Kradzież karty płatniczej. Co robić?

Opublikowano: 22 Sie 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Karta płatnicza to karta uprawniająca do wypłaty gotówki lub dokonania zlecenia płatniczego. Bezpieczeństwo posługiwania się kartami magnetycznymi zapewnia przede wszystkim kod PIN (Personal Identification Number). Do każdej nowej karty płatniczej, aby móc w pełni z niej korzystać, jej właściciel musi ustalić kod PIN. PIN jest to specjalny, unikalny kod, składający się z czterech cyfr, który zabezpiecza kartę podczas przeprowadzania transakcji płatniczych. Numer karty wraz z kodem PIN są szyfrowane. Płacąc kartą zbliżeniowo do pewnej kwoty nie musimy podawać PINu .

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o okolicznościach, w których ginie karta,
  • jak nie stracić pieniędzy po stwierdzeniu, że karta zaginęła,
  • czy możesz liczyć na zwrot skradzionych z kart pieniędzy.
kradzież karty

Kiedy ginie karta płatnicza?

Sytuacje, gdy karta płatnicza ginie, są bardzo częste. Spowodowane są:

  1. Kradzieżą - na tą sytuację mamy niewielki wpływ ponieważ kieszonkowcy wyspecjalizowali się w kradzieżach, których nawet nie poczujemy.
  2. Zapominalstwem - częsta sytuacja, ponieważ wbrew pozorom zdarza się, że klienci  zostawiają kartę pod bankomatem, odkładając ją na półce podczas przeliczania pieniędzy.
  3. Zgubieniem portfela - to  najczęstsza przyczyna utraty karty. Dlatego Związek Banków Polskich ostrzega, że klienci lekkomyślnie trzymają wszystkie karty w jednym miejscu. Szacunkowo 70 % klientów , którzy posiadają  karty  trzyma je wszystkie w jednym miejscu np. w  portfelu , a czasami nawet z numerem PIN . Według statystyk Związku Banków Polskich, aż 16% z nas zapisuje numer PIN karty i trzyma go w portfelu razem z kartą .Każdemu zdarzyło się  zapomnieć , gdzie schował portfel . Związek Banków Polskich apeluje , aby karty były rozmieszczone w różnych miejscach.

Choć wydawać by się mogło, że kradzież lub zagubienie karty jest istnym dramatem, to jednak można wybrnąć z takich kłopotów bez większego szwanku.

Co zrobić, gdy karta płatnicza została skradziona lub zgubiona?

Po stwierdzeniu, że karta kredytowa lub płatnicza zginęła klienci zastanawiają się, gdzie zadzwonić. Można zadzwonić i na policję , ale najlepiej do banku , który jest wystawcą karty. Bank będzie pytała o numer karty. Warto aby numer karty wpisać w notatkach w telefonie albo zrobić zdjęcie telefonem naszej karty – z przodu i z tyłu . Warto również dopisać do listy kontaktów w telefonie numer alarmowy, pod który klient może zadzwonić aby zastrzec kartę. Po zastrzeżeniu karta będzie zdezaktywowana i nikt nie dokona płatności zastrzeżoną karta. Aktualnie bez numeru PIN można dokonać płatności bezgotówkowych do 100 zł !!!. Transakcji bezgotówkowych można dokonać do wysokości ustalonego limitu przez siebie na karcie .

Limit płatności karty kredytowej

Kto jest odpowiedzialny za transakcje dokonane skradzioną  kartą?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem odpowiedzialność rozkłada się między właściciela karty, a bank, który ją wydał. Proporcje nie są równe. Ale jeżeli złodziej dokona transakcji na kwotę do 150 EUR , wówczas właściciel karty pokrywa całą kwotę . Bank zwraca kwotę jeżeli jest ona  wyższa niż 150 EUR . Bank przed zwrotem dokona sprawdzenia okoliczności sytuacji . Sprawdzi, czy  właściciel karty np. nie pożyczył jej ,, nie zostawił w bankomacie , obok bankomatu lub w sklepie.

Jak uniknąć kosztów po kradzieży karty?

Każda karta jest ubezpieczona na mocy Ustawy z 2002 roku o elektronicznych instrumentach płatniczych. Niewiele osób jednak wie, że ubezpieczenie to obejmuje tylko kwoty powyżej 150 euro i dotyczy wyłącznie strat powstałych przed zgłoszeniem przez klienta faktu utraty karty. Banki proponują zatem swoim klientom dodatkowe ubezpieczenie karty od kradzieży. 

Ubezpieczenie to chroni także przed nieuprawnionym użyciem karty, bez względu na kwotę, na jaką zostały skradzione pieniądze . Ochrona dotyczy nie tylko skradzionych kart, ale także tych, które padły ofiarą skimmingu, czyli zeskanowania paska magnetycznego karty (np. przez nakładkę na bankomacie). Banki polecają dodatkowe ubezpieczenie karty  w szczególności osobom, które dużo kupują przy użyciu kart płatniczych. Jest to korzystne ubezpieczenie w momencie kiedy  klient wybiera z bankomatu duże sumy gotówki, a także używa karty płatniczej zagranicą .

Numer do zastrzeżenia karty

Związek Banków Polskich uruchomił jeden uniwersalny numer pod którym klient może zastrzec kartę  w przypadku jej kradzieży lub jej zagubienia .

Jest to numer +48 828 828 828

Do systemu jednego numeru przystąpiło 20 banków, które w sumie są wydawcą 70% rynku kart płatniczych w kraju .

Klient dzwoniąc pod podany uniwersalny numer musi wskazać , który bank wydał mu  kartę. Zastrzeżenie karty  działa bardzo sprawnie .

Zablokowanie karty przez  internet

Zastrzeżenie karty jest również możliwe przez internet. Wystarczy aby Klient zalogował się do bankowości internetowej . W zakładce „Karty płatnicze” po kliknięciu odpowiednich poleceń system przeprowadzi klienta  przez blokowanie karty. Skradziona karta zostanie skutecznie zablokowana .

Związek Banków Polskich uruchomił również stronę internetową zastrzegam.pl, za pośrednictwem której klient możemy zastrzec skradziona kartę.

Tagi: kradzieżkarta kredytowakarta płatnicza

Dodano: 15.04.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak działa karta kredytowa?

Jak działa karta kredytowa?

21 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Rodzajów kredytów jest kilka. Jednym z rodzajów kredytów jest karta kredytowa. Jeszcze do niedawna produkt zarezerwowany przez banki, zaczyna się coraz częściej pojawiać w ofertach firm pozabankowych. Kartą kredytową możemy finansować różne, nawet niespodziewane zakupy. Chyba każdy wie jak karta kre(...)

Czytaj więcej
Karta Revolut

Karta Revolut

12 Cze 2021Autor: Dagmara Konik

Podróże, zwłaszcza te dalekie, zawsze nas fascynowały. Lubimy zwiedzać świat, poznawać kultury innych narodowości, odwiedzać fascynujące miejsca. Turystyka zagraniczna to w wielu krajach znacząca gałęź gospodarki. Pandemia koronawirusa nieco przyhamowała ten rozwój. Wszyscy mamy jednak nadzieję, że (...)

Czytaj więcej
Top