Jak oszczędzać na przyszłość dziecka?

Opublikowano: 02 Sie 2022 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Oszczędzanie

Przyszłość dzieci to kwestia, która nie daje zmrużyć oka każdemu rodzicowi. Zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego chcielibyśmy, aby nasze pociechy miały pewne finansowe zabezpieczenie, które na pewno przyda im się już w dorosłym życiu. Dlatego też wielu z nas już teraz skutecznie inwestuje pieniądze na ten cel, innych zaś będzie interesowało samo odkładanie pieniędzy. Który ze sposobów będzie dla nas najkorzystniejszy?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak oszczędzać pieniądze na przyszłość dziecka,
 • jak inwestować pieniądze na przyszłość dziecka,
 • który sposób będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego dziecka.
Jak oszczędzać na przyszłość dziecka?

Warto popatrzeć w przyszłość

Doskonale wiemy, ile dzisiaj kosztuje nas życie. Wystarczy, że policzymy miesięczne wydatki na żywność i zakupy wszelkiego innego rodzaju, dodamy do tego koszty rachunków oraz innych zobowiązań (o ile takowe spłacamy). Jesteśmy także w stanie porównać zmiany w kosztach życia. Jeśli weźmiemy nasze wydatki z zeszłego roku i porównamy z teraźniejszymi wówczas zauważymy jak bardzo wszystko podrożało. Porównamy to następnie z naszymi dochodami. To wszystko przyda nam się, gdy będziemy myśleć o przyszłości dziecka.

Odpowiedz sobie na pytanie: kiedy dziecko będzie potrzebowało zabezpieczenia finansowanego? Ile lat ma Twoje dziecko, ile brakuje mu do pełnoletniości? Przez ile miesięcy jesteś jeszcze w stanie odkładać na przyszłość swojej pociechy? Zastanów się także nad tym jak może wyglądać sytuacja gospodarcza za kilka czy kilkanaście lat. Może okazać się, że Twoje dziecko będzie potrzebowało więcej niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Niestety, to nie koniec trudności. Trzeba wobec powyższego wybrać najodpowiedniejszy produkt finansowy.

Sposoby na zabezpieczenie przyszłości dziecka

Wybór odpowiedniego produktu finansowego, dzięki któremu zgromadzimy kapitał dla swojego dziecka często bywa trudnym zadaniem. Na szczęście postaraliśmy się Wam pokazać wiele różnych rozwiązań wraz z omówieniem.

Gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym

Zwykłe konto oszczędnościowe jest produktem bankowym, z którego jako klienci możemy jak najbardziej skorzystać. Zabezpieczony w ten sposób kapitał można w przyszłości przekazać dziecku. Konta oszczędnościowe są także oprocentowane, co oznacza, że generują nam pewien zysk.

Zalety:

 • dziecko nie otrzyma nigdy mniej, niż wpłaciliśmy,
 • możemy wpłacać i wypłacać w każdej chwili,
 • produkt szeroko dostępny.

Wady:

 • oprocentowanie jest zazwyczaj bardzo niskie,
 • trzeba uiszczać podatek od zysków kapitałowych.

Lokata – drugie rozwiązanie oszczędnościowe

W przypadku oszczędzania na lokacie możemy zyskać więcej niż przy zwykłym koncie oszczędnościowym. To jednak wiąże się z pewnym czasowym ograniczeniem dostępności do środków. Oto zestawienie plusów i minusów tego rozwiązania:

Zalety:

 • procent znaczenie większy niż na koncie oszczędnościowym,
 • długoterminowa lokata może wypracować znaczny zysk,

Wady:

 • nie mamy możliwości wypłaty środków przez czas trwania lokaty,
 • nie ma możliwości dodatkowych wpłat na lokatę (należy założyć kolejną).

Jak zainwestować kapitał?

