Kredyt a pożyczka – różnice. Kiedy wziąć kredyt, a kiedy pożyczkę?

Opublikowano: 09 Wrz 2020 Anna Krzysteczko 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Rynek usług finansowych w Polsce stale się rozwija. Poza bankami, które stanowią jedynie jego część, mamy również dużą liczbę firm pożyczkowych. Mimo, że używamy słów kredyt i pożyczka zamiennie, to nie są one jednoznaczne. Różnią się przede wszystkim zasadami, podstawą prawną, a także tym przez kogo są udzielane – banki udzielają kredytów a instytucje pozabankowe udzielają pożyczek.

Kredyt a pożyczka – różnice. Kiedy wziąć kredyt, a kiedy pożyczkę?

Jaka jest definicja kredytu gotówkowego?

O kredyt gotówkowy możemy ubiegać się tylko w banku, a umowa o kredyt regulowana jest przez prawo bankowe. Bank zobowiązany jest sporządzić umowę w formie pisemnej, która musi zawierać m.in. kwotę kredytu, okres spłaty, zasady, wysokość oprocentowania oraz prowizji. Bank przekazuje klientowi środki pieniężne na określony przez niego cel. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do korzystania z pożyczki na określonych w umowie warunkach oraz zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z naliczonymi kosztami.

Jaka jest definicja pożyczki gotówkowej?

Zasady dotyczące udzielania pożyczek gotówkowych regulowane są przez Kodeks Cywilny. Firmy pożyczkowe działają zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim. Pożyczki może udzielić nie tylko instytucja finansowa, ale także osoba fizyczna. Pożyczkobiorca nie określa celu, w jakim zaciąga pożyczkę, natomiast pożyczkodawca nie kontroluje na co są one przeznaczone. Pożyczka może być przekazana odpłatnie lub nieodpłatnie, zależy to od stron zawierających umowę pożyczki. Często pożyczki udzielane przez firmy pożyczkowe oferują darmową pierwszą pożyczkę.

Kredyt a pożyczka - różnice 

  Kredyt

Pożyczka

Podmiot udzielający finansowania

Bank

Instytucja finansowa lub osoba fizyczna

 

Regulacje prawne

Prawo Bankowe

Kodeks Cywilny

 

Cel kredytowania

Określony w umowie

Dowolny

 

Forma umowy

Pisemna

Dowolna – pisemna lub ustna

Koszty

Określone w umowie – prowizja oraz odsetki

Pożyczka może być nieodpłatna

 

Sposób wypłaty pożyczki

Przelew bankowy

Przelew bankowy, czek, gotówka

 

Zdolność pożyczkowa

Bank weryfikuje zdolność pożyczkową Klienta

Brak weryfikacji zdolności pożyczkowej Klienta

 

Weryfikacja w bazach (BIK, KRD)

Obowiązkowa weryfikacja Klienta w bazach

Indywidualna decyzja o weryfikacjach w bazach

 

Czas oczekiwania na decyzję

Nawet do kilku dni

Decyzja nawet do 15 minut

 

Tryb spłaty

Ratalna

Ratalna/miesięczna - jednorazowa

Kiedy wziąć kredyt a kiedy pożyczkę?

Stojąc przed dylemat dotyczącego tego, z jakiej formy finansowania skorzystać – pożyczki gotówkowej czy kredytu gotówkowego – warto przeanalizować cel, indywidualne wymagania oraz nasze oczekiwania. Warto postawić sobie kilka podstawowych pytań, które powinny nam ułatwić decyzję:

 • potrzebna kwota?
 • okres kredytowania?
 • cel na jaki potrzebujemy gotówki?
 • czy pieniądze potrzebne nam są „na już”?
 • jak wygląda nasza historia w bazach?

Odpowiadając sobie na te pytania będziemy mieli łatwiej zdecydować się na wybór – pożyczka czy kredyt. Jeżeli potrzebujemy finansowania na duży zakup np. samochód, dom – to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie kredyt bankowy. Przy wysokich kwotach ważne jest, aby okres kredytowania był również dłuższy co pozwoli nam na swobodne regulowanie zobowiązań. W przypadku, gdy pieniędzy potrzebujemy na drobne wydatki, których nie do końca chcemy definiować, to najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka pozabankowa.

Korzystając z takiej formy finansowania mamy też szybką decyzję do złożonego wniosku. Warto też zwrócić na zapisy w bazach i naszą historię kredytową oraz zdolność kredytową – to banki dokładnie weryfikują historię klienta w bazach i skrupulatnie badają jego zdolność, więc jeżeli mamy jakieś wpisy w bazach lub brak zdolności, nasz wybór powinien być skierowany na pożyczkę pozabankową. Wybierając kredyt, czy pożyczkę porównajmy również koszty, jakimi zostaniemy obarczeni za udzielenie finansowania przez bank czy firmę pożyczkową.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że banki udzielając kredytu gotówkowego podchodzi bardziej rygorystycznie, a droga do otrzymania finansowania jest bardzo sformalizowana. Wynika to z tego, że banki minimalizują ryzyko i dbają o pieniądze depozytariuszy. Pożyczkę otrzymamy łatwo i szybko, czasami kosztem wyższych prowizji lub opłaty. Pożyczki gotówkowe udzielane są z reguły na niższe kwoty niż kredyty bankowe.

 

Zaktualizowano: 12.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (1)


 • Avatar Michalina

  Michalina
  23.09.2020 14:25:00

  Bardzo ciekawy wpis, będzie pomocny przy wyborze kredytu

  Odpowiedź
Top