Kredyt a pożyczka – różnice. Kiedy wziąć kredyt, a kiedy pożyczkę?

Opublikowano: 21 Cze 2022 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Rynek usług finansowych w Polsce stale się rozwija. Poza bankami, które stanowią jedynie jego część, mamy również dużą liczbę firm pożyczkowych. Mimo, że używamy słów "kredyt" i "pożyczka" zamiennie, to nie są one jednoznaczne. Różnią się przede wszystkim zasadami, podstawą prawną, a także tym przez kogo są udzielane – banki udzielają kredytów, a instytucje pozabankowe udzielają pożyczek.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzuje się kredyt gotówkowy a czym pożyczka gotówkowa,
 • co różni oba produkty finansowe od siebie,
 • które okoliczności lepiej sprzyjają wzięciu kredytu, a które pożyczki.
Kredyt a pożyczka – różnice. Kiedy wziąć kredyt, a kiedy pożyczkę?

Jaka jest definicja kredytu gotówkowego?

O kredyt gotówkowy możemy ubiegać się tylko w banku, a umowa kredytu regulowana jest przez Prawo bankowe. Bank zobowiązany jest sporządzić umowę kredytu w formie pisemnej, która musi zawierać m.in.:

 • kwotę kredytu,
 • okres spłaty, zasady,
 • wysokość oprocentowania, 
 • wysokość prowizji.

Bank przekazuje klientowi środki pieniężne na określony przez niego cel. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do korzystania z pożyczki na określonych w umowie warunkach oraz zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z naliczonymi kosztami. Co jeszcze ważne, to fakt, że przedmiotem umowy kredytu muszą być pieniądze.

Jaka jest definicja pożyczki gotówkowej?

Zasady dotyczące udzielania pożyczek gotówkowych regulowane są przez kodeks cywilny. Firmy pożyczkowe działają zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim. Pożyczki może udzielić nie tylko instytucja finansowa, ale także osoba fizyczna. Pożyczkobiorca nie określa celu, w jakim zaciąga pożyczkę, natomiast pożyczkodawca nie kontroluje na co są one przeznaczone. Pożyczka może być przekazana odpłatnie lub nieodpłatnie, zależy to od stron zawierających umowę pożyczki. Często pożyczki udzielane przez firmy pożyczkowe oferują darmową pierwszą pożyczkę.

Ważne jest też to, że przedmiotem umowy pożyczki nie muszą być tylko pieniędze. A jeżeli są to pieniądze, które jednak swą wartością nie przekraczają 1000 zł, to wówczas taka umowa pożyczki może być zawierana w formie ustnej.

Kredyt a pożyczka - różnice

Zarówno w przypadku kredytu, jak i w przypadku pożyczki możemy mówić o pewnych podobieństwach. Wszakże zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku pożyczamy pieniądze na procent. Jednakże, istotniejsze pytanie brzmi: co różni kredyt od pożyczki? Poniższa tabela jest odpowiedzią na to pytanie. 

 

Kredyt

Pożyczka

Podmiot udzielający
finansowania

Bank

Instytucja finansowa lub osoba fizyczna

 

Regulacje prawne

Prawo Bankowe

Kodeks Cywilny

 

Cel kredytowania

Określony w umowie

Dowolny

 

Forma umowy

Pisemna

Dowolna – pisemna lub ustna

Koszty

Określone w umowie – prowizja oraz odsetki

Pożyczka może być nieodpłatna

 

Sposób wypłaty pożyczki

Przelew bankowy

Przelew bankowy, czek, gotówka

 

Zdolność pożyczkowa

Bank weryfikuje zdolność pożyczkową Klienta

Brak weryfikacji zdolności pożyczkowej Klienta

 

Weryfikacja w bazach (BIK, KRD)

Obowiązkowa weryfikacja Klienta w bazach

Indywidualna decyzja o weryfikacjach w bazach

 

Czas oczekiwania na decyzję

Nawet do kilku dni

Decyzja nawet do 15 minut

 

Tryb spłaty

Ratalna

Ratalna/miesięczna - jednorazowa

Kiedy wziąć kredyt a kiedy pożyczkę?

Stojąc przed dylematem dotyczącego tego, z jakiej formy finansowania skorzystać – pożyczki gotówkowej czy kredytu gotówkowego – warto przeanalizować cel, indywidualne wymagania oraz nasze oczekiwania. Warto postawić sobie kilka podstawowych pytań, które powinny nam ułatwić decyzję:

 • potrzebna kwota?
 • okres kredytowania?
 • cel na jaki potrzebujemy gotówki?
 • czy pieniądze potrzebne nam są „na już”?
 • jak wygląda nasza historia w bazach?

Odpowiadając sobie na te pytania będziemy mieli łatwiej zdecydować się na wybór – pożyczka czy kredyt. Jeżeli potrzebujemy finansowania na duży zakup np. samochód, dom – to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie kredyt bankowy. Przy wysokich kwotach ważne jest, aby okres kredytowania był również dłuższy co pozwoli nam na swobodne regulowanie zobowiązań. W przypadku, gdy pieniędzy potrzebujemy na drobne wydatki, których nie do końca chcemy definiować, to najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka pozabankowa.

Korzystając z takiej formy finansowania mamy też szybką decyzję do złożonego wniosku. Warto też zwrócić na zapisy w bazach i naszą historię kredytową oraz zdolność kredytową – to banki dokładnie weryfikują historię klienta w bazach i skrupulatnie badają jego zdolność, więc jeżeli mamy jakieś wpisy w bazach lub brak zdolności, nasz wybór powinien być skierowany na pożyczkę pozabankową. Wybierając kredyt, czy pożyczkę porównajmy również koszty, jakimi zostaniemy obarczeni za udzielenie finansowania przez bank czy firmę pożyczkową.

Czasem może być też tak, że klient będzie potrzebował gotówki natychmiast. Wówczas warto pamiętać, że umowa kredytowa może zostać zawarta dopiero kilka dni po złożeniu wniosku, natomiast pożyczkę możemy uzyskać nawet w 15 minut.

Niekiedy zdarzają się też sytuacje, gdzie gotówka nie będzie nam koniecznie potrzebna, a jedynie rzecz. W przypadku pożyczki przedmiotem umowy może być właśnie rzecz materialna, ale w przypadku kredytu przedmiotem umowy będzie tylko gotówka. Warto to wziąć pod uwagę.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że banki udzielając kredytu gotówkowego podchodzi bardziej rygorystycznie, a droga do otrzymania finansowania jest bardziej sformalizowana niż w przypadku firm pozyczkowych. Pożyczkę otrzymamy łatwo i szybko, czasami kosztem wyższych prowizji lub opłat. Pożyczki gotówkowe udzielane są z reguły na niższe kwoty niż kredyty bankowe.

Dodano: 09.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top