Jak tanio spędzić lato w Polsce? Jak rozplanować swój domowy budżet na wakacje?

Opublikowano: 27 Cze 2024 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Mamy już lato w pełni, a to oznacza, że duża część z nas już wkrótce ruszy na wymarzone urlopy. Jednakże jak co roku pojawiają się te same problemu - czy wakacje w Polsce zawsze muszą pożerać domowe portfele, czy znów otrzymamy paragony grozy? Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, to jednak możemy zorganizować sobie tanie wczasy w Polsce.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • ile trzeba mieć pieniędzy, by spędzić wakacje w Polsce,
 • czy można ograniczyć wydatki związane z urlopem,
 • gdzie udać się po dodatkowe środki na wakacje.
lato w Polsce

Wakacje w Polsce w 2024 roku - ile kosztują?

Letni wypoczynek w Polsce pochłaniał w ostatnich latach ogromną część niejednego budżetu domowego. Niestety, sytuacja w 2024 roku wcale nie prezentuje się lepiej. Jeśli wybierzemy się na urlop bez odpowiedniego pomyślunku i szczegółowego planu, to szybko okaże się, że pieniędzy może nam najzwyczajniej w świecie nie wystarczyć. Takie miejsca jak Sopot, Mikołajki czy Zakopane to już kanon polskiego letniego podróżowania. Jeśli jednak zdecydujesz się na podróż w tamte strony to prawie na 100% Twoje wakacje nie będą tanie.

A ile trzeba mieć pieniędzy, by pojechać na tani urlop w 2024 roku? Dużo zależy od tego jak, gdzie i z kim podróżujemy. Postaraliśmy się policzyć podstawowe wydatki na 1 osobę, za każdym razem za punkt odniesienia obierając jak najbardziej ekonomiczny wariant:

 • 50-150 zł za nocleg - często jest tak, że rezerwując nocleg dla 4,5 czy 6 osób zapłacisz mało, a standard otrzymasz dość wysoki,
 • 50 -100 zł za bilet w jedną stronę - pociągi są najtańszym środkiem transportu, więc tutaj podaliśmy ceny biletu za pokonanie dystansu od 200 do nawet 600 km w jedną stronę (należy to pomnożyć przez dwa),
 • 30 zł za wyżywienie - zakładając, że przynajmniej jeden posiłek jest wliczony w cenę noclegu, to nie stołując się codziennie w najdroższych restauracjach można spokojnie zmieścić się w tym budżecie,
 • 100 zł na pamiątki - pamiątki z podróży przedłużą nam urlop, więc nie sposób o nich nie pomyśleć, ale niestety są to dość drogie rzeczy,
 • 50 zł na podstawowe atrakcje - mowa tu o biletach wstępu do zabytków, czy udział w aktywnościach tudzież warsztatach,
 • 200 zł w zapasie - zawsze warto wziąć ze sobą dodatkową gotówkę na "czarną godzinę"
 • 30 zł na dodatkowe atrakcje - możemy już na miejscu skusić się na coś, czego nie zaplanowaliśmy, dlatego warto mieć drobną sumę w zapasie chociaż na tę jedną, dodatkową trakcję.

Uśredniając i zakładając, że jedziemy pociągiem 4-osobową rodziną na 7-dniowy wypoczynek (6 dób hotelowych) musimy przygotować od 4200 do 6000 zł. 

Jak zaplanować budżet, by na wszystko starczyło?

Pamiętaj, że zawsze można zminimalizować koszty, o ile przygotujemy odpowiedni plan. Oto, jak można sobie z tym poradzić:

 1. Korzystanie z ulg. Jeśli jedziesz z dziećmi, bądź innymi osobami uprawnionymi do zniżek (studenci, seniorzy, kombatanci, niepełnosprawni, itd.) to możesz zaoszczędzić od 25 do nawet 50% kosztów podróży. Oczywiście zakładając, że w wycieczce biorą udział także osoby dorosłe, którym nie przysługuje żadna ulga.
 2. Zmiana miejsca spędzania urlopu w zamian na tańszy koszt pobytu. Tanie noclegi bardzo często oferuje chociażby agroturystyka. Rzecz jasna ma to sens tylko wtedy, gdy bardziej od wczasów nad morzem czy w górach preferujesz wypoczynek na łonie natury.
 3. Wybór miejsca noclegowego z dostępem do kuchni. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś samemu przygotował posiłek w trakcie trwania urlopu. Jednak, aby było to możliwe znajdź takie miejsce pobytu, które zagwarantuje Ci dostęp do kuchni. 
 4. Skorzystanie z darmowych wakacji turystycznych. Są takie miejsca w naszym kraju, gdzie w sezonie pewna pula atrakcji jest dostępna za darmo. Zastanów się, czy nie lepiej pojechać właśnie tam, gdyż dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, zwłaszcza jeśli podróżujesz całą rodziną. 

Tanie wakacje w Polsce są możliwe, jednakże tylko roztropni turyści skorzystają z tej komfortowej opcji. 

Skąd wziąć dodatkowe środki na wakacje?

Na stronie wnioskomat.com oferujemy produkty finansowe, które pomogą Ci zrealizować plany urlopowe. Mówimy tutaj o takich ofertach jak:

Oczywiście przyznanie finansowania będzie możliwe jedynie po uzyskaniu dostatecznie wysokiej oceny zdolności kredytowej oraz po zweryfikowaniu historii kredytowej. Pożyczkę pozabankową jest z reguły łatwiej uzyskać niż kredyt gotówkowy z banku, ale jest ona zdecydowanie droższa. 

Kiedy pożyczka bądź kredyt na wakacje się opłacają?

Produkty, które znajdziesz na naszej platformie z całą pewnością pomogą sfinansować wakacje w Polsce. Przed podjęciem decyzji zastanów się jednak, czy w Twoim indywidualnym przypadku jest to optymalne rozwiązanie. Pamiętaj, że każdą pożyczkę i każdy kredyt będzie trzeba prędzej czy później zwrócić wraz z kosztami. Policz, czy te koszty nie będą zbytnim obciążeniem dla Twojego portfela. 

Dodano: 27.06.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top