Jakie są haczyki w pożyczkach pozabankowych?

Opublikowano: 23 Lip 2024 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Tanie, korzystne czy darmowe pożyczki pozabankowe - takie hasła reklamowe nieraz powodują, że klient zaczyna się zastanawiać: gdzie tu jest haczyk? Jeżeli chodzi o pożyczkodawców wpisanych do KNF i współpracujących z wnioskomat.com, to nie tu żadnych haczyków. Natomiast nie oznacza to, że na rynku nie ma oszustów naciągających swe ofiary i stosujących nieuczciwe praktyki, przez co dochodzi do wyłudzeń nawet wielu tysięcy złotych. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na co uważać, wybierając pożyczkę,
  • jak odróżnić uczciwą firmę od oszusta,
  • jak bezpiecznie zaciągać pożyczki pozabankowe. 
haczyki w pożyczkach pozabankowych

Haczyki w pożyczkach? Nie w renomowanych firmach!

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rejestr instytucji pożyczkowych, w których widnieją renomowane, uczciwe i sprawdzone firmy pożyczkowe. Wiele z nich współpracuje z platformą wnioskomat.com, więc możemy z pełną odpowiedzialnością zapewnić Cię, iż możesz skorzystać z produktów takich podmiotów jak:

Pamiętaj, że zawsze możesz wejść na stronę KNF i w rejestrze sprawdzić, czy podmiot odpowiedzialny figuruje na liście. 

Oszust - czyli kto?

Przede wszystkim to podmiot, który niejasno przedstawia swoją ofertę, proponuje bezprawny procent czy też naciąga klienta na opłaty jeszcze przed rozpoczęciem procedury wnioskowania. Oszust nie podaje też swoich danych, takich jak nazwa firmy, jej adres czy NIP. Nieraz jest tak, że znajduje on swoje ofiary, wysyłając do nich maile i SMS-y, mimo że wcześniej taka osoba nie podjęła żadnej próby kontaktu w celu uzyskania pożyczki. 

Jak odróżnić uczciwą ofertę od fałszywej?

Istnieją skuteczne sposoby na odróżnienie uczciwego pożyczkodawcy od fałszywego. Należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  1. Sposób przedstawienia warunków i kosztów. Uczciwe i dobre oferty charakteryzują się tym, że od razu wiesz, na jakich warunkach udzielane jest zobowiązanie i ile zapłacisz w danym okresie kredytowania. U oszustów znamienny jest brak takich danych jak np. całkowita kwota do spłaty.
  2. Stopień przyznawalności pożyczki. Wprawdzie produkty pozabankowe cechują się wysoką przyznawalnością, aczkolwiek nigdy nie jest ona stuprocentowa. Klienci kompletnie bez żadnego dochodu i z bardzo złą historią kredytową nigdy nie otrzymają finansowania. Fałszywy pożyczkodawca będzie skłonny pożyczyć pieniądze każdemu, bez względu na jego sytuację finansową. 
  3. Przedstawienie klientowi jego praw. Renomowana firma zawsze wysyła informację na temat praw klienta w kontekście zaciągniętej pożyczki, co powinno objąć m.in.: prawd do odstąpienia umowy pożyczki czy prawo do nadpłaty pożyczki. Oszustowi nie będzie zależało, by przedstawić Ci te prawa. 
  4. Formalności. Chwilówki i pożyczki ratalne mają to do siebie, że możesz je zaciągnąć łatwo, szybko i wygodnie, ale nawet i tutaj należy przejść przez pewną procedurę. Uczciwy pożyczkodawca zawsze będzie dbał o bezpieczeństwo Twoich danych oraz zapewni odpowiedni proces weryfikacji Twojej tożsamości. Brak takich podstawowych czynności świadczyć może o tym, że masz do czynienia z oszustem. 
  5. Podejście do klienta. Uczciwa firma zawsze zapewnia wysoki poziom obsługi klienta. Jeżeli czegoś nie wiesz - zwłaszcza w kwestiach prawnych czy formalnych - zawsze możesz skontaktować się z pracownikiem, który wyjaśni Ci wszelkie zawiłości i odpowie na pytania. Fałszywy pożyczkodawca nie będzie miał najmniejszego zamiaru niczego Ci tłumaczyć. 

Dodatkową, pomocną informacją może być fakt, że czasem wystarczy poczytać opinie klientów, zamieszczane w sieci, aby już na tym poziomie przekonać się o stopniu uczciwości ofertodawcy. 

Jak nie dać się oszukać fałszywemu pożyczkodawcy?

Pamiętaj o tym, aby nigdy nie odpowiadać na oferty pożyczek, wysłanych mailowo bądź SMS-owo od kogoś, u kogo nigdy nie składałeś wniosku pożyczkowego. To od razu śmierdzi oszustwem. Natomiast, jeśli już gdzieś złożyłeś wniosek, a przed dalszym procedowaniem dostałeś informację, by uiścić opłatę - np. wysyłając SMS-a na kwotę 30 zł - to także oznacza, że nie należy tego robić. Stracisz tylko pieniądze, a nie dostaniesz odpowiedzi na swój wniosek. Poza tym, jeśli szukasz pożyczki, to korzystaj tylko z zaufanych źródeł. Nie wchodź na podejrzane strony internetowe. Zamiast tego skorzystaj z rankingu pożyczek online, który jest rzetelny źródłem informacji i ciesz się z uczciwego finansowania już dzisiaj!

Dodano: 23.07.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top