Kredyt gotówkowy na PIT. Jak uzyskać kredyt na PIT?

Opublikowano: 07 Paź 2021 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Nawet, gdy sezon rozliczeń podatkowych kończy się wraz z końcem kwietnia, to słowo PIT często pojawia się nadal w sferze kredytów. Banki oferują swoim klientom możliwość zaciągnięcia kredytu po przedstawieniu tego dokumentu, w zamian za jakikolwiek inny dokument potwierdzający dochód. To właśnie popularny "kredyt na PIT". Na jakich zasadach się to odbywa? Kto może uzyskać taki kredyt na PIT i kiedy warto się starać o kredyt na PIT? 

Z tego artykułu dowiesz się:

Kredyt gotówkowy na PIT

Kredyt na PIT – co to jest?

Kredyt gotówkowy na PIT to popularne określenie goszczące niegdyś bardzo często w reklamach. Jest kredytem gotówkowym, bez zabezpieczenia. Kredyt na PIT możemy otrzymać w uproszczonej procedurze dokumentowania dochodu.

Oferty kredytu gotówkowego na PIT nie różnią się od standardowego kredytu gotówkowego. W przypadku kredytu na PIT kwota możliwa do uzyskania wyznaczana jest przez zdolność kredytową klienta oraz jego historię spłaty dotychczasowych zobowiązań.  

Kredyt na PIT - jakie dokumenty, aby dostać kredyt?

Ułatwieniem w procesie udzielenia kredytu jest dostęp do dokumentu dochodowego. PIT zwykle już z końcem lutego otrzymujemy od naszego pracodawcy i bez zbędnego tłumaczenia i oczekiwania może stać się on dokumentem potwierdzającym nasz dochód na podstawie, którego będzie można wnioskować o kredyt gotówkowy. 

Dla banku przedstawiamy PIT11 w przypadku osób zatrudnionych albo PIT40 w przypadku osób uzyskujących świadczenia z ZUS. Bank nie wymaga, abyśmy przedstawiali złożone do urzędu skarbowego zeznanie roczne, czyli np. PIT 37, gdzie rozliczamy się samodzielnie albo z małżonkiem. Ten aspekt jeszcze bardziej poprawia konkurencyjność tego dokumentu w stosunku do innych możliwych zestawów. Druk otrzymany od pracodawcy czy ZUS może od razu stać się dokumentem dochodowym nie czekając na rozliczenie roczne!

Czy sam PIT wystarczy?

Obecnie banki akceptują zestaw dokumentów: PIT 40 lub PIT 11 oraz wyciąg z rachunku bankowego albo pasek płacowy albo druk ZUS RMUA potwierdzający ostatni wpływ wynagrodzenia. Zapytacie: a po co ten drugi dokument? Skoro kredyt reklamowany jest jako „na PIT". Chodzi o fakt potwierdzenia zatrudnienia i porównanie skali zarobków w stosunku do zeznania rocznego.

Warto wiedzieć, że kredyt na PIT to zwykle sezonowa oferta banków i ten sposób dokumentowania dochodu dostępny jest w większości w pierwszej połowie roku.

Kto może uzyskać kredyt na PIT?

Kredyt na PIT to produkt, który może uzyskać klient indywidualny. Ta oferta banków kierowana jest tylko do osób uzyskujących dochody na podstawie umowy o pracę oraz emerytury i renty. Inne źródła dochodu są wykluczone z tej formy potwierdzenia dochodu.

Niestety kredytu na PIT nie otrzyma przedsiębiorca czy osoba pracująca na umowę-zlecenie. Kredyty na PIT nie są dostępne w opcji kredytów firmowych i kredytów hipotecznych. Tutaj zawsze potrzebny będzie zdecydowanie większy zakres dokumentów.

Kredyt na PIT - jaka kwota kredytu?

Warto wiedzieć, że oferty kredytu na PIT w większości banków nie są ograniczone kwotowo z powodu sposobu dokumentowania dochodu. Oznacza to, że posiadając wysoką zdolność kredytową można otrzymać kredyt nawet w maksymalnej, dostępnej w danym banku kwocie kredytu gotówkowego.