Jeszcze innym sposobem pozyskania pieniędzy dla naszego dziecka jest włożenie naszych środków w fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe czy też akcje na giełdzie. Tutaj należy wykazywać się pewną wiedzą ekonomiczną, a także rozsądkiem.

Zalety:

 • możliwość znacznego pomnożenia kapitału,
 • możliwość inwestowania na różne sposoby,
 • możliwość inwestowania w szlachetne kruszce, np. złoto.

Wady:

 • nie ma gwarancji, że inwestycja się uda,
 • możliwość utraty znacznej części kapitału.

Kredyt hipoteczny a zabezpieczenie dziecka na przyszłość

Niektórzy rodzice uznali, że dobrym pomysłem byłoby zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W dobie szerokich świadczeń socjalnych niektórzy z nas mogą sobie pozwolić na to, aby 500 zł ze świadczenia 500+ przeznaczać na częściowe spłacanie comiesięcznych rat. Jest to inwestycja o tyle dobra, że gdy nasze dziecko stanie się już dorosłe to otrzyma własną nieruchomość.

Zalety:

 • dziecko może otrzymać własne mieszkanie,
 • nieruchomość może w przyszłości posłużyć dziecku do dalszych inwestycji mieszkaniowych,
 • czas spłacania kredytu można dopasować do wieku, w którym dziecko otrzyma od nas mieszkanie (np. kredyt hipoteczny na 20 lat).

Wady:

Polisa posagowa

Jeszcze innym sposobem jest polisa posagowa. Jest to pewien rodzaj ubezpieczenia. Działa ona tak, że przez pewien okres co miesiąc wpłacamy daną sumę pieniędzy. Gdy upłynie czas trwania polisy wówczas suma naszych wpłat będzie równa kwocie, na którą od początku opiewa polisa. Gdyby rodzic zmarł to dziecko i tak dostanie pieniądze.

Zalety:

 • ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę kwoty dziecku na wypadek śmierci rodziców,
 • nie musimy od razu płacić pełnej kwoty polisy,

Wady:

 • dziecko może otrzymać pieniądze dopiero gdy będzie pełnoletnie lub dopiero gdy ukończy 25 lat.

Inwestowanie czy oszczędzanie dla dziecka ma większy sens?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna, uwarunkowana przede wszystkim realnymi możliwościami finansowymi rodziców, ale też takimi czynnikami jak liczba wszystkich dzieci na utrzymaniu, stan zdrowia członków rodziny i wiele, wiele innych. Omawiając powyższe sposoby wykazaliśmy pewne ich plusy i minusy. Można też mówić o pewnych zasadach ogólnych.

Systematyczne odkładanie pieniędzy na pewno jest rozwiązaniem nie niosącym ze sobą większego ryzyka. Ważne jest, byśmy byli w tym regularni i konsekwentni. Z kolei inwestowanie niesie ze sobą większe ryzyko, ale też i efekt jest nieporównywalnie większy. Decydując się na gromadzenie oszczędności, zyskamy niewiele więcej niż odłożyliśmy, a w przypadku inwestycji (zwłaszcza tej udanej) możemy zyskać kilkakrotnie więcej. Jak w każdym procesie odkładania środków pieniężych, niezależnie, od jego celu, należy wziąć także pod uwagę aspekt, jakie niesie za sobą inflacja, czyli spadek siły nabywczej pieniądza w czasie. 

Pamiętajmy, że to są nasze pieniądze i nasze dziecko. Nikt za nas nie podejmie decyzji, dlatego warto dobrze się nad wszystkim zastanowić, zrobić zestawienie plusów i minusów, a następnie zdecydować, gdzie ulokujemy środki pieniężne. Ważne jest, aby podjąć jakąkolwiek decyzję, gdyż jest to o wiele lepsze niż brak działania w zakresie zabezpieczenia finansowego przyszłości naszego dziecka.

Tagi: kredyt hipotecznykapitałkonto oszczędnościowe

Dodano: 13.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top