Jakie dokumenty potrzebuje do ubiegania się o kredyt konsolidacyjny?

Opublikowano: 31 Marzec 2021 Anna Kopańska 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Wiele osób zastanawia się, jakie dokumenty musi posiadać, aby przedstawić je do wnioskowania o kredyt konsolidacyjny. Temu tematowi poświęcimy dzisiejszy artykuł. Po zapoznaniu się z artykułem będziesz wiedzieć: jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o kredyt konsolidacyjny, co robić kiedy nie masz wymaganego dokumentu, gdzie szukać wsparcia jeśli zależy Ci na pozytywnej decyzji kredytowej.

Podjęliśmy decyzję! Bierzemy kredyt konsolidacyjny. Kolejnym oczywistym krokiem jest skompletowanie dokumentów potrzebnych do wniosku kredytowego.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

To, jakie dokumenty będziemy musieli przedstawić zależy od zasad stosowanych w danym banku. Oczywiście jest wiele wymagań dokumentowych dla kredytu konsolidacyjnego, które są podobne w każdym banku. Niemniej jednak, przed podjęciem działania warto zapytać w konkretnym banku, jakie dokładnie bank ma wymagania w tym zakresie. Chodzi o to, by nie angażować swojego czasu na kompletowanie dokumentów, które być może nie będą wymagane.

Dokumenty, które przedstawia się do wniosku kredytowego możemy podzielić na cztery grupy. Są to: dokumenty potwierdzające tożsamość, dokumenty potwierdzające wysokość i źródło dochodu, inne dokumenty uzależnione od indywidualnej sytuacji klienta oraz dokumenty z kredytów, które chcemy konsolidować.

Podstawowe kategorie dokumentów

Do dokumentów potwierdzających tożsamość zaliczymy takie dokumenty jak dowód osobisty, paszport czy dokument potwierdzający prawo stałego pobytu na terenie Polski. W przypadku emerytów i rencistów będzie to również legitymacja emeryta/rencisty, często wymagana jako drugi dokument tożsamości.

Jeżeli chodzi o dokumenty dochodowe: katalog tych dokumentów jest naprawdę szeroki i uzależniony w głównej mierze od formy uzyskiwania przez klienta dochodu. Inne dokumenty przedstawia osobą pracująca w oparciu o umowę o pracę, inne o umowę zlecenie, a jeszcze inne, gdy jest to dochód z działalności gospodarczej.

Tutaj będzie miało też kluczowe znaczenie jaka została wybrana ścieżka oceny zdolności kredytowej klienta. Zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma: ścieżka uproszczona tzw. Oświadczenie o dochodach oraz ścieżka standardowa czyli wnioskowanie o kredyt następuje na podstawie standardowych dokumentów, uzależnionych od formy uzyskiwania dochodu.

W przypadku innych wymaganych dokumentów może to być na przykład akt notarialny, potwierdzający rozdzielność, wyrok sądu o separacji czy inne pełnomocnictwa lub dokumenty.

I wreszcie dokumenty potrzebne do konsolidowanych kredytów. To najczęściej jeden z dokumentów, który potwierdzi informacje kto jest posiadaczem kredytu, jaka jest kwota do spłaty i na jaki rachunek należy przelać wymaganą kwotę środków. Jest to najczęściej umowa kredytowa, harmonogram spłat, ostatni odcinek wpłaty raty lub wyciąg z konta z przelewem raty. Takim dokumentem może być również zaświadczenie z banku, w którym mamy kredyt, to tak zwana opinia bankowa.

Jak radzić sobie w przypadku trudności przy kredycie konsolidacyjnym?

Przy okazji dokumentów kredytowych warto wspomnieć, iż częstym problemem jest błędny numer rachunku do spłaty kredytu. Zdarza się, że w zależności od banku – inny rachunek jest do spłaty bieżącej raty, a inny do spłaty całkowitej kredytu. Oba rachunki określone są w umowie dlatego sprawdzenie tych informacji jest niezwykle ważne dla skutecznego zamknięcia starych kredytów.

Częste obawy klientów to również fakt, że nie otrzymają kredytu ponieważ nie mają danego dokumentu czy zgubili całą umowę. Dlatego należy pamiętać, że z puli wszystkich dokumentów jakie wymieniłam,  konieczne jest przedstawienie z reguły tylko jednego dokumentu przy założeniu, że zawiera on wszystkie potrzebne informacje.  Jeśli zgubiliśmy komplet dokumentów zawsze można poprosić bank o wystawienie opinii bankowej dotyczącej danego zobowiązania, wydrukować dokument z bankowości internetowej lub skontaktować się z infolinią banku prosząc o przesłanie kopii potrzebnego dokumentu.

