Co to jest kredyt na oświadczenie?

Opublikowano: 05 Lis 2021 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Szukając kredytu gotówkowego często czynnikiem decydującym przy wyborze konkretnej oferty jest nie tylko cena produktu, ale czas jego uzyskania. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest kredyt na oświadczenie. Aby dostać kredyt gotówkowy na oświadczenie należy, jak w każdy kredycie posiadać zdolność do czynności prawnych oraz przejść przez proces badania zdolności kredytowej. W oczekiwaniu na decyzję kredytową wykluczamy tylko konieczność dokumentów potwierdzających dochód Klienta.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kredyt na oświadczenie - co to jest?

Kredyt na oświadczenie jest to kredyt gotówkowy, bez zabezpieczenia, gdzie środki możemy uzyskać w prostym, a przede wszystkim szybkim procesie. Te dwie cechy wynikają z jednej przyczyny: bank nie wymaga przedstawienia dokumentów dochodowych, a czasami ich zorganizowanie może być dla nas nie lada wyzwaniem.

A to księgowa ma ważne rozliczenia i musimy czekać. Albo zaświadczenie dostaniemy tylko z centrali, albo nie chcemy, aby nasz pracodawca wiedział o tym, że wnioskujemy o kolejny kredyt gotówkowy. Powodów może być wiele. Ale przecież banki akceptują też inne dokumenty dochodowe - powiedzą niektórzy z Was. Owszem, ale część klientów nie chce albo nie może ich przedstawić. Co z tymi, którzy otrzymują dochody w gotówce – wyciągi bankowe są niemożliwe do przedstawienia, a PIT11, który też może być dokumentem dochodowym akceptowany jest zwykle w określonych miesiącach w roku?

Kredyt na oświadczenie jest więc odpowiedzią dla tych z klientów, którzy posiadając zdolność kredytową chcą uzyskać kredyt gotówkowy w łatwy i prosty sposób. Ważne! Na oświadczenie możemy uzyskać kredyt gotówkowy, rzadziej kredyt konsolidacyjny - wynika to z maksymalnej kwoty kredytu możliwej do uzyskania. Kredyt hipoteczny na oświadczenie nie jest możliwy do uzyskania!

Udzielenie kredytu gotówkowego na oświadczenie - jak wygląda?

Kredyt na oświadczenie to prosta sprawa – składając wniosek klient oświadcza ile zarabia i ten dochód jest brany pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej. Ale, ale! Jedna bardzo ważna rzecz. Dochód oświadczony we wniosku nie może być dochodem, którego nie otrzymujemy albo zawyżonym. Bank ma prawo weryfikacji naszych dochodów w zakładzie pracy, a rozminięcie się z prawdą będzie niosło za sobą poważne skutki. Bank może również wymagać weryfikacji naszego konta bankowego np. poprzez potwierdzenie wysokości wpływów wynagrodzenia na nasz rachunek bankowy.

Warto też wspomnieć, że kredyt ten jest dostępny tylko dla wąskiej grupy źródeł dochodów. Może uzyskać go np. osoba zatrudniona na umowę o pracę, ale ale dla prowadzących działalność gospodarczą już nie.

Kredyt na oświadczenie - jak całkowita kwota kredytu?

Ubiegając się o kredyt na oświadczenie musimy wiedzieć o jednej bardzo ważnej rzeczy. Jego kwota będzie zależna od kilku czynników. W kredycie na oświadczenie nie uzyskamy maksymalnej możliwej kwoty kredytu. Kwota kredytu na oświadczenie będzie uzależniona od:

  • czasu trwania naszej relacji z bankiem, 
  • przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Relacja z bankiem w różnych bankach definiowana jest w różny sposób. Dla jednych z nich będzie to relacja kredytowa, a więc posiadanie aktywnego kredytu spłacanego bez opóźnień, a dla innych będzie to relacja rozumiana jako posiadanie rachunku bankowego z regularnymi wpływami w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a wpływy nie mogą być niższe niż określona przez bank kwota. Każdy bank ma prawo indywidualnego ustalania tych zasad.

Zwykle banki stosują zasadę, gdzie klient bez relacji może uzyskać jednokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a klienci z odpowiednio dłuższym stażem w banku np. minimum 6 miesięcy sześciokrotność. Jeden z banków oferuje nawet dwunastokrotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia!

Kredyt na oświadczenie - ile to kosztuje?

Omawiając temat kredytu na oświadczenie nie sposób nie wspomnieć o kosztach tego kredytu gotówkowego. W przypadku kredytów na oświadczenie po przeprowadzeniu oceny zdolności kredytowej bank wyznacza profil klienta i kalkuluje cenę kredytu.

Koszty kredytu będzie wyrażać m.in. rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu na oświadczenie. Na koszt kredytu na oświadczenie składać się będzie zatem:

Zwracając uwagę na temat oprocentowania: w momencie otrzymania decyzji o przyznaniu kredytu sprawdźmy rodzaj zastosowanego w umowie oprocentowania. Jeśli będzie to oprocentowanie zmienne istnieje ryzyko zmiany raty w przyszłości. Z praktyki rynkowej wynika, że kredyt na oświadczenie jest kredytem na niską kwotę finansowania udzielaną w krótkim okresie czasu np. do 2 albo 3 lat a część banków stosuje w tym czasie oprocentowanie stałe. W odróżnieniu od ryzyk, jakie niesie oprocentowanie zmienne kredyt z oprocentowaniem stałym daje gwarancje niezmienności raty. Warto również zwrócić uwagę na promocyjne oprocentowanie, jakie może występować w ofertach kredytu na oświadczenie.

Gdzie możemy sprawdzić oferty kredytu na oświadczenie?

Na naszej stronie wnioskomat.com w zakładce kalkulatory dla kredytu gotówkowego możecie dowiedzieć się, jaka jest możliwa maksymalna do uzyskania kwota kredytu na oświadczenie. Klikając w zakładkę kalkulatory i wybierając kredyt gotówkowy po dokonaniu odpowiedniej kalkulacji kwoty kredytu oprócz raty kredytu możecie poznać także część wymagań ze strony banku. Klikając w ikony umieszczone po prawej stronie konkretnego produktu poznacie nie tylko kwoty na oświadczenie i możliwe kwoty kredytu bez zgody małżonka, ale również w przypadku wyboru kredytu w kwocie wyższej niż na oświadczenie konkretne wymogi dokumentowe.

Zaktualizowano: 13.09.2022

Dodano: 05.11.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top