Jakie dokumenty potrzebuje do ubiegania się o kredyt konsolidacyjny?

Opublikowano: 31 Marzec 2021 Anna Kopańska 6 min. czytania

Kategoria: Blog bankowyKredyty konsolidacyjne

Wiele osób zastanawia się, jakie dokumenty musi posiadać, aby przedstawić je do wnioskowania o kredyt konsolidacyjny. Temu tematowi poświęcimy dzisiejszy artykuł. Po zapoznaniu się z artykułem będziesz wiedzieć: jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o kredyt konsolidacyjny, co robić kiedy nie masz wymaganego dokumentu, gdzie szukać wsparcia jeśli zależy Ci na pozytywnej decyzji kredytowej.

Podjęliśmy decyzję! Bierzemy kredyt konsolidacyjny. Kolejnym oczywistym krokiem jest skompletowanie dokumentów potrzebnych do wniosku kredytowego.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

To, jakie dokumenty będziemy musieli przedstawić zależy od zasad stosowanych w danym banku. Oczywiście jest wiele wymagań dokumentowych dla kredytu konsolidacyjnego, które są podobne w każdym banku. Niemniej jednak, przed podjęciem działania warto zapytać w konkretnym banku, jakie dokładnie bank ma wymagania w tym zakresie. Chodzi o to, by nie angażować swojego czasu na kompletowanie dokumentów, które być może nie będą wymagane.

Dokumenty, które przedstawia się do wniosku kredytowego możemy podzielić na cztery grupy. Są to: dokumenty potwierdzające tożsamość, dokumenty potwierdzające wysokość i źródło dochodu, inne dokumenty uzależnione od indywidualnej sytuacji klienta oraz dokumenty z kredytów, które chcemy konsolidować.

Podstawowe kategorie dokumentów

Do dokumentów potwierdzających tożsamość zaliczymy takie dokumenty jak dowód osobisty, paszport czy dokument potwierdzający prawo stałego pobytu na terenie Polski. W przypadku emerytów i rencistów będzie to również legitymacja emeryta/rencisty, często wymagana jako drugi dokument tożsamości.

Jeżeli chodzi o dokumenty dochodowe: katalog tych dokumentów jest naprawdę szeroki i uzależniony w głównej mierze od formy uzyskiwania przez klienta dochodu. Inne dokumenty przedstawia osobą pracująca w oparciu o umowę o pracę, inne o umowę zlecenie, a jeszcze inne, gdy jest to dochód z działalności gospodarczej.

Tutaj będzie miało też kluczowe znaczenie jaka została wybrana ścieżka oceny zdolności kredytowej klienta. Zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma: ścieżka uproszczona tzw. Oświadczenie o dochodach oraz ścieżka standardowa czyli wnioskowanie o kredyt następuje na podstawie standardowych dokumentów, uzależnionych od formy uzyskiwania dochodu.

W przypadku innych wymaganych dokumentów może to być na przykład akt notarialny, potwierdzający rozdzielność, wyrok sądu o separacji czy inne pełnomocnictwa lub dokumenty.

I wreszcie dokumenty potrzebne do konsolidowanych kredytów. To najczęściej jeden z dokumentów, który potwierdzi informacje kto jest posiadaczem kredytu, jaka jest kwota do spłaty i na jaki rachunek należy przelać wymaganą kwotę środków. Jest to najczęściej umowa kredytowa, harmonogram spłat, ostatni odcinek wpłaty raty lub wyciąg z konta z przelewem raty. Takim dokumentem może być również zaświadczenie z banku, w którym mamy kredyt, to tak zwana opinia bankowa.

Jak radzić sobie w przypadku trudności przy kredycie konsolidacyjnym?

Przy okazji dokumentów kredytowych warto wspomnieć, iż częstym problemem jest błędny numer rachunku do spłaty kredytu. Zdarza się, że w zależności od banku – inny rachunek jest do spłaty bieżącej raty, a inny do spłaty całkowitej kredytu. Oba rachunki określone są w umowie dlatego sprawdzenie tych informacji jest niezwykle ważne dla skutecznego zamknięcia starych kredytów.

Częste obawy klientów to również fakt, że nie otrzymają kredytu ponieważ nie mają danego dokumentu czy zgubili całą umowę. Dlatego należy pamiętać, że z puli wszystkich dokumentów jakie wymieniłam,  konieczne jest przedstawienie z reguły tylko jednego dokumentu przy założeniu, że zawiera on wszystkie potrzebne informacje.  Jeśli zgubiliśmy komplet dokumentów zawsze można poprosić bank o wystawienie opinii bankowej dotyczącej danego zobowiązania, wydrukować dokument z bankowości internetowej lub skontaktować się z infolinią banku prosząc o przesłanie kopii potrzebnego dokumentu.

Banki w dzisiejszych ofertach kredytowych bardzo wychodzą naprzeciw swoim klientom i akceptują czasami nawet tzw. zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej, co jeszcze do niedawna byłoby przecież nie do pomyślenia.

Podsumowanie

Każdy, kto chce wziąć kredyt konsolidacyjny oraz chce mieć największe szanse uzyskania pozytywnej oferty i przyznania kredytu, powinien rozważyć skorzystanie z pomocy dedykowanego doradcy w banku lub doświadczonego agenta finansowego. Praktyka pokazuje, że Ci klienci, którzy działają na własną rękę, otrzymują dużo niższe oferty kredytowe lub ich nie otrzymują. Do tego czas, jaki przeznaczają na wybranie oferty i kompletowanie dokumentów, jest zdecydowanie większy niż gdyby skorzystali z usług doradcy. Nie wspominając już o stresie z tym wszystkim związanym kiedy działamy bez wsparcia profesjonalisty. Pamiętajmy - nie musimy się na wszystkim świetnie sami znać. Po to są fachowcy, żeby nam pomóc.

Zaktualizowano: 08.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top