Kredyt hipoteczny – jak długo czeka się na decyzję banku? Czym jest decyzja kredytowa i co zawiera?

Opublikowano: 04 Lut 2021 Sylwia Chrószcz 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Kredyt hipoteczny cieszy się coraz większą popularnością. Z roku na rok rośnie liczba udzielonych tego typu kredytów. Gdy podejmujemy decyzję, że chcemy skorzystać z hipoteki powinniśmy w pierwszej kolejności złożyć wniosek kredytowy do banku. Jak długo czeka się na decyzję z banku? I czym w ogóle jest decyzja kredytowa?

Kredyt hipoteczny – jak długo czeka się na decyzję banku? Czym jest decyzja kredytowa i co zawiera?

Kredyt hipoteczny co to jest?

Kredyt hipoteczny jest to oferta banków przeznaczona dla osób, które chcą kupić dom lub mieszkanie, czy też wybudować dom samemu. Kredyt hipoteczny jest udzielany na konkretny cel np. zakup mieszkania, co oznacza że nie można go przeznaczyć na nic innego niż jest to określone w umowie kredytowej. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka (dom, mieszkanie). Jeśli nie będziemy regulować swojego zobowiązania bank może przejąć prawo do nieruchomości.

Podstawowymi warunkami, które musimy spełniać by starać się o kredyt hipoteczny jest posiadanie zdolności kredytowej, stały dochód np. umowa o pracę na czas nieokreślony, ukończyć 18 rok życia, a w przypadku niektórych banków min. 21 lat. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

Co to jest decyzja kredytowa?

Decyzja kredytowa jest to informacja, jaką otrzymujemy z banku o przyznaniu bądź odmowie udzielenia nam kredytu. Jest to odpowiedź na złożony przez nas wniosek. Decyzja jest oparta na analizie naszej historii kredytowej, źródła dochodu, a w przypadku kredytu hipotecznego również przedmiotu zabezpieczenia. W przypadku kredytów hipotecznych banki stosują dwupoziomową ocenę wniosku, pierwsza jest decyzja wstępna wydawana na podstawie ogólnego wniosku. Po pozytywnej decyzji wstępnej bank podejmuje ostateczną decyzję do wniosku na podstawie dokumentów dostarczonych przez klienta do banku m.in. dokumentów dotyczących nieruchomości.

Jakie informacje zawarte są w decyzji kredytowej?

Przy decyzji negatywnej otrzymujemy krótkie wyjaśnienie z jakiego powodu została nadana taka decyzja np. wskazanie baz kredytowych czy gospodarczych, które wpłynęły na powód odmowy.

Pozytywna decyzja kredytowa zawiera informację takie jak: wysokość kwoty kredytu, okres spłaty, wysokość miesięcznej raty, wysokość oprocentowania, wysokość prowizji, marże i inne szczegóły dotyczące oferty np. ubezpieczenie kredytu. Często klient otrzymuje również projekt umowy kredytowej, aby miał możliwość zapoznania się z jej szczegółowymi warunkami.

Wniosek o kredyt hipoteczny - jakie dokumenty będą potrzebne?

Poniżej przedstawiamy listę dokumentów wymagane do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny:

 • wniosek o kredyt hipoteczny,
 • dokument potwierdzający naszą tożsamość,
 • dokumenty dochodowe zależne od źródła dochodu,
 • dokumenty dotyczące nieruchomości  zależne od celu kredytowania (budowa, zakup).

Każdy bank sam określa jakie dokładnie dokumenty są wymagane. Przed złożeniem wniosku do konkretnego banku dobrze jest się zapoznać z wymaganiami dokumentacyjnymi. 

Jak długo czeka się na decyzję banku przy kredycie hipotecznym?

Czas oczekiwania na ostateczną decyzję banku w sprawie kredytu hipotecznego wynosi 21 dni kalendarzowych. Przez ten czas banku analizuje naszą zdolność kredytową, historię BIK, wycenia nieruchomość, sprawdza stan prawny nieruchomości, czy informacje podane we wniosku pokrywają się z rzeczywistością.

Czas oczekiwania na decyzję jest też uzależniony od nas, w jakim czasie po decyzji wstępnej dostarczymy wszystkie wymagane dokumenty do banku. Im szybciej je dostarczymy tym szybciej analitycy podejmą wniosek. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem, więc jest coraz więcej wniosków do rozpatrzenia przez ograniczoną ilość analityków. Co za tym idzie czas oczekiwania na decyzję może być dłużysz od tego, który jest wstępnie podawany przez bank. Jednak zgodnie z przepisami jest to nie więcej niż 21 dni od złożenia poprawnego kompletu dokumentów.

