie to od właściciela zależy na jakim finalnym pułapie uplasuje się ta kwota, niemniej pozwala to mniej więcej zorientować się w sytuacji rynkowej.
Poniżej znajdziesz ceny wynajmu różnych mieszkań w kilku wybranych, największych polskich miastach:
Różnice mogą być bardzo duże, wynoszące nawet przeszło 2000 zł na miesiąc.
Cena najmu mieszkań w ostatnim czasie przeważnie rosła, choć nie wszędzie. Zobaczmy, jak te zmiany wyglądały w odniesieniu rok do roku - od marca 2023 r. do marca 2024 r. w odniesieniu do mieszkania o pow. 40 mkw.:
Jak więc widzimy, z wybranych przykładów, w Krakowie mieliśmy do czynienia ze spadkiem ceny najmu.
Koszty wynajmu mieszkania uzależnione są od:
Z punktu widzenia najemcy nie można zapominać o kaucji, którą także należy wliczyć w poczet kosztów, choć istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zostanie ona zwrócona.
Pomimo tego, że faktycznie w znakomitej części przypadków ceny wciąż rosną, to jednak jest to tempo znacznie niższe niż w latach 2022 - 2023. Można więc mówić o pewnym ustabilizowaniu się cen. Ponadto gdzieniegdzie można było zauważyć nawet obniżenie kosztów - przykładem wspominany już Kraków. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się dość wysokiej podaży nieruchomości, ale trudno jest stwierdzić czy i jak zmieni się popyt.
Dotyczy to zazwyczaj osób, które już posiadają jedną nieruchomość - z przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe i decydują się wejść w posiadanie drugiego mieszkania, które wygeneruje zyski z wynajmu. Czasem biorą nawet na ten cel kredyt hipoteczny. Jakkolwiek w obecnym czasie taka inwestycja nie jest zbyt opłacalna. Przy stabilizacji cen wynajmu trudno byłoby zaproponować wyższą stawkę, by szybciej osiągnąć zwrot z przedsięwzięcia. Na chwilę obecną lepiej jest się wstrzymać z takimi ruchami.
Obecnie dla potencjalnego najemcy sytuacja wygląda korzystnie. Stawki czynszu są stabilne i można czuć się bezpiecznie. Warto w tym okresie decydować się na podpisanie umowy najmu, póki stabilizacja cenowa trwa. To szczególnie korzystne dla osób, które skutecznie szukają ofert z wynajmem długoterminowym.
Dodano: