Jaki jest limit przychodów nierejestrowanej działalności gospodarczej w 2024 roku?

Opublikowano: 16 Sie 2024 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Działalność nierejestrowana może być prowadzona na luźniejszych zasadach niż inne firmy, ale ważne jest tutaj trzymanie się limitu przychodowego, który jednak nie jest zbyt wysoki. Dobrze jest wiedzieć, ile maksymalnie można zarabiać w taki sposób i jak to się ma do kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki jest limit przychodów dla nierejestrowanej działalności,
  • jak sprawdzić limit w danym roku podatkowym,
  • jakie konsekwencje mogą Cię czekać po przekroczeniu limitu. 
limit przychodów

Czym jest limit przychodu dla nierejestrowanej działalności?

Limit przychodu obowiązuje dla nierejestrowanej działalności gospodarczej, czyli takiej, która jest prowadzona przez osobę fizyczną i nie została zarejestrowana w CEiDG. Taka forma zarobkowania jest legalna, pod warunkiem, że właśnie rzeczony limit nie został przekroczony. Dotyczy on każdego miesiąca prowadzenia działalności i obejmuje środki wypracowane w tym czasie przez przedsiębiorcę, nawet jeśli takowe do niego nie dotarły. Mowa tu o przychodzie, więc w kontekście deklarowanych zarobków nie można od nich odliczyć kosztów uzyskania przychodu. 

Ile wynosi limit w 2024 r.?

Począwszy od 1 lipca 2024 r. limit przychodu dla działalności nierejestrowanej wynosi 3225 zł. Dotyczy tych osób, które w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziły działalności gospodarczej. Nie występuje tutaj zjawisko kumulacji przychodu, to znaczy, jeżeli przedsiębiorca w jednym miesiącu był znacznie poniżej limitu, to nie oznacza to, że może on w następnym przekroczyć limit o tę różnicę. W odniesieniu do każdego miesiąca należy być poniżej limitu. 

Co się stanie, jeśli przekroczysz limit?

Jeżeli przekroczysz limit, to wówczas z automatu Twoja działalność traci status nierejestrowanej. Wobec tego musisz ją zarejestrować. To z kolei nakłada na Ciebie już szereg innych obowiązków, jako pełnoprawnego przedsiębiorcy. Pamiętaj, że konieczny jest NIP lub REGON ora prowadzenie księgowości. Jeżeli nie dopilnujesz wszystkich formalności to mogą na Ciebie spaść poważne sankcje z tytułu chociażby braku płacenia obowiązkowych składek do ZUS-u czy nie odprowadzonego podatku do US. 

Czy zawsze można nie rejestrować firmy, jeśli nie przekroczyło się przychodu?

W Ustawie Prawo przedsiębiorców znajdują się zapisy określające rodzaj działalności, która musi zostać zarejestrowana, nawet jeśli osoba ją prowadząca nie przekroczyła limitu. Generalnie dotyczy to sprzedaży alkoholu, świadczenia usług ochroniarskich czy detektywistycznych. Jest jednak część zawodów (głównie z branży rolniczej), które, choć normalnie kwalifikowałyby się do rejestracji, to jednak są zwolnione z tego obowiązku. 

Dodano: 16.08.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top