Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Opublikowano: 21 Wrz 2020 Dagmara Konik 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Otrzymanie kredytu gotówkowego jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Jednym z głównych składników wpływających na zdolność kredytową osoby, która stara się o uzyskanie takiego finansowania jest wysokość jej dochodów,. Jeśli jest niska jest częstą przyczyną odrzucenia wniosku o kredyt gotówkowy.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Jakie należy osiągać dochody, żeby uzyskać interesującą nas kwotę kredytu?

Właściwie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak wysoki musimy osiągać dochód, aby otrzymać kredyt gotówkowy. Bez względu na to z jakiego źródła otrzymujemy dochody i ile zarabiamy możemy starać się o kredyt lub finansowanie w instytucji pozabankowej. Każda instytucja finansowa sama decyduje o tym, czy udzieli nam takiego finansowania i na jakich warunkach będzie ono spłacane. Banki i firmy pożyczkowe samodzielnie decydują, jakie źródła dochodu będą finansować. Część instytucji może posiadać bardziej liberalną politykę względem nietypowych źródeł dochodu, a część będzie finansować tylko typowe źródła np. określonego rodzaju umowy. Zdolność kredytowa oceniana jest indywidualnie dla każdego klienta i ma na nią wpływ wiele czynników. W ramach oceny bank bada sytuację finansową klienta, czyli:

  • wiek i stan cywilny,
  • status mieszkaniowy,
  • wykształcenie,
  • status i historia zatrudnienia,
  • wysokość osiąganych dochodów,
  • stałe, miesięczne koszty utrzymania,
  • zobowiązania kredytowe (historię kredytową zawartą w Biurze Informacji Kredytowej).

Co to jest DTI?

Przy ocenie wniosku kredytowego i poziomu zdolności kredytowej klienta banki zwykle sprawdzają jaki jest wskaźnik DTI (debt to income). DTI pokazuje procentowy udział długu do wysokości dochodów kredytobiorcy. Wskaźnik ten, odnosi się do całkowitego zadłużenia klienta: posiadanego dotychczas i zaciąganego. Rekomendacja wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego  w 2010 roku określa jaka może być maksymalna miesięczna rata miesięczna kredytu w stosunku do uzyskiwanych zarobków

Jak należy dokumentować nasze zarobki?

Dla każdej instytucji udzielającej finansowania to właśnie wysokość dochodów oraz okres trwania zatrudnienia jest gwarancją, że zobowiązanie będzie regularnie i terminowo spłacane. Wysokość dochodu musi być na takim poziomie, aby pokryć miesięczne koszty utrzymania oraz koszty kredytu. Wnioskując o kredyt gotówkowy możemy się spodziewać, że instytucja poprosi nas o potwierdzenie dokumentem osiąganych dochodów. Najczęściej takim dokumentem u osoby pracującej jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach wystawione przez pracodawcę lub historia ostatnich wpływów wynagrodzenia na nasz rachunek bankowy. Jeśli wnioskujemy o kredyt w banku to o takie dokumenty rzadziej proszą banki w których posiadamy konto osobiste ponieważ mają wgląd w historię naszych wpływów i wydatków.

Instytucje udzielające kredytów gotówkowych akceptują dochody pochodzące z różnych źródeł
(w tym również te z umów cywilnoprawnych, emerytur, działalności gospodarczych czy rolnych). Ważne jest by były to dochody udokumentowane, aby w razie konieczności móc potwierdzić osiągany dochód. Wiele instytucji pozabankowych akceptuje również świadczenia dodatkowe (np. 500+), ale są one traktowane jak dochód dodatkowy więc osoba utrzymująca się z samych takich świadczeń raczej nie ma szans na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Wnioskując o kredyt w banku możemy znacznie poprawić swoje szanse na otrzymanie decyzji pozytywnej jeśli zawnioskujemy wspólnie z drugą osobą o stałych dochodach.Przyznanie kredytu dwóm osobom osiągającym stały dochód jest dla banku mniej ryzykowne.

Wnioskując o kredyt w instytucji pozabankowej zazwyczaj wystarczy osiągać dochód w wysokości pensji minimalnej. W niektórych takich instytucjach nie ma też potrzeby potwierdzania dokumentem otrzymywanego wynagrodzenia,  wystarczy samo oświadczenie o wysokości osiąganego dochodu.

Inaczej jest jeśli staramy się o wyższe kwoty kredytu np. kredyt hipoteczny. Wtedy im wyższe nasze dochody tym większe jest prawdopodobieństwo otrzymania wysokiej kwoty kredytu. Oczywiście w przypadku kredytu hipotecznego jest to też powiązane z nieruchomością, jaką chcemy finansować. Większe są również w tym przypadku wymagania dotyczące przedstawienia niezbędnych dokumentów potwierdzających nasze dochody i wymagane dla kredytu m.in. dotyczące przedmiotu zabezpieczenia (domu, mieszkania, działki etc.)

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie: „ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy” trzeba wziąć pod uwagę dochody, jakie osiągamy oraz wysokość potencjalnej raty kredytu. Każdy z banków ma własne wytyczne w zakresie relacji zobowiązań do dochodu powiązane z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), ale przyjmując, że nasze aktualne raty i nowe zobowiązanie nie przekraczają połowy dochodu możemy śmiało liczyć na finansowanie. W zależności od instytucji – bank czy firma pożyczkowa – możemy wziąć pod uwagę dochody potwierdzane dokumentami lub dodatkowe świadczenia. Decydując się na wnioskowanie o kredyt gotówkowy warto w pierwszej kolejności skorzystać z internetowej porównywarki kredytów i sprawdzić która z instytucji zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki kredytowania przy naszej wysokości zarobków.

Zaktualizowano: 12.10.2021

Dodano: 21.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top