Co to jest edukacja finansowa?

Opublikowano: 13 Wrz 2022 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Świat ekonomii i finansów niekiedy wydaje się skomplikowany i trudny do zrozumienia, ale jest niezbędny  codziennym życiu dorosłego. Swobodnie poruszają się w nim te osoby, które w swoim życiu przyswoiły dość bogatą wiedzę finansową. Jak wiadomo najlepszy czas na naukę dla człowieka to jego dzieciństwo oraz dojrzewanie. Dlatego też tak bardzo ważna jest realizacja programu edukacji finansowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki cel ma edukacja finansowa,
  • kogo obejmuje edukacja finansowa,
  • kto zajmuje się edukacją finansową w Polsce,
  • jak edukacja finansowa jest realizowana w praktyce.
Co to jest edukacja finansowa?

Edukacja finansowa w Polsce – czy jest potrzebna?

Zapewne nasi Czytelnicy dość dobrze pamiętają czasy, kiedy uczęszczali do szkoły. Przez wiele lat kolejne pokolenia polskich uczniów uczyły się przeróżnych rzeczy, aczkolwiek nie zawsze była to wiedza – choćby na poziomie podstawowym – z zakresu finansów. Brakowało w szkołach przedmiotów, które wprowadziłyby dzieci i młodzież w świat ekonomii. Na szczęście z biegiem lat to się zmieniło.

Czy tego chcemy, czy nie ekonomia jest nieodłącznym elementem naszego życia. Każdy z nas płaci podatki, posiadamy otwarte rachunki bankowe, korzystamy z kart płatniczych często sięgamy też po produkty finansowe. To jest trochę tak jak z nauką czytania – gdy się tego nauczymy i będziemy praktykować, jesteśmy w stanie przeczytać każdą książkę. Natomiast jeżeli tego dobrze nie potrafimy, nie zrozumiemy także lektury. Ekonomia jest do zrozumienia, ale trzeba się jej nauczyć. A najlepszy czas do tego, to właśnie lata szkolne.

Czym jest edukacja finansowa?

Najogólniej rzecz ujmując edukacja finansowa jest postulatem mówiącym o potrzebie szeroko zakrojonych działań na rzecz przyswojenia przez dzieci i młodzież wiedzy i umiejętności z zakresu ekonomii. Edukacja finansowa dzieci i młodzieży realizowana jest przez różne podmioty, np. Ministerstwo Finansów, PKO BP czy Związek Banków Polskich. Kluczem jest tutaj uwzględnienie konkretnych działań edukacyjnych w podstawie programowej i ich realizacja w placówkach oświatowych w całej Polsce.

Najważniejsze to edukacja najmłodszych

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, edukacja finansowa skierowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej. Jednakże okazało się, że program w pewnym zakresie może być także skierowany nawet do przedszkolaków. Uwzględniając zatem placówki przedszkolne, szkoły podstawowe, licea, szkoły zawodowe i technika należy powiedzieć, że jest to grupa docelowa osób w wieku od 5 do 20 lat.

Edukacja finansowa w praktyce

W życiu sprawdza się zasada, mówiąca, że poziom wiedzy finansowej może się podnieść poprzez ćwiczenia praktyczne. Okazuje się więc, że świetnym sposobem jest tutaj nauka oszczędzania. Instytucje, realizujące edukację finansową posiadają w swojej ofercie zajęcia, mające charakter informacyjny, które są dedykowane młodym ludziom.

Poniżej wybraliśmy kilka przykładowych działań, realizowanych przez różne instytucje w ramach edukacji finansowej:

  • wprowadzenie podstaw przedsiębiorczości – wprowadzone przez rząd lekcje przedsiębiorczości mają zapoznać uczniów z podstawowymi pojęciami oraz zjawiskami z dziedziny ekonomii,
  • Finansowoaktywni – program realizowany przez Ministerstwo Podatków, poruszający tematykę podatkową i budżetową – uczniowie dowiadują się tego jak efektywnie zarządzać budżetem i jak działa podatek dochodowy,
  • SKO czyli Szkolne Kasy Oszczędnościowe – inicjatywa PKO, polegająca na nauczeniu się oszczędzania oraz zarządzania klasowymi finansami,
  • programy BdE i NZB – obejmują szerokie dziedziny edukacji ekonomicznej, uczą tego jak poruszać się po rynku finansowym, a są realizowane przez ZBP, BiK i Warszawski Instytut Bankowości.

To tylko niektóre działania. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej – np. jakie jeszcze działania podejmuje rząd, to odwiedź w tym celu stronę internetową Ministerstwa Finansów, gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Global Money Week, czyli edukacja z KNF

Komisja Nadzoru Finansowego realizuje program Global Money Week (GMW). Są to lokalne inicjatywy prowadzone lokalnie przez koordynatorów, czyli np. dyrektorów szkół czy nauczycieli, ale także bibliotekarzy oraz animatorów. Rokrocznie KNF przygotowuje kolejne edycje Global Money Week i w tym celu udostępnia webinary dla koordynatorów oraz uczniów w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Propozycja GMW na rok 2022 objęła m.in. takie zagadnienia, jak:

Programy konkretnych webinariów dostępne są na stronie internetowej KNF, skąd możesz je pobrać.

Edukacja finansowa kształtuje nasza przyszłość

Kiedy myślimy o przyszłości – nie tylko osobiście swojej, ale także społeczeństwa i Państwa – to zawsze nasze oczy skierowane są na najmłodszych. Od nich bowiem będzie zależało to, jak nasza rzeczywistość będzie wyglądała za 40, 20, a nawet już za 10 lat. Ważne jest zatem, aby edukacja finansowa zawsze przebiegała w sposób merytoryczny, ale jednocześnie na tyle ciekawy, by uczniowie nie stracili nią zainteresowania. Istotnym aspektem jest także poszerzanie dziedzin, do których będą się odwoływały zajęcia prowadzone w szkołach.

Tagi: global money weekknf

Dodano: 31.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top