Świat ekonomii i finansów niekiedy wydaje się skomplikowany i trudny do zrozumienia, ale jest niezbędny codziennym życiu dorosłego. Swobodnie poruszają się w nim te osoby, które w swoim życiu przyswoiły dość bogatą wiedzę finansową. Jak wiadomo najlepszy czas na naukę dla człowieka to jego dzieciństwo oraz dojrzewanie. Dlatego też tak bardzo ważna jest realizacja programu edukacji finansowej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Zapewne nasi Czytelnicy dość dobrze pamiętają czasy, kiedy uczęszczali do szkoły. Przez wiele lat kolejne pokolenia polskich uczniów uczyły się przeróżnych rzeczy, aczkolwiek nie zawsze była to wiedza – choćby na poziomie podstawowym – z zakresu finansów. Brakowało w szkołach przedmiotów, które wprowadziłyby dzieci i młodzież w świat ekonomii. Na szczęście z biegiem lat to się zmieniło.
Czy tego chcemy, czy nie ekonomia jest nieodłącznym elementem naszego życia. Każdy z nas płaci podatki, posiadamy otwarte rachunki bankowe, korzystamy z kart płatniczych często sięgamy też po produkty finansowe. To jest trochę tak jak z nauką czytania – gdy się tego nauczymy i będziemy praktykować, jesteśmy w stanie przeczytać każdą książkę. Natomiast jeżeli tego dobrze nie potrafimy, nie zrozumiemy także lektury. Ekonomia jest do zrozumienia, ale trzeba się jej nauczyć. A najlepszy czas do tego, to właśnie lata szkolne.
Najogólniej rzecz ujmując edukacja finansowa jest postulatem mówiącym o potrzebie szeroko zakrojonych działań na rzecz przyswojenia przez dzieci i młodzież wiedzy i umiejętności z zakresu ekonomii. Edukacja finansowa dzieci i młodzieży realizowana jest przez różne podmioty, np. Ministerstwo Finansów, PKO BP czy Związek Banków Polskich. Kluczem jest tutaj uwzględnienie konkretnych działań edukacyjnych w podstawie programowej i ich realizacja w placówkach oświatowych w całej Polsce.
Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, edukacja finansowa skierowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej. Jednakże okazało się, że program w pewnym zakresie może być także skierowany nawet do przedszkolaków. Uwzględniając zatem placówki przedszkolne, szkoły podstawowe, licea, szkoły zawodowe i technika należy powiedzieć, że jest to grupa docelowa osób w wieku od 5 do 20 lat.
W życiu sprawdza się zasada, mówiąca, że poziom wiedzy finansowej może się podnieść poprzez ćwiczenia praktyczne. Okazuje się więc, że świetnym sposobem jest tutaj nauka oszczędzania. Instytucje, realizujące edukację finansową posiadają w swojej ofercie zajęcia, mające charakter informacyjny, które są dedykowane młodym ludziom.
Poniżej wybraliśmy kilka przykładowych działań, realizowanych przez różne instytucje w ramach edukacji finansowej:
To tylko niektóre działania. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej – np. jakie jeszcze działania podejmuje rząd, to odwiedź w tym celu stronę internetową Ministerstwa Finansów, gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Komisja Nadzoru Finansowego realizuje program Global Money Week (GMW). Są to lokalne inicjatywy prowadzone lokalnie przez koordynatorów, czyli np. dyrektorów szkół czy nauczycieli, ale także bibliotekarzy oraz animatorów. Rokrocznie KNF przygotowuje kolejne edycje Global Money Week i w tym celu udostępnia webinary dla koordynatorów oraz uczniów w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych.
Propozycja GMW na rok 2022 objęła m.in. takie zagadnienia, jak:
Programy konkretnych webinariów dostępne są na stronie internetowej KNF, skąd możesz je pobrać.
Kiedy myślimy o przyszłości – nie tylko osobiście swojej, ale także społeczeństwa i Państwa – to zawsze nasze oczy skierowane są na najmłodszych. Od nich bowiem będzie zależało to, jak nasza rzeczywistość będzie wyglądała za 40, 20, a nawet już za 10 lat. Ważne jest zatem, aby edukacja finansowa zawsze przebiegała w sposób merytoryczny, ale jednocześnie na tyle ciekawy, by uczniowie nie stracili nią zainteresowania. Istotnym aspektem jest także poszerzanie dziedzin, do których będą się odwoływały zajęcia prowadzone w szkołach.
Dodano: