Prowadząc swój biznes masz obowiązek ewidencjonowania swoich dochodów oraz rozchodów. Jednak jeszcze tak całkiem niedawno - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na peryferiach większych miast - nie brakowało przedsiębiorców, którzy nie posiadali kasy fiskalnej. Ich jedynym narzędziem elektronicznym był kalkulator, a rozliczenia zapisywali ręcznie - długopisem w zeszycie. Byli to głównie mali sklepikarze, ale nie tylko. Czy dzisiaj brak kasy fiskalnej może ujść na sucho? Podpowiadamy!
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Zgodnie z polskim prawem istnieje obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Dotyczy on podatników, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczych. Również rolnicy ryczałtowi muszą mieć kasy rejestrujące. Jeśli postąpisz wbrew obowiązkowi, to wówczas ściągniesz na siebie przykre konsekwencje - zarówno podatkowe jak i karno-skarbowe. O tym mówimy szerzej w dalszej części artykułu.
NOTKA PRAWNA
Obowiązek prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej został określony w art. 111 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, która potocznie nazywana jest Ustawą o VAT.
W art. 111 ust. 2 Ustawy o VAT przeczytamy, co konkretnie grozi za brak kasy fiskalnej - oczywiście na gruncie podatkowym. Na początek urząd skarbowy albo celno-skarbowy stwierdza, że podatnik nie posiada kasy fiskalnej. Następnie naczelnik tego urzędu nakłada na podatnika dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wynosi ono 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, a liczy się to za cały okres, aż do momentu, w którym podatnik zaczął korzystać z kasy fiskalnej.
Brak kasy fiskalnej będzie się także wiązało z konsekwencjami na gruncie karno-skarbowym. Nie jest to jednak przestępstwo, a wykroczenie skarbowe. Niemniej kara wynosi tutaj 240 stawek dziennych. Jest to więc to dość dotkliwa sankcja. Poniesiesz ją także wtedy, gdy nie zawiadomisz w terminie właściwego organu o prowadzeniu księgi przez doradcę podatkowego lub inny podmiot upoważniony do prowadzenia ksiąg w Twoim imieniu i na Twoją rzecz.
NOTKA PRAWNA
Wyżej opisana kara znajduje się w art. 60 Ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy.
W art. 16 Kodeksu karnego skarbowego znajduje się określenie tzw. czynnego żalu. Polega to na tym, że podatnik powiadamia odpowiednie organy o tym, że popełnił czyn zabroniony. Jednocześnie wyjaśnia wszelkie okoliczności tego czynu oraz wskazuje ew. osoby trzecie, które brały w tym udział. Wówczas taka osoba nie podlega odpowiedzialności karno-skarbowej. Unika płacenia kary w wysokości 240 stawek dziennych.
Natomiast nie zwalnia jej to z dodatkowego zobowiązania podatkowego. Po wyrażeniu czynnego żalu dalej będziesz musiał zapłacić stawkę wynoszącą 30% podatku od nabytych towarów i usług.
SPRAWDŹ TAKŻE
Jesteś nowym przedsiębiorcą na rynku i interesuje Cię finansowanie, to koniecznie przeczytaj także ten artykuł:
Dodano: