Kredyt hipoteczny – jak długo czeka się na decyzję banku? Czym jest decyzja kredytowa i co zawiera?

Opublikowano: 08 Kwi 2024 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Już po złożeniu wniosku wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami klient może się zastanawiać, ile teraz będzie czekał na informację zwrotną z banku. Niecierpliwość może bym tym większa, im wnioskodawca jest pewniejszy tego, że otrzyma zobowiązanie. Jednakże, gdy oczekiwanie się przedłuża, to rośnie także niepokój i niepewność. Mimo to nie należy żywić obaw. Największe szanse na zachowanie spokoju ma tutaj ten klient, który wie od czego zależy czas, w którym bank wydaje swoją decyzję.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się decyzja kredytowa,
  • jak długo klient musi czekać na decyzję,
  • co należy zrobić w kolejnych dniach od wydania decyzji kredytowej.
czas oczekiwania

Kredyt hipoteczny co to jest?

Kredyt hipoteczny jest to oferta banków przeznaczona dla osób, które chcą kupić dom lub mieszkanie, czy też wybudować dom samemu. Kredyt hipoteczny jest udzielany na konkretny cel np. zakup mieszkania, co oznacza że nie można go przeznaczyć na nic innego niż jest to określone w umowie kredytowej. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka (dom, mieszkanie). Jeśli nie będziemy regulować swojego zobowiązania bank może przejąć prawo do nieruchomości.

Podstawowymi warunkami, które musimy spełniać by starać się o kredyt hipoteczny jest posiadanie zdolności kredytowej, stały dochód np. umowa o pracę na czas nieokreślony, ukończyć 18 rok życia, a w przypadku niektórych banków min. 21 lat. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

Co to jest decyzja kredytowa?

Decyzja kredytowa jest to informacja, jaką otrzymujemy z banku o przyznaniu bądź odmowie udzielenia nam kredytu. Jest to odpowiedź na złożony przez nas wniosek. Decyzja jest oparta na analizie naszej historii kredytowej, źródła dochodu, a w przypadku kredytu hipotecznego również przedmiotu zabezpieczenia. W przypadku kredytów hipotecznych banki stosują dwupoziomową ocenę wniosku, pierwsza jest decyzja wstępna wydawana na podstawie ogólnego wniosku. Po pozytywnej decyzji wstępnej bank podejmuje ostateczną decyzję do wniosku na podstawie dokumentów dostarczonych przez klienta do banku m.in. dokumentów dotyczących nieruchomości.

Jakie informacje zawarte są w decyzji kredytowej?

Przy decyzji negatywnej otrzymujemy krótkie wyjaśnienie z jakiego powodu została nadana taka decyzja np. wskazanie baz kredytowych czy gospodarczych, które wpłynęły na powód odmowy.

Pozytywna decyzja kredytowa zawiera informację takie jak: wysokość kwoty kredytu, okres spłaty, wysokość miesięcznej raty, wysokość oprocentowania, wysokość prowizji, marże i inne szczegóły dotyczące oferty np. ubezpieczenie kredytu. Często klient otrzymuje również projekt umowy kredytowej, aby miał możliwość zapoznania się z jej szczegółowymi warunkami.

Wniosek o kredyt hipoteczny - jakie dokumenty będą potrzebne?

Poniżej przedstawiamy listę dokumentów wymagane do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny:

  • wniosek o kredyt hipoteczny,
  • dokument potwierdzający naszą tożsamość,
  • dokumenty dochodowe zależne od źródła dochodu,
  • dokumenty dotyczące nieruchomości  zależne od celu kredytowania (budowa, zakup).

Każdy bank sam określa jakie dokładnie dokumenty są wymagane. Przed złożeniem wniosku do konkretnego banku dobrze jest się zapoznać z wymaganiami dokumentacyjnymi. 

Jak długo czeka się na decyzję banku przy kredycie hipotecznym?

Czas oczekiwania na ostateczną decyzję banku w sprawie kredytu hipotecznego wynosi 21 dni kalendarzowych. Przez ten czas banku analizuje naszą zdolność kredytową, historię BIK, wycenia nieruchomość, sprawdza stan prawny nieruchomości, czy informacje podane we wniosku pokrywają się z rzeczywistością.

Czas oczekiwania na decyzję jest też uzależniony od nas, w jakim czasie po decyzji wstępnej dostarczymy wszystkie wymagane dokumenty do banku. Im szybciej je dostarczymy tym szybciej analitycy podejmą wniosek. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem, więc jest coraz więcej wniosków do rozpatrzenia przez ograniczoną ilość analityków. Co za tym idzie czas oczekiwania na decyzję może być dłużysz od tego, który jest wstępnie podawany przez bank. Jednak zgodnie z przepisami jest to nie więcej niż 21 dni od złożenia poprawnego kompletu dokumentów.

Kredyt hipoteczny decyzja pozytywna co dalej?

Przy ostatecznej pozytywnej decyzji przedstawiana jest nam oferta jaką bank dla nas przygotował. Zawiera ona warunki umowy takie jak: kwota kredytu, okres, oprocentowanie itd. Teraz to my decydujemy czy odpowiada nam ta oferta i chcemy z niej skorzystać czy też rezygnujemy.

Na podjęcie decyzji mamy około 30 dni (niektóre banki wydłużają czas do 3 miesięcy). Po tym czasie oferta wygasa i jeśli jednak będziemy chcieli skorzystać z oferty banku to musimy od nowa złożyć wniosek kredytowy i procedura zaczyna się od nowa. Jeśli mamy klilka ofert w różnych bankach wybierzmy najkorzystniejszą dla siebie. Po zdecydowaniu się na konkretną ofertę następują przygotowania do podpisania umowy kredytowej.

Tagi: hipoteka

Dodano: 04.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak łatwiej uzyskać kredyt hipoteczny?

Jak łatwiej uzyskać kredyt hipoteczny?

07 Marzec 2024Autor: Dagmara Konik

Młodzi ludzie, którzy relatywnie niedawno rozpoczęli swoją karierę na rynku pracy bardzo często snują marzenia o przejściu w stu procentach "na swoje". Nierzadko myśli te związane są z planami założenia rodziny. Kiedy uda się już dłużej zakotwiczyć w dobrej pracy i znajdzie się w życiu partnerka(...)

Czytaj więcej
Rodzaje kredytu hipotecznego. Jakie są, czym się cechują?

Rodzaje kredytu hipotecznego. Jakie są, czym się cechują?

02 Lut 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Kredyt hipoteczny to dla wielu młodych ludzi jedyna szansa na posiadanie swojego własnego domu czy też mieszkania. Przyglądając się wysokości wynagrodzenia w Polsce i możliwościom odłożenia wolnych środków na zakup mieszkania, niestety mogę stwierdzić, że szanse na kupno swojego własnego M tylko z w(...)

Czytaj więcej
Co to jest kredyt hipoteczny?

Co to jest kredyt hipoteczny?

14 Lis 2020Autor: Ewelina Grzegorczyk

Wielu z nas planując swoją przyszłość pragnie posiadać swój wymarzony dom lub mieszkanie. Wtedy zaczynamy się zastanawiać jak zrealizować ten plan i jakich środków do tego potrzebujemy. Większość osób przymierzających się do takiego celu już posiada oszczędności na koncie lub w gotówce. Idąc do bank(...)

Czytaj więcej
Top