Jak płacić mniej rat kredytów?

Opublikowano: 27 Paź 2020 Sylwia Chrószcz 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Każdy, kto posiada kredyt chciałby płacić najniższą ratę jaka tylko jest możliwa. Gdy mamy kilka zobowiązań i potrzebujemy gotówki warto pomyśleć o kredycie, który połączy wszystkie zobowiązania i gdzie otrzymamy dodatkowo środki na swoje potrzeby. Kredyty konsolidacyjne to rozwiązanie dobrze znane do wielu lat. Jest doskonały sposób na zapewnienie sobie płatności jednej raty zamiast konieczności pamiętania o kilku czy kilkunastu płatnościach w każdym miesiącu. Mechanizm konsolidacji pozwala również bardzo często, ze względu na specyfikę liczenia zdolności kredytowej, na uzyskanie dodatkowych środków w ramach kredytu konsolidacyjnego.

kredyt gotówkowy

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest to kredyt, który w części przeznaczony jest po to, aby spłacić nasz istniejące zobowiązania. Gdy skorzystamy z kredytu konsolidacyjnego możemy mieć jedną niższą ratę i otrzymać dodatkowe pieniądze na dowolny cel. Kredyt konsolidacyjny wykorzystywany jest w sytuacji, gdy w przeszłości zaciągnęliśmy kilka zobowiązań kredytowych np. kredytów i pożyczek pozabankowych, a teraz chcemy uzyskać jedną ratę.

Zanim zaczniemy poszukiwać najlepszej dla siebie oferty zastanówmy się, jakie pożyczki mamy aktywne na ten moment i co wchodzi w skład naszych miesięcznych spłat. Jest to ważne by wiedzieć jakiego rodzaju mamy zobowiązania: czy są to tylko kredyty gotówkowe zaciągnięte w banku, czy produkty pozabankowe uzyskane w firmie pożyczkowej. Być może jest to inny produkt np. karta kredytowa czy limit w rachunku osobistym. Ta wiedza pomoże nam się dowiedzieć jakiego banku szukamy. Trzeba wiedzieć o tym, że każdy bank ma swoje zasady konsolidowania zobowiązań. Nie wszystkie banki dają możliwość łączenia wszystkich produktów. Niektóre nie konsolidują pożyczek pozabankowych, inne zaś kart kredytowych czy limitów na koncie.

Przed wybraniem się do banku spędźmy parę chwil w intrenecie i dowiedzmy się, który bank może nam pomóc i połączy nasze zobowiązania w jedno. Odwieźmy strony internetowe banków i poznajmy szczegóły ofert połączenia naszych kredytów. Możemy skorzystać też z kalkulatorów oferty, by poznać wstępną propozycje jaką może nam zaoferować bank. Przydatne okażą się tutaj wszelkiego rodzaju porównywarki internetowe i kalkulatory pożyczek, które w prosty i szybki sposób dostarczą nam informację o szacownej wysokości raty.  

Jakie dokumenty będą potrzebne w kredycie konsolidacyjnym?

Do kredytu konsolidacyjnego oprócz dokumentu tożsamości i dokumentów dochodowych możliwe, że będziemy potrzebować dokumentów potwierdzające nasze zobowiązanie w innym banku. Może to być: harmonogram rat, umowa kredytowa czy potwierdzenie przelewu raty do banku. Obowiązkowo potrzebujemy numer rachunku do całkowitej spłaty zobowiązania, by bank po podpisaniu umowy miał informację o tym na jakie konto mają zostać przelane środki na zamknięcie zobowiązania. 

Warto również zaznaczyć, że duża część banków i instytucji udostępniających opcję spłaty zobowiązań wychodzi naprzeciw klientom i ich oczekiwaniom udostępniając inne formy potwierdzenia numerów rachunków do spłaty. Wiele banków oprócz tradycyjnych umów akceptuje również przedstawienie screenów z aplikacji mobilnych albo bankowości elektronicznej na potwierdzenie numerów rachunków do spłaty. Często stosowanym rozwiązaniem jest również tzw. oświadczenie konsolidacyjne. Jest to specjalny druk bankowy na którym klient podaje dane dotyczące konsolidowanych produktów, w tym numery do spłaty np. z historii rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego i własnoręcznym podpisem potwierdza poprawność danych. Wówczas bank nie wymaga przedstawienia umów czy harmonogramów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy umowa może być niekompletna albo zwyczajnie jej nie posiadamy, ale regularnie spłacamy raty.

Co może mieć wpływ na naszą ofertę kredytu konsolidacyjnego?

