Karta przedpłacona, a kieszonkowe dla dziecka

Opublikowano: 04 Lis 2021 Sylwia Chrószcz 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Kiedy nasze dzieci wyjeżdżają na obóz czy kolonie lub spotykają się ze znajomymi poza domem chcemy zapewnić im maksimum bezpieczeństwa również w sferze finansowej. Ale czy zawsze danie dziecku do ręki gotówki czy schowanie ich w woreczku pomiędzy rzeczami w walizce, kiedy wyjeżdża jest dobrym rozwiązaniem?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest karta przedpłacona, 
  • jakie mogą być wady karty dla dziecka, 
  • z jakim kosztami wiąże się karta przedpłacona dla dziecka. 
Karta przedpłacona dla dziecka

Jak działa karta przedpłacona?

Karta przedpłacona inaczej zwana z angielskiego również pre-paid, wygląda dokładnie tak samo jak nasza karta debetowa. Jednak na karcie debetowej dysponujemy środkami, które są na naszym koncie osobistym, a do karty przedpłaconej przypisany jest tylko numer rachunku technicznego, który jest zasilany wpływami z innego rachunku bankowego.

Taka karta może być zarówno imienna – wydana dla konkretnej osoby powyżej 13 roku życia lub niespersonalizowana, czyli nie znajdziemy na niej danych posiadacza. Stan rachunku karty można sprawdzać na przykład za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub mobilnej przez infolinię lub SMS-em. O stan konta możesz też po prostu zapytać w oddziale banku. Jest ona zawsze powiązana z rachunkiem bankowym osoby zlecającej wydanie karty przedpłaconej.

Na karcie przedpłaconej znajdziemy informacje o dacie ważności karty. Jest to czas do którego środki na karcie powinny zostać wykorzystane. Ale nie ma powodu do zmartwień! Część banków np. ING Bank Śląski umożliwia odzyskanie środków z powrotem na rachunek osobisty w ciągu 30 dni od daty utraty ważności karty.

Czy warto korzystać z karty przedpłaconej? 

Karta przedpłacona jako forma wypłaty kieszonkowego lub właśnie kiedy wysyłamy dziecko na wakacje jest bardzo dobrym pomysłem. Posiada ona jako zabezpieczenie PIN, minimalizuje więc to ryzyko, że karta wykorzystana zostanie przez osobę trzecią. Możemy ustalić dowolne limity transakcji, które jeszcze bardziej zwiększą poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo jeśli nasze dziecko ją zgubi lub karta zostanie mu skradziona wystarczy ją zablokować, a środki na niej zgromadzone przelać po prostu z powrotem na nasze konto bankowe.

Atutem karty jest też to, że możemy kontrolować na co i ile pieniędzy wydaje nasze dziecko. Możemy je również uczyć oszczędzania, czy gospodarowania swoimi środkami pieniężnymi i zwiększać świadomość finansową dziecka.

A kiedy dzwoni do nas z obozu, nie po to żeby powiedzieć że tęskni, wystarczy przelew i już kolejnego telefonu możemy spodziewać się dopiero kiedy karta ponownie będzie świeciła pustkami.

Wady karty przedpłaconej

Karta przedpłacona posiada także pewne wady. Zdecydowanym minusem karty, jest granica wieku. Z karty korzystać mogą dzieci, które ukończyły 13 lat. Dodatkowo, mimo, że karta jest zabezpieczona numerem PIN, to umożliwia ona transakcje zbliżeniowe do pewnej kwoty niemal każdemu.

Oczywiście pewną niedogodnością może okazać się również dostęp do gotówki. Na przykład, jeśli wysyłamy dziecko w okolice, gdzie nie ma zbyt wielu bankomatów czy sklepów z terminalami płatniczymi. Jeszcze nie wszystkie sklepy w małych miejscowościach posiadają terminale, jak i również dostęp do bankomatów jest często mocno ograniczony. Oczywiście jest to sytuacja coraz rzadsza jednak należy wziąć ją również pod uwagę.

Podobnie, jak większość usług ofertowanych przez banki karta przedpłacona jest usługą płatną. Z opłatami musimy się liczyć już od samego momentu wydania karty. Koszt wydania wahać może się tutaj w granicach od 15 do 20 złotych. W jednym z banków - PKO BP - musimy corocznie ponieść koszt za prowadzenie karty. Nie są to zawrotne kwoty, jednak trzeba mieć świadomość, że karta nie zostanie nam wydana za darmo.

Warto wiedzieć, że płacimy nie tylko przy wydaniu karty. Również opłata dotyczy realizowanych transakcji. Wszelkie transakcje bezgotówkowe zazwyczaj w bankach są darmowe. Jeżeli chodzi o wypłaty z bankomatów płacimy tylko za wypłaty z bankomatów obcych. W niektórych bankach np. ING, nie ponosimy kosztów przy wypłacie bankomatów sieci Planet Cash. Jeśli chodzi o wypłaty w bankomatach za granicą to będzie to koszt 3% z kwoty, którą wypłacamy.

Podsumowanie

Jesteśmy zdania, że karta pre-paid jest doskonałym pomysłem, nie tylko jako karta dla naszego dziecka, ponieważ, możemy ją przekazać w formie podarunku, nagrody czy karty zakupowej dowolnej osobie powyżej 13 roku życia. Zastosowań takiej karty może być naprawdę mnóstwo! Koszty jakie poniesiemy jeśli zdecydujemy się taką kartę są stosunkowo niewielkie i z pewnością jest to ciekawa propozycja na przekazywanie kieszonkowego w roku szkolnym czy małego budżetu na wakacje dla naszych pociech. Dla dziecka będzie to radość korzystania z płatności kartą, a dla nas kontrola wydatków młodego człowieka na początku jego przygody z bankowością.

Zaktualizowano: 09.11.2021

Dodano: 04.11.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top