Jak doradca kredytowy może pomóc w optymalizacji domowych zobowiązań?

Opublikowano: 29 Cze 2024 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Optymalizacja domowych zobowiązań oznacza zarówno likwidację tych długów, z którymi można sobie poradzić "od ręki", zmniejszenie kosztów zadłużeń, które trzeba jeszcze spłacać oraz łączenia wielu dużych wydatków w jeden mniejszy. Wbrew pozorom zarządzanie domowym budżetem nie musi być takie proste. Dlatego na pomoc zawsze może nam przyjść doradca kredytowy z firmy Helikon.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak efektywnie optymalizować domowe wydatki,
 • w czym pomoże Ci doradca kredytowy,
 • kiedy warto sięgnąć po pomoc agenta w optymalizacji zadłużeń. 
doradca kredytowy

Domowe zobowiązania - czym są?

Definicja domowych zobowiązań jest dość szeroka i tak naprawdę u każdego klienta ma ona nieco inną objętość. Możemy wyróżnić tutaj tzw. wydatki stałe, czyli:

 • koszty utrzymania gospodarstwa domowego,
 • rachunki za tzw. "media" czyli prąd, gaz, wodę, itp.,
 • rachunki za internet, telefon, telewizję,
 • zakupy żywnościowe,
 • zakupy na utrzymanie domu i rodziny w higienie.

Ale oprócz tego mogą nam się pojawiać długi powstałe z tytułu zaciągniętych zobowiązań finansowych, taki jak:

Doradca kredytowy z firmy Helikon pomaga właśnie w optymalizacji tej drugiej kategorii domowych zobowiązań. 

Jak ekspert finansowy może pomóc w optymalizacji domowych zobowiązań?

Ekspert finansowy Helikon może Ci pomóc, wykonując następujące kroki:

 1. Analiza Twojej sytuacji finansowej. Doradca weźmie pod uwagę to, ile zarabiasz (ze wszystkich źródeł, jeśli jest więcej niż jedno), jak wysokie są Twoje raty oraz ile masz tzw. kosztów stałych. To pozwoli określić wstępne możliwości dalszej optymalizacji.
 2. Polepszenie historii kredytowej w BIK-u. Agent doradzi Ci, co możesz zrobić, aby informacje na Twój temat w BIK-u były pozytywne. To zwiększy Twoje szanse np. na konsolidację w przyszłości.
 3. Przedstawienie możliwości kredytu konsolidacyjnego. Jest to opcja dostępna dla tych klientów, których budżet domowy cierpi z powodu wielu rat. Doradca powie Ci, jakie kredyty konsolidacyjne są w Twoim zasięgu i przedstawi Ci, jak bardzo zmniejszy są rata.
 4. Restrukturyzacja długu. Jeżeli okaże się, masz długi u jednego z naszych partnerów, to agent podpowie Ci jakie są szanse negocjacji z instytucją oraz ewentualne możliwości restrukturyzacji kredytu bądź pożyczki. 

Jak widać, agent ma możliwości, aby pomóc Ci w optymalizacji zadłużenia. 

Kiedy pomoc agenta jest możliwa, a kiedy wręcz wymagana?

Możemy rozważyć dwa typy sytuacji, a mianowicie:

 1. Zadłużenie jest uciążliwe, lecz nie zagraża budżetowi domowemu - pomoc agenta jest możliwa. Klienci, którzy spłacając raty nie mają większych problemów finansowych, mogą czuć potrzebę odłożenia pewnej sumy np. na wyjazd wakacyjny. Jednak jest to niemożliwe, skoro nie ma z czego odkładać. Opcjonalna pomoc doradcy może polepszyć Twoją sytuację finansową i sprawić, że nadal będziesz spłacać zadłużenie, mając jednocześnie nieco więcej pieniędzy w portfelu.
 2. Zadłużenie zagraża budżetowi domowemu - pomoc agenta jest konieczna. Takie sytuacje stwarzają poważne zagrożenia, nawet bankructwa. Co gorsze, wierzyciele mogą zechcieć dochodzić swoich należności na drodze sądowej. Bez pomocy doradcy klient może przeżyć prawdziwy życiowy dramat. Uzyskanie konsolidacji czy przystąpienie do negocjacji z bankiem będzie dobrym sposobem do tego, by dłużnik stanął na nogi.

Pamiętaj, że zawsze może niezobowiązująco zadzwonić do doradcy i zapytać o dostępne możliwości. Nie musisz, ale zawsze możesz skorzystać z naszego doradztwa. 

Czy można samemu zoptymalizować domowe zobowiązania?

Tak, niejeden klient z powodzeniem samodzielnie radzi sobie z zadłużeniem. Oto, z jakich sposobów możesz skorzystać:

 1. Rozpisz swój budżet. Możesz to zrobić w formie tabelki. W lewej kolumnie wpisz wszystkie swoje dochody (także innych osób pracujących w gospodarstwie domowym), natomiast w kolumnie po prawej stałe wydatki plus sumę comiesięcznych rat. Pozwoli Ci to na rzetelne podsumowanie budżetu oraz przekonanie się jak wygląda bilans.
 2. Wnioskuj o kredyt konsolidacyjny. Możesz samodzielnie wnioskować o kredyt konsolidacyjny na platformie wnioskomat.com gdzie znajdziesz niejedną ofertę. Pamiętaj, aby przygotować dokumenty dotyczące Twoich dotychczasowych długów. 
 3. Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków. Policz, czy nie lepiej zrezygnować z jazdy samochodem na rzecz transportu publicznego. Zastanów się, ile zaoszczędzisz, jeśli zamiast abonamentu na komórce zaczniesz korzystać z karty. Może często jadasz na mieście? Gotowanie w domu generuje dość duże oszczędności. Znalezienie kilku pól do ograniczenia wydatków pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. 
 4. Pomyśl o dodatkowym dochodzie. Jeśli masz czas, by pracować dodatkowo parę godzin w tygodniu albo w weekendy to zawsze możesz poszukać dodatkowego zatrudnienia - nawet na umowę zlecenie czy on dzieło. Będzie to wymagało od Ciebie dodatkowego wysiłku, ale rzeczywiście pomoże w uregulowaniu trudnej sytuacji finansowej. 

Niekiedy można też liczyć na finansową pomoc rodziny lub bliskich.

Jakie korzyści niesie ze sobą pomoc doradcy przy optymalizacji domowych zobowiązań?

Pomoc doradcy kredytowego realnie pozwoli odetchnąć Twojemu portfelowi - przykładowo zamiast płacić 3000 zł rat miesięcznie, będziesz płacić 1500 zł. To także realny ratunek przed wizytą komornika. Nie należy także zapominać o takich aspektach jak komfort psychiczny - poradzenie sobie z zadłużeniem to poczucie spokoju i realnie odciążenie od stresu. 

Dodano: 29.06.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top