Biuro Informacji Kredytowych gromadzi dane dotyczące zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych. Każdy, kto chce się ubiegać o zobowiązanie, musi posiadać odpowiednią historię kredytową, co instytucja finansująca na pewno sprawdzi w bazie BIK. Niekiedy dane z prywatnego BIK-a mogą być decydujące, nawet jeśli chcesz wziąć kredyt firmowy. A będzie tak zwłaszcza wtedy, gdy prowadzisz małą firmę, której działalność skupia się wokół jednej osoby, czyli Ciebie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Dla banku bardzo liczy się zdolność kredytowa wnioskodawcy. Niezależnie od tego, o jaki rodzaj kredytu firmowego chcesz się ubiegać, Twoja sytuacja finansowa musi zostać poddana szczegółowej analizie. Liczyć się będą nie tylko Twoje przychody i wydatki, ale też chociażby długość stażu na rynku (może się okazać, że jeśli Twoja firma ma mniej niż 2 lata, to Twój wniosek zostanie z automatu odrzucony). Jednakże, to co dziś nas najbardziej interesuje, to historia kredytowa.
Historia kredytowa to dane, które gromadzone są w bazach dłużników. Jak łatwo się domyśleć są to informacje o długach klientów banków. Dane mogą mieć charakter pozytywny - kiedy regularnie i terminowo spłacałeś wszystkie dotychczasowe zobowiązania - albo negatywny - gdy spóźniałeś się w płatnościach. To będzie bardzo ważne dla instytucji finansowej. Pozytywna historia kredytowa znacznie zwiększy szanse Twojej firmy na zobowiązanie. Natomiast nawet nieduże opóźnienia w płatnościach mogą sprawić, że kredytodawca odmówi udzielenia kredytu.
Nie, są to osobne zbiory informacji, chociaż prowadzone przez jeden i ten sam podmiot - Biuro Informacji Kredytowej. Ich oficjalne nazwy to:
Choć zarówno jeden jak i drugi BIK służy gromadzeniu i przechowywaniu informacji, oraz temu, by klient nie był w stanie nadmierne się zadłużyć, to jednak nie ma tam informacji mieszanych. Do BIK-u Klient Indywidualny trafia to, co zostało zaciągnięte prywatnie, a do BIK-u Przedsiębiorcy to, co było zaciągnięte na firmę.
BIK Klient Indywidualny gromadzi informacje dotyczące zadłużeń, które miałeś jako prywatna osoba fizyczna. Mogą być to bankowe kredyty gotówkowe, hipoteczne i konsolidacyjne, ale też pożyczki pozabankowe - ratalne oraz chwilówki. Jeśli kiedyś kupiłeś coś na raty - np. pralkę, lodówkę lub inny sprzęt AGD - to także zostanie odnotowane w bazie. Ponadto mogą tam się pojawić dane dotyczące innych płatności, takich jak chociażby rachunków za media.
BIK firmowy zawiera informacje na temat historii kredytowej Twojej firmy. Jeżeli kiedyś zdarzyło Ci się brać na firmę kredyt hipoteczny, obrotowy, technologiczny, inwestycyjny lub inny rodzaj pożyczki, to wówczas pojawi się na ten temat stosowny wpis w BIK. Pamiętaj o tym, że podobnie jak przy BIK-u indywidualnym mogą się pojawić dane na temat innych długów, za które odpowiedzialna jest firma.
Bank może zajrzeć zarówno do bazy BIK Klient Indywidualny jak i BIK Przedsiębiorca. Choć generalnie rzecz biorąc przy kredytach firmowych powinna być weryfikowana historia zadłużenia przedsiębiorstwa, to jednak kredytodawca w pewnych przypadkach może podejrzewać, że finanse firmy mają ścisły związek z prywatnymi finansami właściciela. Jest to uzasadnione np. wówczas, gdy o zobowiązanie wnioskuje jednoosobowa działalność gospodarcza. Wprawdzie dochody firmy zapewne idą w dużej części na utrzymanie miejsca działalności i pokrycie kosztów sprzedaży towarów bądź usług, jednak dla przedsiębiorcy jest to także główne i jedyne źródło utrzymania. Instytucja będzie chciała się dowiedzieć, jakie wydatki właściciel firmy pokrywa z jej zysków. Wszakże mogą być to spore koszty związane z jego prywatną sytuacją finansową.
Jeżeli kredyt jest na firmę, to pozostawi on ślad w bazie BIK Przedsiębiorca. Aby tak się stało, we wniosku muszą widnieć dane firmy oraz osoby jej reprezentującej. Kiedy bank wyda pozytywną decyzję, informacja o tym pojawi się w firmowym BIK-u. Nie na to wpływu to, czy później będziesz regularnie spłacać dług, czy będziesz zalegać z ratami - informacja o tym, że masz kredyt firmowy i tak się pojawi. Mało tego - nawet jeśli bank Ci odmówi, to BIK Przedsiębiorca odnotuje sam fakt złożenia przez Ciebie zapytania kredytowego.
Na platformie wnioskomat.com możesz znaleźć niejedną ofertę kredytu dla przedsiębiorcy. Znajdziesz je za pomocą naszego narzędzia, jakim jest Ranking kredytów firmowych. Zobaczysz tam, jak wyglądają aktualne oferty, kto jest kredytodawcą oraz ile i na jaki okres możesz pożyczyć. Od razu też możesz przystąpić do złożenia wniosku online. Natomiast jeśli potrzebujesz więcej informacji, to możesz skonsultować się z naszym doradcą kredytowym.
Nie zaszkodzi też, byś przed rozpoczęciem wnioskowania zorientował się w tym, jaka faktycznie jest historia kredytowa Twoja i Twojej firmy. Pomocny będzie w tym raport BIK. Raz na pół roku, możesz zawnioskować do BIK o wydanie darmowego raportu. Wystarczy, że prześlesz im pismo, powołując się na odpowiednie przepisy. Natomiast jeśli już skorzystałeś z tej opcji w przeciągu ostatnich 6 miesięcy, to możesz kupić raport, logując się na stronie BIK. Dokument nie tylko pokaże Ci jak kształtowało się Twoje zadłużenie na przestrzeni ostatnich lat, ale też pokaże Ci Twój scoring BIK.
SPRAWDŹ TAKŻE
Jeśli zainteresował Cię ten wpis, a chcesz zgłębić temat BIK-ów od podszewki, to koniecznie przeczytaj także ten artykuł:
Dodano: