Kredyt gotówkowy na PIT. Czym jest i jak uzyskać kredyt na PIT?

Opublikowano: 07 Paź 2021 Sylwia Chrószcz 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Nawet, gdy sezon rozliczeń podatkowych kończy się wraz z końcem kwietnia, to słowo PIT często pojawia się nadal w sferze kredytów. Banki oferują swoim klientom możliwość zaciągnięcia kredytu po przedstawieniu tego dokumentu, w zamian za jakikolwiek inny dokument potwierdzający dochód. Na jakich zasadach się to odbywa? Kto może uzyskać taki kredyt na PIT i kiedy warto się o niego starać? 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie dokumenty oprócz PIT są wymagane i dlaczego, 
  • w jakich sytuacjach lepiej skorzystać z oferty na PIT, 
  • który druk PIT przedstawić bankowi, 
  • co różni ofertę na PIT od standardowej oferty kredytów gotówkowych. 
Kredyt gotówkowy na PIT. Czym jest i jak uzyskać kredyt na PIT?

Kredyt na PIT – co to jest?

Kredyt gotówkowy na PIT to popularne określenie goszczące niegdyś bardzo często w reklamach. Jest kredytem gotówkowym, bez zabezpieczenia, który możemy otrzymać w uproszczonej procedurze dokumentowej.

Jako produkt nie różni się od standardowego kredytu gotówkowego – zarówno kwota możliwa do uzyskania, jak i proponowany okres spłaty jest uzależniony od oceny zdolności kredytowej klienta i jego historii spłaty zobowiązań. Ułatwieniem jest w tym przypadku sam proces uzyskania kredytu: PIT zwykle już z końcem lutego otrzymujemy od naszego pracodawcy i bez zbędnego tłumaczenia i oczekiwania może stać się on dokumentem potwierdzającym nasz dochód na podstawie, którego będzie można wnioskować o kredyt gotówkowy. 

Dla banku przedstawiamy PIT11 w przypadku osób zatrudnionych albo PIT40 w przypadku osób uzyskujących świadczenia z ZUS. Bank nie wymaga, abyśmy przedstawiali złożone do urzędu skarbowego zeznanie roczne, czyli np. PIT 37, gdzie rozliczamy się samodzielnie albo z małżonkiem. Ten aspekt jeszcze bardziej poprawia konkurencyjność tego dokumentu w stosunku do innych możliwych zestawów. Druk otrzymany od pracodawcy czy ZUS może od razu stać się dokumentem dochodowym nie czekając na rozliczenie roczne!

Czy sam PIT wystarczy?

Obecnie banki akceptują zestaw dokumentów: PIT 40 lub PIT11 oraz wyciąg z rachunku bankowego albo pasek płacowy albo druk ZUS RMUA potwierdzający ostatni wpływ wynagrodzenia. Zapytacie: a po co ten drugi dokument? Skoro kredyt reklamowany jest jako „na PIT". Chodzi o fakt potwierdzenia zatrudnienia i porównanie skali zarobków w stosunku do zeznania rocznego.

Warto wiedzieć, że kredyt na PIT to zwykle sezonowa oferta banków i ten sposób dokumentowania dochodu dostępny jest w większości w pierwszej połowie roku.

Kto może uzyskać kredyt na PIT?

Kredyt na PIT to produkt, który może uzyskać klient indywidualny. Ta oferta banków kierowana jest tylko do osób uzyskujących dochody na podstawie umowy o pracę oraz emerytury i renty. Inne źródła dochodu są wykluczone z tej formy potwierdzenia dochodu.

Niestety kredytu na PIT nie otrzyma przedsiębiorca czy osoba pracująca na umowę-zlecenie. Kredyty na PIT nie są dostępne w opcji kredytów firmowych i kredytów hipotecznych. Tutaj zawsze potrzebny będzie zdecydowanie większy zakres dokumentów.

Kiedy warto wziąć pod uwagę kredyt na PIT?

Kredyt na PIT jest korzystną opcją ze względu na dwa aspekty. Po pierwsze, dochód uwzględniony w PIT zawiera wszystkie składniki wynagrodzenia, w tym premie i inne dodatki, co może wpłynąć korzystnie na liczenie zdolności kredytowej klienta.

Po drugie, przestawienie dokumentu PIT11 jest łatwiejsze niż uzyskanie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach od pracodawcy. Nie musimy wtedy udawać się do księgowej czy działu kadr w naszej firmie czy też oczekiwać na przesłanie  wypełnionego przez kadrową zaświadczenia.  Możemy więc szybko i bez zbędnego tłumaczenia zawnioskować o kredyt.

Podsumowanie 

Kredyt na PIT to oferta, którą warto rozważyć szczególnie w pierwszej połowie roku, kiedy mamy możliwość wyboru spośród wielu ofert banków. Pamiętajmy, że dysponując dokumentami dostępnymi „od ręki” w znaczący sposób możemy skrócić proces uzyskania kredytu.

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top