Jakie dokumenty potrzebuję do ubiegania się o kredyt konsolidacyjny?

Opublikowano: 31 Marzec 2021 Anna Kopańska 11 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Wiele osób zastanawia się, jakie dokumenty musi posiadać, aby przedstawić je do wnioskowania o kredyt konsolidacyjny. Temu tematowi poświęcimy dzisiejszy artykuł. Po zapoznaniu się z artykułem będziesz wiedzieć: jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o kredyt konsolidacyjny, co robić kiedy nie masz wymaganego dokumentu, gdzie szukać wsparcia jeśli zależy Ci na pozytywnej decyzji kredytowej.

Podjęliśmy decyzję! Bierzemy kredyt konsolidacyjny. Kolejnym oczywistym krokiem jest skompletowanie dokumentów potrzebnych do wniosku kredytowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega konsolidacja kredytu,
  • co będzie Ci potrzebne do skompletowania wymaganej dokumentacji,
  • czy można sobie jakoś poradzić w razie trudności w przyznaniu kredyt.

Zobacz nasz wideo poradnik pt.: "Jakie dokumenty potrzebuje do ubiegania się o kredyt konsolidacyjny?"

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest to zobowiązanie, które pozwala na połączenie kilku zobowiązań w jedno. Aby unaocznić jak to działa w praktyce zademonstrujemy pewien przykład.

Należy mieć na uwadze to, że spotkamy się z innymi warunkami kredytowania niż w przypadku wszystkich zobowiązań, które zdecydowaliśmy się skonsolidować. Kredyt konsolidacyjny może zakładać np. dłuższy czas spłaty zobowiązań, może też opiewać na wyższą kwotę niż oba zobowiązania razem wzięte. W przypadku kredytu konsolidacyjnego bank będzie chciał się dowiedzieć o zdolności kredytowej klienta.

Pamiętajmy, że konsolidacja kredytów opłaca się nam tylko w określonych sytuacjach. Przykładowo, jeśli mamy do spłacania dług X i dług Y w różnych instytucjach być może mamy też możliwość spłacenia jednego z tych zobowiązań wcześniej. Załóżmy, że dług Y opiewa na kwotę o połowę niższą niż dług X, a my otrzymaliśmy już znaczny zysk z tytułu inwestycji, jakie poczyniliśmy dzięki środkom z obu zobowiązań. Możemy więc spłacić dług Y. Gdy mówimy o takiej przedterminowej całkowitej spłacie kredytu to wówczas do spłacania zostaje nam tylko dług X. W takiej sytuacji konsolidacja okazuje się zbędnym wyjściem.

Konsolidować możemy ze sobą różne produkty finansowej. Mogą to być, jak w powyższym przykładzie Pana Jana kredyty gotówkowe, ale mogą to być równie dobrze kredyty hipoteczne - wówczas mówimy o produkcie finansowym, którym jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Niektóre banki oferują pożyczkę konsolidacyjną - jest to po prostu inna nazwa kredytu konsolidacyjnego. Istnieje również możliwość konsolidacji pożyczek i kredytów bez wychodzenia z domu. Niektóre instytucje finansowe oferują szybki proces wnioskowania na swoich stronach internetowych.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego będzie wymagało od nas przedłożenia wcześniej odpowiedniej dokumentacji. To, jakie dokumenty będziemy musieli przedstawić zależy od zasad stosowanych w danym banku. Oczywiście jest wiele wymagań dokumentowych dla kredytu konsolidacyjnego, które są podobne w każdym banku. Niemniej jednak, przed podjęciem działania warto zapytać w konkretnym banku, jakie dokładnie bank ma wymagania w tym zakresie. Chodzi o to, by nie angażować swojego czasu na kompletowanie dokumentów, które być może nie będą wymagane.

Dokumenty, które przedstawia się do wniosku kredytowego możemy podzielić na cztery grupy. Są to:

  • dokumenty potwierdzające tożsamość,
  • dokumenty potwierdzające wysokość i źródło dochodu,
  • inne dokumenty uzależnione od indywidualnej sytuacji klienta,
  • dokumenty z kredytów, które chcemy konsolidować.

Podstawowe kategorie dokumentów

Do dokumentów potwierdzających tożsamość zaliczymy takie dokumenty jak dowód osobisty, paszport czy dokument potwierdzający prawo stałego pobytu na terenie Polski. W przypadku emerytów i rencistów będzie to również legitymacja emeryta/rencisty, często wymagana jako drugi dokument tożsamości.

Jeżeli chodzi o dokumenty dochodowe: katalog tych dokumentów jest naprawdę szeroki i uzależniony w głównej mierze od formy uzyskiwania przez klienta dochodu. Inne dokumenty przedstawia osobą pracująca w oparciu o umowę o pracę, inne o umowę zlecenie, a jeszcze inne, gdy jest to dochód z działalności gospodarczej.