Wpływ na naszą ofertę przede wszystkim ma nasza zdolność kredytowa. Składa się na nią m.in:

 • wysokość osiąganych dochodów,
 • wiek kredytobiorcy,
 • miesięczne koszty utrzymania,
 • suma rat jakie płacimy,
 • historia kredytowa. 

Gdy bank ma już wszystkie informacje na nasz temat jako przyszłego kredytobiorcy wydaje decyzje dla naszego wniosku. Warto mieć to na uwadze, aby nie spóźniać się z ratami, ponieważ wszystkie nasze opóźnienia są raportowane do BIK i możemy mieć problem z kolejnego otrzymaniem kredytu. Bank może stwierdzić, że jesteśmy nierzetelnymi klientami i uzna udzielenie nam pożyczki za zbyt wysokie ryzyko. Też powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze otrzymamy taką dodatkową gotówkę, jakiej oczekujemy. Czasem nasza zdolność nie pozwoli nam na to, aby dodać nam wysoką kwotę kredytu w ramach tzw. wolnych środków. Wszystko zależy od wysokości naszych zarobków i ile mamy do spłaty już istniejących zobowiązań zarówno w wartości do spłaty, jak i wysokości raty.

Podsumowanie

Warto skorzystać z porównywarek kredytowych, żeby zobaczyć, który bank może zaoferować nam najkorzystniejszą ofertę. Wybierzmy kilka banków do których udamy się i otrzymamy konkretną ofertę dostosowaną do naszych zobowiązań i oczekiwania dodatkowych środków. Pamiętajmy, że im więcej będziemy mieli zapytań w BIK tym mniej korzystna może być dla nas oferta. Warto więc szukać rozsądnie. Korzystajmy więc z kalkulatorów i porównywarek, które możemy znaleźć w intrenecie zanim „zaczniemy maraton” po bankach. Korzystnym rozwiązaniem może być również skorzystanie z pomocy pośrednika kredytowego – wyspecjalizowanego agenta, który na co dzień zajmuje się tematem kredytów konsolidacyjnych i doskonale wie do którego banku udać się po najlepszą ofertę.

Przed podpisaniem umowy upewnijmy się, że jest ona tym czego oczekiwaliśmy. Przy kredycie konsolidacyjnym musimy pamiętać, że część kwoty zostaje wysłana do innego Banku na spłatę naszego zobowiązania. Jeżeli będziemy chcieli odstąpić od takiej umowy to musimy oddać całość kwoty kredytu nie tylko kwotę którą dostaliśmy "do ręki".

Zaktualizowano: 12.10.2021

Dodano: 27.10.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (9)


 • Avatar Sucha

  Sucha
  25.01.2021 11:13:05

  Ja kiedyś nie miałam umowy przez przeprowadzki i dałam ostatni przelew raty i też było ok.

  Odpowiedź
 • Avatar świeżok

  świeżok
  25.11.2020 12:54:09

  i po raz kolejny wychodzi na to, że trzeba spłacać raty żeby móc dostać kolejny kredyt nie ma się co opóźniać - raty najpierw!!!

  Odpowiedź
 • Avatar bobik

  bobik
  03.11.2020 11:38:49

  mam umowę zlecenie czy dostanę konsolidację?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor bobik
  03.11.2020 16:12:23

  Tak, jeśli bank akceptuje dochody z umowy zlecenia i klient posiada aktualnie spłacane kredyty/pożyczki/karty kredytowe/ limity w rachunku konsolidacja jest możliwa do uzyskania.

 • Avatar Oczytana

  Oczytana
  03.11.2020 07:55:51

  A ja słyszałam, że banki wolą kredyty z konsolidacją. Wtedy mają większą pewność spłaty - klient płaci jedną ratę, a nie 3 więc jest bardziej pewne, że da radę zorganizować pieniądze na ratę dla banku.

  Odpowiedź
 • Avatar ken

  ken
  31.10.2020 11:40:20

  jak nie możesz wziąć samej gotówki trzeba się pytać o konsolidacje

  Odpowiedź
 • Avatar krzak

  krzak
  28.10.2020 10:11:39

  mam trzy karty kredytowe czy mogę je konsolidować ???

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor krzak
  28.10.2020 13:19:39

  Tak, część banków akceptuje konsolidację kart kredytów i limitów odnawialnych.

 • Avatar wolfik

  wolfik
  27.10.2020 11:00:49

  konsolidacja to łatwa sprawa, wcale nie trzeba tak dużo papierów

  Odpowiedź
Top