Przy wyborze kredytu na PIT należy wziąć pod uwagę fakt, czy nasze zarobki nie zmieniły się od poprzedniego roku. Jeśli bowiem nasza pensja wzrosła, a zdecydujemy się dokumentować dochód PIT wówczas możemy otrzymać kredyt w niższej kwocie. Warto to dokładnie przemyśleć albo skorzystać z porady doświadczonego agenta kredytowego, który podpowie wybór najlepszego rozwiązania.

W jakim banku mogę dostać kredyt na PIT?

Większość banków mając na względzie wygodę klienta i konkurencyjność wobec innych banków ofertuje kredyt na PIT dla klientów. Dotyczy to zarówno posiadaczy konta bankowego w danym banku (stałych klientów), jak również klientów zewnętrznych. W przypadku wskazanych banków konieczne będzie przedstawienie dodatkowych dokumentów w momencie złożenia wniosku.

Poniżej przedstawiamy wybrane banki i ich ofertę kredytu na PIT.

Alior Bank

Kredyt na PIT est jedną z 3 podstawowych form dokumentowania dochodu w Alior Bank. Dotyczy on takich źródeł dochodu, jak:

  • umowa o pracę (z wyłączeniem umów zagranicznych),
  • mianowanie, powołanie,
  • kontrakty,
  • renta, emerytura.

Oprócz PIT bank wymaga przedstawienia paska płacowego albo wpływu wynagrodzenia z rachunku bankowego klienta.

Getin Bank

Bank akceptuje przedstawienie rozliczenia PIT dla umowy o pracę niezależnie od wnioskowanej kwoty. PIT 11 akceptowany jest z pełnym wyciągiem z rachunku bankowego z ostatniego miesiąca. Ciekawostką jest fakt, że bank dopuszcza przedstawienie również PIT 36 albo PIT 37 wraz z 3 potwierdzeniami wpływów wynagrodzenia na rachunek.

Santander Bank

Santander Consumer Bank znany z atrakcyjnych ofert kredytu gotówkowego oraz kredytu ratalnego również akceptuje dokumentowanie dochodów za pomocą PIT. Kredyt na PIT w tym banku możliwy jest dla osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz uzyskujących dochody z tytułu renty albo emerytury.

Bank Pocztowy

Bank udziela kredytu na PIT pod warunkiem przekazania oryginału oświadczenia o źródle dochodu (formularz bankowy) wraz z potwierdzeniem wpływu wynagrodzenia za okres 3 ostatnich miesięcy. Bank może wymagać dodatkowych dokumentów tj. paski płacowe, druki ZUS RMUA/RCA, ale jest to ustalane indywidualnie. W banku oferta na PIT dotyczy również takich źródeł dochodu, jak kontrakt menadżerski czy umowa zlecenie. W przypadku emerytury i świadczenia przedemerytalnego wystarczy jedynie PIT.

Ile kosztuje kredyt na PIT?

Dla kredytu na PIT koszty kształtują się podobnie jak dla standardowego kredytu gotówkowego albo kredytu konsolidacyjnego. Wszystkie koszty kredytu będą wynikać z umowy kredytowej, która powinna zawierać informacje o:

Kiedy warto wziąć pod uwagę kredyt na PIT?

Kredyt na PIT jest korzystną opcją ze względu na dwa aspekty. Po pierwsze, dochód uwzględniony w PIT zawiera wszystkie składniki wynagrodzenia, w tym premie i inne dodatki, co może wpłynąć korzystnie na liczenie zdolności kredytowej klienta.

Po drugie, przestawienie dokumentu PIT11 jest łatwiejsze niż uzyskanie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach od pracodawcy. Nie musimy wtedy udawać się do księgowej czy działu kadr w naszej firmie czy też oczekiwać na przesłanie  wypełnionego przez kadrową zaświadczenia.  Możemy więc szybko i bez zbędnego tłumaczenia zawnioskować o kredyt.

Podsumowanie 

Kredyt na PIT to oferta, którą warto rozważyć szczególnie w pierwszej połowie roku, kiedy mamy możliwość wyboru spośród wielu ofert banków. Pamiętajmy, że dysponując dokumentami dostępnymi „od ręki” w znaczący sposób możemy skrócić proces uzyskania kredytu.

Tagi: pit 37pit 37 rozliczenie

Zaktualizowano: 24.11.2021

Dodano: 07.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top