KNF o danych sektora bankowego, NBP o cyfrowym pieniądzu, założenia Nowego Polskiego Ładu – aktualności 17.05.2021 r.

Opublikowano: 2021-05-17 08:26:52 Urszula Sokół 4 min. czytania

Kategoria: News

KNF o danych sektora bankowego, NBP o cyfrowym pieniądzu, założenia Nowego Polskiego Ładu – aktualności 17.05.2021 r.

KNF o danych sektora bankowego

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dane dotyczące sektora bankowego według stanu na marzec 2021 r. W skali rok do roku zmniejszyła się zarówno ilość placówek, jak i osób zatrudnionych. W sektorze bankowym pracuje teraz blisko 9 tys. osób mniej niż przed rokiem, a liczba oddziałów zmniejszyła się z 6028 do 5434 miejsc obsługi klientów. Zmniejszyła się także liczba filii i innych placówek obsługi klienta.

Natomiast wyniki finansowe netto sektora wzrosły rok do roku o 0,5 mld złotych i osiągnęły wartość 1,9 mld zł. O prawie 5% zwiększył się portfel kredytów mieszkaniowych rok do roku i wynosi o 486,1 mld złotych. Blisko ¾ portfela kredytów mieszkaniowych stanowią kredyty złotówkowe. Jednocześnie wzrosła ilość depozytów gospodarstw domowych z 840,6 mld do 918,1 mld złotych w ujęciu marzec 2020 do marzec 2021 r.

Ponadto na piątkowym posiedzeniu KNF podjął decyzję w sprawie zmian w Zarządzie ING Bank Śląskiego oraz UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeń SA z siedzibą w Warszawie. Powołano nową Członkinię Zarządu banku – Joannę Erdman, która będzie nadzorować zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności banku. Bez sprzeciwu zatwierdzono również zarząd UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeń SA z siedzibą w Warszawie oraz UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA z siedzibą w Warszawie. Marcin Nedwidka został zatwierdzony na stanowisko Prezesa Zarządu a Jakub Machnik będzie Członkiem Zarządu odpowiedzialnym za zarządzanie ryzykiem.

NBP o cyfrowym pieniądzu

Narodowy Bank Polski nie mówi stanowczego nie wobec pieniądza cyfrowego banku centralnego (CBDC). Z wypowiedzi Prezesa NBP dowiadujemy się, że bank centralny Polski wnikliwie obserwuje poczynania innych banków centralnych, ale na ten moment nie znajduje uzasadnienia i celu emisji polskiego pieniądza cyfrowego. Jednocześnie w komunikacie została podkreślona informacja, że NBP może zmienić stanowisko jeśli pojawi się odpowiedni uzasadnienie gospodarcze czy prawne zarówno w skali kraju, jak i świata.

Założenia Nowego Polskiego Ładu

Wiadomością mijającego weekendu z pewnością jest ogłoszenie Nowego Polskiego Ładu przez partię rządzącą. W sobotę ogłoszono założenia tego programu społeczno-gospodarczego, którego założenia zamieszczono na 132 stronach papierowego dokumentu, a którego koszt szacuje się na średnią w ciągu roku w wartości 72,4 mld złotych. Nowy Polski Ład ma skupić się na pięciu obszarach: inwestycje, mieszkania, emerytury, podatki oraz ochrona zdrowia.

Większość doniesień prasowych opisujących te założenia skupia się na: zwiększeniu kwoty wolnej od podatku, podwyższeniu drugiego progu podatkowego, zmianie w zasadach naliczania składki zdrowotnej, zmniejszeniu opodatkowania emerytur i rent a także systemie dopłat dla młodych rodzin z dziećmi. Z punktu widzenia portalu wnioskomat.com na uwagę zasługuje kilka elementów programu: kredyt bez wkładu własnego oraz zmiany w prawie bankowym w zakresie kredytu studenckiego.

Zaktualizowano: 2021-05-17 11:27:07

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top