Banki w dzisiejszych ofertach kredytowych bardzo wychodzą naprzeciw swoim klientom i akceptują czasami nawet tzw. zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej, co jeszcze do niedawna byłoby przecież nie do pomyślenia.

Podsumowanie

Każdy, kto chce wziąć kredyt konsolidacyjny oraz chce mieć największe szanse uzyskania pozytywnej oferty i przyznania kredytu, powinien rozważyć skorzystanie z pomocy dedykowanego doradcy w banku lub doświadczonego agenta finansowego. Praktyka pokazuje, że Ci klienci, którzy działają na własną rękę, otrzymują dużo niższe oferty kredytowe lub ich nie otrzymują. Do tego czas, jaki przeznaczają na wybranie oferty i kompletowanie dokumentów, jest zdecydowanie większy niż gdyby skorzystali z usług doradcy. Nie wspominając już o stresie z tym wszystkim związanym kiedy działamy bez wsparcia profesjonalisty. Pamiętajmy - nie musimy się na wszystkim świetnie sami znać. Po to są fachowcy, żeby nam pomóc.

Zaktualizowano: 14.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (13)


 • Avatar klekle

  klekle
  02.07.2021 17:09:50

  czy na umowę zlecenie tez można dostać kredyt konsolidacyjny?

  Avatar Anna Kopańska

  Anna Kopańska Autor klekle
  02.07.2021 18:33:16

  Tak, taki dochód jest akceptowany przez bank.

 • Avatar Aśka

  Aśka
  30.06.2021 17:51:51

  jaki jest górny wiek dla emeryta, żeby ubiegać się o kredyt konsolidacyjny? Mój tata spłaca długi mojego brata niestety a ma 66 lat czy to nie jest przeszkoda?

  Avatar Anna Kopańska

  Anna Kopańska Autor Aśka
  30.06.2021 21:27:43

  Wiek Pani taty nie będzie przeszkodą. Można złożyć wniosek. W większości banki kredytują klientów do 75-80 roku życia.

 • Avatar Oleksandr

  Oleksandr
  20.06.2021 22:20:05

  mieszkam od 6 lat w Polsce i mam 3 kredyty jeden na mieszkanie, drugi na auto i trzeci na meble to raty w sklepie, trochę mi to przeszkadza bo za duże mam raty wziałem na krótki czas czy ja dostane taki kredyt konsolidycyjny czy nie? Mieszkam tu zona ona tez pracuje nie mamy dzieci ale wysylamy co miesiąc pieniądze dla mamy na ukrainne. jakie dokumenty ja musze pokazac w banku?

  Avatar Anna Kopańska

  Anna Kopańska Autor Oleksandr
  21.06.2021 02:33:53

  Konieczne będzie przedstawienie dokumentów dochodowych oraz potwierdzających numer do spłaty konsolidowanych zobowiązań.

 • Avatar szukamszybkiejpozyczki

  szukamszybkiejpozyczki
  19.05.2021 07:29:51

  na już potrzebna konsolidacja, gdzie można starac się o dobry kredyt?

  Avatar Anna Kopańska

  Anna Kopańska Autor szukamszybkiejpozyczki
  19.05.2021 13:17:39

  Zachęcam do złożenia wniosku na naszej stronie. Szybko i sprawnie znajdziemy ofertę.

 • Avatar martin

  martin
  09.05.2021 20:57:34

  no właśnie aja chodziłem od do i zawsze dochodziły mi jakies inne dokumenty…

  Odpowiedź
 • Avatar zzapytaniem

  zzapytaniem
  30.04.2021 10:18:54

  a to kredytem konsolidacyjnym można tylko spłacać kredyty czy na przykład raty za mebke też?

  Avatar Anna Kopańska

  Anna Kopańska Autor zzapytaniem
  30.04.2021 13:44:34

  Tak, ale warto zwrócić uwagę, czy kredyt ratalny za meble nie jest kredytem 0% bez prowizji i oprocentowania ponieważ zwykle kredyty konsolidacyjne są związane z prowizją i oprocentowaniem.

 • Avatar wertel

  wertel
  28.04.2021 14:49:36

  a jest jakiś maksymalny limit do którego można konsolidować zobowiązania?

  Avatar Anna Kopańska

  Anna Kopańska Autor wertel
  28.04.2021 14:49:54

  Kwotę kredytu konsolidowanego ogranicza zdolność kredytowa i maksymalna kwota kredytu w danym banku.

Top