Co zrobić, jak ukradną mi kartę płatniczą

15 Kwi 2020 Katarzyna Dzierżęga - Wiśniewska 5 min. czytania

Kategoria: Domowe finanseBanki

Karta płatnicza to karta uprawniająca do wypłaty gotówki  lub  dokonania zlecenia płatniczego .

Bezpieczeństwo posługiwania się kartami magnetycznymi zapewnia przede wszystkim kod PIN (Personal Identification Number). Do każdej nowej karty płatniczej, aby móc w pełni z niej korzystać, jej właściciel musi ustalić kod PIN . PIN jest to specjalny, unikalny kod, składający się z czterech cyfr, który zabezpiecza kartę podczas przeprowadzania transakcji płatniczych. Numer karty wraz z kodem PIN są szyfrowane .

Płacąc kartą zbliżeniowo do pewnej kwoty nie musimy podawać PINu .

Kiedy ginie karta

Sytuacje, gdy karta  ginie, są bardzo częste. Spowodowane są :

Kradzieżą - na tą sytuację mamy  niewielki wpływ ponieważ kieszonkowcy wyspecjalizowali się w kradzieżach, których nawet nie poczujemy.

Zapominalstwem - częsta sytuacja , ponieważ wbrew pozorom zdarza się, że klienci  zostawiają kartę pod bankomatem, odkładając ją na półce podczas przeliczania pieniędzy.

Zgubieniem portfela - to  najczęstsza przyczyna utraty karty. Dlatego Związek Banków Polskich ostrzega, że klienci lekkomyślnie trzymają wszystkie karty w jednym miejscu. Szacunkowo 70 % klientów , którzy posiadają  karty  trzyma je wszystkie w jednym miejscu np. w  portfelu , a czasami nawet z numerem PIN . Według statystyk Związku Banków Polskich, aż 16% z nas zapisuje numer PIN karty i trzyma go w portfelu razem z kartą .Każdemu zdarzyło się  zapomnieć , gdzie schował portfel . Związek Banków Polskich apeluje , aby karty były rozmieszczone w różnych miejscach .

Zgubiona Karta

Po stwierdzeniu , że karta zginęła klienci zastanawiają się, gdzie zadzwonić. Można zadzwonić i na policję , ale najlepiej do banku , który jest wystawcą karty. Bank będzie pytała o numer karty. Warto aby numer karty wpisać w notatkach w telefonie albo zrobić zdjęcie telefonem naszej karty – z przodu i z tyłu . Warto również dopisać do listy kontaktów w telefonie numer alarmowy, pod który klient może zadzwonić aby zastrzec kartę. Po zastrzeżeniu karta będzie zdezaktywowana i nikt nie dokona płatności zastrzeżoną karta . Aktualnie bez numeru PIN można dokonać płatności bezgotówkowych do  100 zł !!!. Transakcji bezgotówkowych można dokonać do wysokości ustalonego limitu przez siebie na karcie .

Limit płatności karty kredytowej

Kto jest odpowiedzialny za transakcje dokonane skradzioną  kartą

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem odpowiedzialność rozkłada się między właściciela karty, a bank, który ją wydał. Proporcje nie są równe .Ale jeżeli złodziej dokona transakcji na kwotę do 150 EUR , wówczas właściciel karty pokrywa całą kwotę . Bank zwraca kwotę jeżeli jest ona  wyższa niż 150 EUR . Bank przed zwrotem dokona sprawdzenia okoliczności sytuacji . Sprawdzi , czy  właściciel karty np. nie pożyczył jej ,, nie zostawił w bankomacie , obok bankomatu lub w sklepie .

Jak uniknąć kosztów po kradzieży karty

Każda karta jest ubezpieczona na mocy Ustawy z 2002 roku o elektronicznych instrumentach płatniczych. Niewiele osób jednak wie, że ubezpieczenie to obejmuje tylko kwoty powyżej 150 euro i dotyczy wyłącznie strat powstałych przed zgłoszeniem przez klienta faktu utraty karty. Banki proponują zatem swoim klientom dodatkowe ubezpieczenie karty od kradzieży.  Ubezpieczenie to chroni także przed nieuprawnionym użyciem karty, bez względu na kwotę, na jaką zostały skradzione pieniądze . Ochrona dotyczy nie tylko skradzionych kart, ale także tych, które padły ofiarą skimmingu, czyli zeskanowania paska magnetycznego karty (np. przez nakładkę na bankomacie). Banki polecają dodatkowe ubezpieczenie karty  w szczególności osobom, które dużo kupują przy użyciu kart płatniczych . Jest to korzystne ubezpieczenie w momencie kiedy  klient wybiera z bankomatu duże sumy gotówki, a także używa karty płatniczej zagranicą .

Numer do zastrzeżenia karty

Związek Banków Polskich uruchomił jeden uniwersalny numer pod którym klient może zastrzec kartę  w przypadku jej kradzieży lub jej zagubienia .

Jest to numer +48 828 828 828

 Do systemu jednego numeru przystąpiło 20 banków, które w sumie są wydawcą 70% rynku kart płatniczych w kraju .

 Klient dzwoniąc pod podany uniwersalny numer musi wskazać , który bank wydał mu  kartę. Zastrzeżenie karty  działa bardzo sprawnie .

Zablokowanie karty przez  internet

Zastrzeżenie karty jest również możliwe przez internet. Wystarczy aby Klient zalogował się do bankowości internetowej . W zakładce „Karty płatnicze” po kliknięciu odpowiednich poleceń system przeprowadzi klienta  przez blokowanie karty. Skradziona karta zostanie skutecznie zablokowana .

Związek Banków Polskich uruchomił również stronę internetową zastrzegam.pl, za pośrednictwem której klient możemy zastrzec skradziona kartę.

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena artykułu / gł.

Komentarze (0)


Top