Konto dla nastolatka

Opublikowano: 06 Lip 2022 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Każdy, kto ma dorastające dziecko troszczy się o jego przyszłość. Nastolatek z dnia na dzień staje się osobą dorosłą i w pewnym momencie wkroczy w świat dorosłych. Rodzice chcieliby zatem, aby ich dziecko było jak najlepiej do tego przygotowane. Wiemy, że w życiu człowiek boryka się z różnymi problemami. Bardzo pomocne są zatem pewne umiejętności oraz metody radzenia sobie z wyzwaniami. Jedną z ważniejszych umiejętności jest zdolność rozsądnego zarządzania swoimi finansami. Dlatego też warto zadbać o to, by nastolatek miał swoje konto bankowe, by mógł uczyć się tego, jak należy obchodzić się z pieniędzmi.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak wygląda kwestia kont młodzieżowych w polskim prawie,
 • jak wybierać ofertę konta dla nastolatka,
 • kto oferuje młodzieżowa konta bankowe,
 • jakie korzyści przynosi posiadanie konta młodzieżowego.
Konto dla nastolatka

Czy nastolatek może posiadać swoje konto bankowe?

Odpowiedź jest bardzo prosta: jest to jak najbardziej możliwe! Nastolatek może posiadać rachunek bankowy, z którego będzie na bieżąco korzystać, jak również konto oszczędnościowe. Mało tego – nasze dziecko może także korzystać z karty płatniczej. Oczywiście, otwarcie konta w banku dla nastolatka będzie możliwe tylko za zgodą rodziców bądź prawnych opiekunów. Jeśli jednak jest taka wola, aby dziecko miało swoje konto, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to uczynić. Pozostaje tylko kwestia, jaki bank wybrać.

Po czym poznać, że oferta konta dla nastolatka jest atrakcyjna?

Konto dla nastolatka powinno stanowić jak najatrakcyjniejszą ofertę. Jednakże, czy jest jakiś sposób, który pozwoli nam rozpoznać tę najlepszą? Na początku powinniśmy sobie powiedzieć, że jeśli chodzi o konta młodzieżowe to na polskim rynku do pewnego stopnia oferty te są ustandaryzowane, np. konta te są darmowe. Natomiast jest kilka cech oferty, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:

 • sprawdź, czy dziecko może mieć kartę – jeżeli bank dopuszcza posiadanie przez nastolatka karty debetowej, to jest to dobra oferta,
 • sprawdź ile kosztują przelewy – jeżeli zwykły przelew nie jest darmowy, to wówczas nie warto korzystać z takiej oferty,
 • sprawdź czy wypłaty są darmowe – jeżeli wypłaty gotówki z bankomatów nic nie kosztują, to wówczas wszystko jest w porządku,
 • upewnij się co do konta bankowego – obecnie na rynku nie ma kont dla młodzieży, za które trzeba płacić, ale jeśli ta sytuacja uległaby zmianie, to wówczas warto o tym pamiętać.

Kiedy już dokładnie sprawdzimy interesujące nas oferty to wówczas możemy wybrać najdogodniejszą i założyć konto dla nastolatka.

Gdzie szukać konta dla nastolatka?

Wiemy już, po czym poznać dobrą ofertę. Ale gdzie powinniśmy szukać kont młodzieżowych? Specjalnie dla naszych Czytelników zrobiliśmy przegląd najbardziej popularnych w 2022 roku kont młodzieżowych, dostępnych w polskich bankach:

 1. BNP Paribas – Konto Samodzielnika. Mamy tutaj limit wypłat gotówkowych w wysokości 5000 zł oraz limit transakcji bezgotówkowych w wysokości 50 000 zł. Są to oczywiście limity dzienne. Rodzic musi posiadać konto w BNP Paribas aby móc założyć konto dla nastolatka. Rodzic może mieć wgląd w konto dziecka za pomocą bankowości internetowej, ale potrzebna jest do tego zgoda dziecka.
 2. ING Bank Śląski – Konto Mobi. Konto to możemy założyć w oddziale banku. Do otwarcia konta nie jest wymagana obecność dziecka. Wgląd w konto dziecka zapewnia rodzicowi bankowość elektroniczna.
 3. PKO BP – PKO Konto Pierwsze. Co jest atrakcyjnego w tej ofercie to fakt, że rodzic nie musi posiadać konta w PKO BP aby założyć konto młodzieżowe dla swojego dziecka. Jednakże wówczas kontrolę nad kontem rodzic może mieć tylko w oddziale banku. Jeśli natomiast sam posiada konto w PKO BP zapewnia mu to bankowość internetowa.
 4. Nest Bank – Nest Konto Samodzielne. Mamy tutaj kilka możliwości założenia konta: w oddziale, poprzez przelew czy przez internet. Limit transakcji dziennych przy tym koncie jest nieograniczony.
 5. Alior Bank – Konto Jakże Osobiste. Tutaj również nie trzeba mieć konta w Alior Bank, aby założyć konto dziecku. Limit transakcji wynosi do 10 000 zł dziennie. Standardowo rodzic może sprawować kontrolę nad kontem nastolatka.
 6. Santander Bank Polska – Konto Jakie Chcę. Można konto to założyć w oddziale banku, ale jeśli posiadamy konto w Santadner Bank Polska, to możemy to uczynić za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Zaznaczmy, że jest to tylko przekrój wybranych ofert.

Jak założyć konto dla dziecka?

Sprawdźmy, jakie są możliwości. Jeśli będzie w ofercie podkreślone, że można to zrobić tylko w oddziale banku, to po prostu stawmy się w placówce. A jeżeli będzie możliwość założenia konta przez internet, to wówczas także można to uczynić. Wystarczy, że będziemy mieli przy sobie dowód osobisty albo paszport, a także legitymację szkolną dziecka. Czasem może zdarzyć się tak, że bank poprosi nas o okazanie aktu urodzenia dziecka. Takie przypadki zdarzają się najczęściej wtedy, kiedy dziecko nosi inne nazwisko niż rodzic.

Jak zasilić konto młodzieżowe?

Możliwe, że nastolatek nie posiada własnych dochodów. Należy zatem zadbać, aby przynajmniej na początku na koncie naszego dziecka znalazły się środki finansowe. Najprościej będzie to zrobić poprzez polecenie przelewu z naszego konta. Możemy także dokonać wpłaty gotówką w oddziale banku.

Co daje posiadanie konta przez nastolatka?

Jak już wspomnieliśmy, posiadanie rachunku bankowego przez nastolatka może przyczynić się do zdobycia przez niego ważnych umiejętności, które przydadzą się w późniejszym życiu. Oto czego nasze dziecko może się tą drogą nauczyć:

 • kontroli wpływów i wydatków – nasze dziecko nauczy się rozsądnie korzystać z pieniędzy poprzez kontrolę wpływów na konto oraz wydatków, przy czym ważne jest sprawdzenie salda rachunku płatniczego w odpowiednim czasie (oczekiwanych wpływów lub wydatków),
 • obsługi bankowości internetowej – w tym zlecanie przelewów oraz korzystanie z aplikacji mobilnej,
 • działania sesji ELIXIR – dziecko dowie się o sesjach przychodzących oraz wychodzących, gdyż każdy przelew (z wyłączeniem polecenia przelewu wewnętrznego) jest realizowany w pewnych odstępach czasowych, określonych w ramach systemu ELIXIR,
 • oszczędzania – dzięki posiadaniu konta młodzieżowego dziecko może odkładać pieniądze na swoje cele czy realizację marzeń (np. na wakacje).

Zawsze można się wycofać

Jeżeli z jakichś powodów konto dla nastolatka nie będzie już potrzebne albo samo dziecko nie będzie chciało już z niego korzystać, to nie ma żadnych problemów aby z tej usługi zrezygnować. Każdy bank udostępni nam opcję zamknięcia rachunku płatniczego.

Tagi: konto bankowekonto oszczędnościowekonto osobiste

Dodano: 13.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top