Tutaj będzie miało też kluczowe znaczenie jaka została wybrana ścieżnka oceny zdolności kredytowej klienta. Zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma: ścieżka uproszczona tzw. Oświadczenie o dochodach oraz ścieżka standardowa czyli wnioskowanie o kredyt następuje na podstawie standardowych dokumentów, uzależnionych od formy uzyskiwania dochodu.

Jeżeli kredyt chce wziąć przedsiębiorca musi on przedłożyć dokumenty, które będą zaświadczały o dochodach i rozchodach firmy, o tym, że właściciel nie zalega z płatnościami do ZUS i US, a także, co oczywiste przedsiębiorstwo musi figurować w ewidencji działalności gospodarczej. Zaświadczenie o obecności w rejestrze można uzyskać od CEIDG.

W przypadku innych wymaganych dokumentów może to być na przykład akt notarialny, potwierdzający rozdzielność majątkową, wyrok sądu o separacji czy pełnomocnictwa lub inne dokumenty.

I wreszcie dokumenty potrzebne do konsolidowanych kredytów. To najczęściej jeden z dokumentów, który potwierdzi informacje kto jest posiadaczem kredytu, jaka jest kwota do spłaty i na jaki rachunek należy przelać wymaganą kwotę środków. Jest to najczęściej umowa kredytowa, harmonogram spłat, ostatni odcinek wpłaty raty lub wyciąg z konta z przelewem raty. Takim dokumentem może być również zaświadczenie z banku, w którym mamy kredyt, to tak zwana opinia bankowa.

Warto dodać, że dokumenty dotyczące naszego zatrudnienia będą też potrzebne wtedy, kiedy zdecydujemy się na zawarcie umowy ubezpieczenia kredytu. Mowa tu np. o ubezpieczeniu na wypadek utraty pracy. To również może być dla nas przydatne, zwłaszcza jeśli okres kredytowania jest długi. Minusem może być to, że czasami istnieje zastrzeżenie mówiące o okresie (zazwyczaj kilkadziesiąt dni) liczonym od daty zawarcia umowy ubezpieczenia, w którym ubezpieczenie nie obowiązuje, jeśli w tym czasie kredytobiorca stracił źródło dochodów.

Jak radzić sobie w przypadku trudności przy kredycie konsolidacyjnym?

Przy okazji dokumentów kredytowych warto wspomnieć, iż częstym problemem jest błędny numer rachunku do spłaty kredytu. Zdarza się, że w zależności od banku – inny rachunek jest do spłaty bieżącej raty, a inny do spłaty całkowitej kredytu. Oba rachunki określone są w umowie dlatego sprawdzenie tych informacji jest niezwykle ważne dla skutecznego zamknięcia starych kredytów.

Częste obawy klientów to również fakt, że nie otrzymają kredytu ponieważ nie mają danego dokumentu czy zgubili całą umowę. Dlatego należy pamiętać, że z puli wszystkich dokumentów jakie wymieniłam,  konieczne jest przedstawienie z reguły tylko jednego dokumentu przy założeniu, że zawiera on wszystkie potrzebne informacje.  Jeśli zgubiliśmy komplet dokumentów zawsze można poprosić bank o wystawienie opinii bankowej dotyczącej danego zobowiązania, wydrukować dokument z bankowości internetowej lub skontaktować się z infolinią banku prosząc o przesłanie kopii potrzebnego dokumentu.

Banki w dzisiejszych ofertach kredytowych bardzo wychodzą naprzeciw swoim klientom i akceptują czasami nawet tzw. zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej, co jeszcze do niedawna byłoby przecież nie do pomyślenia.

Czasami trudnością w zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego może być jego zbyt wysoki koszt. Dlatego tak ważne jest, aby przed ubieganiem się sprawdzić w ofercie wszystko, co będzie miało wpływ na całkowity koszt kredytu. Zobaczmy jak wysokie jest oprocentowanie, ile wynosi RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, całkowita kwota kredytu, prowizja.

Każdy, kto chce wziąć kredyt konsolidacyjny oraz chce mieć największe szanse uzyskania pozytywnej oferty i przyznania kredytu może skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Dzięki niemu w sposób intuicyjny klient może znaleźć dla siebie najtańszy kredyt konsolidacyjny. Pomocne może być także skorzystanie z pomocy dedykowanego doradcy w banku lub doświadczonego agenta finansowego.

Praktyka pokazuje, że Ci klienci, którzy działają na własną rękę, otrzymują dużo niższe oferty kredytowe lub ich nie otrzymują. Do tego czas, jaki przeznaczają na wybranie oferty i kompletowanie dokumentów, jest zdecydowanie większy niż gdyby skorzystali z usług doradcy. Nie wspominając już o stresie z tym wszystkim związanym kiedy działamy bez wsparcia profesjonalisty. Pamiętajmy - nie musimy się na wszystkim świetnie sami znać. Po to są fachowcy, żeby nam pomóc.

Tagi: konsolidacjakredyt konsolidacyjny

Zaktualizowano: 19.01.2022

Dodano: 31.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top