Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat

Opublikowano: 08 Gru 2022 Dagmara Konik 7 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

W dzisiejszych czasach konta bankowe mogą mieć nie tylko klienci, którzy ukończyli 18 rok życia, ale też młodsi. Konto dziecka stwarza wiele możliwości, a także jest bardzo dobrym narzędziem w edukacji finansowej. Niegdyś brakowało takich praktycznych narzędzi z prawdziwego zdarzenia – jako tako funkcję edukatora finansowego pełniła świnka-skarbonka, ale czasy zmieniły. Należy iść wraz z duchem postępu i stwarzać nowe szanse rozwoju także dla małych dzieci.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • od jakiego najmłodszego wieku dziecko może posiadać konto osobiste,
 • w jaki sposób rodzic i dziecko mogą korzystać z takiego rachunku bankowego,
 • czy założenie konta dla dziecka pociąga za sobą wydanie karty debetowej,
 • jakie plusy płyną z założenia konta naszemu dziecku.
Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat

Czy dziecko poniżej 13 lat może mieć własne konto?

W polskim prawie istnieje zapis, że dzieci, które ukończyły 13 lat, mogą posiadać rachunek w banku i korzystać z niego w ustalonym zakresie. Jest tak dlatego, że nastolatek nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jednakże dziecko poniżej 13. roku życia nie ma takiej zdolności. Czy zatem otwarcie konta dla małego dziecka jest możliwe? Oczywiście, że tak, choć tutaj będą obowiązywały inne reguły niż w przypadku konta dla nastolatka.

Jeżeli bardziej interesuje Cię temat założenia konta dla nastolatka niż dla młodszego dziecka, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jakiego rodzaju konta mogą mieć dzieci poniżej 13 lat?

Rodzic może założyć swojemu dziecku rachunek bieżący bądź konto oszczędnościowe. Dziecko poniżej 13 lat może do pewnego stopnia korzystać z konta, ale to rodzic ma zdecydowanie większą kontrolę. W przypadku rachunku oszczędnościowego będzie obowiązywało oprocentowanie, które przyniesie zysk. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku rachunku bieżącego też może wystąpić małe oprocentowanie. Jednakże w tym przypadku może ono obowiązywać tylko do pewnego limitu środków zgromadzonych na koncie.

Jak założyć konto dla dziecka?

Procedura otwierania konta dla małego dziecka będzie możliwa tylko wtedy, kiedy rachunek zostanie założony przez ustawowego opiekuna dziecka – rodzica bądź opiekuna prawnego. Nie jest więc możliwe, by takie konto założyli dalsi krewni dziecka, nie mówiąc już o samym dziecku.

Oczywiście do założenia konta dla dziecka będą nam potrzebne dokumenty, do których na pewno zalicza się:

 • dowód osobisty,
 • legitymacja szkolna,
 • akt urodzenia dziecka,
 • paszport.

Dowód osobisty dotyczy oczywiście rodzica, podobnie jak paszport – w przypadku braku dowodu. Legitymacja szkolna będzie potrzebna w przypadku dzieci, które zaczęły naukę w podstawówce, a akt urodzenia dotyczy dzieci młodszych.

Banki w Polsce w praktyce pozwalają rodzicom na założenie konta dla dziecka na dwa sposoby:

 • w oddziale banku,
 • poprzez bankowość elektroniczną.

Ta druga droga będzie możliwa wówczas, gdy rodzic będzie już posiadał swój rachunek w danym banku. Wtedy będzie możliwe założenie konta dla dziecka przez internet z konta rodzica.

Kontrola rodzica nad kontem dziecka

To od rodzica zawsze zależy, ile pieniędzy będzie na koncie dziecka. Rodzic decyduje też o tym, jakie będą dzienne limity transakcji oraz wypłat z bankomatu. Dostęp do konta dziecka ma tylko ten rodzic, który założył konto dla dziecka. Nie jest to więc to samo, co w przypadku posiadania konta wspólnego.

Kontrola nad kontem dziecka jest wygodna i łatwa wtedy, kiedy w banku, gdzie otwieramy rachunek dla dziecka, otwarte konto rodzica. Wówczas rodzic w każdej chwili może wejść w podgląd konta dziecka za pomocą bankowości internetowej.

Jak dziecko może korzystać ze swojego konta?

Dziecko może dokonywać transakcji za pomocą karty płatniczej, zgodnie z ustalonymi limitami. Ponadto dziecko może sprawdzać zarówno stan swojego konta, jak i historię operacji za pomocą aplikacji mobilnej. W przypadku konta oszczędnościowego dziecko może nauczyć się tego, czym jest oprocentowanie na takim rachunku i jak realnie wpływa ono na pomnożenie kapitału w określonej perspektywie czasowej.

Gdzie można założyć konto dla dziecka?

Trzeba powiedzieć, że oferty kont dla dziecka nie są bardzo szerokie, jakkolwiek w kilku bankach jak najbardziej istnieje taka możliwość. Poniżej opisaliśmy parę z dostępnych ofert:

 1. PKO Junior – oferta PKO Banku Polskiego. Można tutaj założyć zarówno rachunek bankowy, jak i konto oszczędnościowe. Na rachunku bieżącym mogą znajdować się środki w kwocie do 2500 zł z oprocentowaniem 5% i w kwocie ponad 2500 zł z oprocentowaniem 1%. 
 2. Konto Karty Samodzielniaka BNP Paribas. Ważną informacją jest tutaj zastrzeżenie, że samodzielnych transakcji za pomocą karty mogą dokonywać tylko dzieci w wieku 7-13 lat. Jeżeli zaś chodzi o oszczędności, to BNP Paribas oferuje Lokatę dla Samodzielniaka, oprocentowaną na 4,5% w skali roku.
 3. Konto Jakie Chcę dla dziecka – oferta Santander Bank Polska. Na rachunku bieżącym środki do 3000 zł są oprocentowane – 6% w skali roku. Jeżeli będzie więcej środków, wówczas nie będą one objęte oprocentowaniem.
 4. eKonto Junior w mBanku. Warto wiedzieć, że z tej oferty mogą skorzystać rodzice, którzy posiadają rachunek w mBanku. Przez to mają oni od razu wgląd w konto dziecka. Dziecko może podglądać swoje konto za pomocą aplikacji mBank Junior.

Należy pamiętać, że oferty mogą zmieniać się w czasie. Dlatego warto sprawdzać, co aktualnie oferują nam banki.

Czy warto założyć konto dla dziecka poniżej 13 lat?

W przypadku rachunku dziecka bez wątpienia możemy mówić o wielu plusach. Dużym atutem jest to, że takie konto może posiadać noworodek – gromadzimy więc środki na przyszłość dziecka już od samego początku jego życia. Natomiast w przypadku starszych dzieci takie konto ma duże walory edukacyjne. Możemy uczyć dziecko nie tylko oszczędzać, ale też w efektywny sposób zarządzać budżetem. Poza tym jest to wygodny i znajdujący się pod całkowitą kontrolą rodzica sposób na dawanie dzieciom „kieszonkowego”.

Dodano: 04.11.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top