Kredyt hipoteczny decyzja pozytywna co dalej?

Przy ostatecznej pozytywnej decyzji przedstawiana jest nam oferta jaką bank dla nas przygotował. Zawiera ona warunki umowy takie jak: kwota kredytu, okres, oprocentowanie itd. Teraz to my decydujemy czy odpowiada nam ta oferta i chcemy z niej skorzystać czy też rezygnujemy.

Na podjęcie decyzji mamy około 30 dni (niektóre banki wydłużają czas do 3 miesięcy). Po tym czasie oferta wygasa i jeśli jednak będziemy chcieli skorzystać z oferty banku to musimy od nowa złożyć wniosek kredytowy i procedura zaczyna się od nowa. Jeśli mamy klilka ofert w różnych bankach wybierzmy najkorzystniejszą dla siebie. Po zdecydowaniu się na konkretną ofertę następują przygotowania do podpisania umowy kredytowej.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Dodano: 04.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)


 • Avatar Mundek

  Mundek
  23.06.2021 11:45:54

  Na ile lat maksymalnie można wziąć kredyt?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Mundek
  23.06.2021 17:45:23

  Maksymalny okres kredytowania w kredycie hipotecznym wynosi 35 lat.

 • Avatar Flis

  Flis
  12.06.2021 14:01:39

  Nie każdy ma tyle szczęścia, żeby dostać dom w spadku … Niektórzy nie dostają domu od rodziców, a wtedy lepiej wziąć kredyt niż wynajmować.

  Odpowiedź
 • Avatar KacperW

  KacperW
  18.05.2021 11:58:03

  Ja odziedziczyłem dom po rodzicach i broń Boże od kredytów… Jak mnie nie stać to nie kupuje, a teraz jak nie stać to kredyt i nowe auto, a potem ludzie zadłużeni…

  Odpowiedź
 • Avatar Mira

  Mira
  02.05.2021 12:02:53

  Załatwianie naszego kredytu z mężem trwało 4,5 tygodnia, wszystko poszło szybko i bez problemów.

  Odpowiedź
 • Avatar Pa63

  Pa63
  23.04.2021 14:29:49

  Jestem na rencie po zmarłym tacie, co miesiąc dostaje ok. 1450 złotych czy mam szanse na hipotekę?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Pa63
  23.04.2021 16:41:07

  Niestety, w takim przypadku nie będzie możliwości starania się o kredyt hipoteczny, renta po zmarłym rodzicu jest do określonego wieku. Jeśli klient posiada inne źródło dochodu – akceptowane przez bank – można zapytać o możliwość złożenia wniosku.

 • Avatar Oli

  Oli
  12.03.2021 19:21:41

  Mam kredyt hipoteczny na dom i będę z nim się męczył przez 23 lata.

  Odpowiedź

Artykuły powiązane

Rodzaje kredytu hipotecznego. Jakie są, czym się cechują?

Rodzaje kredytu hipotecznego. Jakie są, czym się cechują?

02 Lut 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Kredyt hipoteczny to dla wielu młodych ludzi jedyna szansa na posiadanie swojego własnego domu czy też mieszkania. Przyglądając się wysokości wynagrodzenia w Polsce i możliwościom odłożenia wolnych środków na zakup mieszkania, niestety mogę stwierdzić, że szanse na kupno swojego własnego M tylko z własnych oszczędności mogłoby być możliwe jedynie w dosyć odległym odstępie czasowym. Nie każdy ma możliwość otrzymania domu po rodzicach, dziadkach tak więc jedną z szans na samodzielne zamieszkanie staje się właśnie kredyt hipoteczny.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są aspekty prawne kredytów hipotecznych,
 • o celach finansowania poprzez kredyt hipoteczny,
 • czym są kredyty hipoteczne mieszkaniowe a budowlane,
 • czy kredyty konsolidacyjne mogą też być hipoteczne. 

Czytaj więcej
Jak łatwiej uzyskać kredyt hipoteczny?

Jak łatwiej uzyskać kredyt hipoteczny?

05 Sty 2021Autor: Urszula Sokół

Początek roku to dla wielu z nas początek przygotowania wielu planów. W nadchodzącym roku każdy z nas ma cele i marzenia do realizacji. Czasami te cele powtarzają się z roku na rok, a czasami są to duże przedsięwzięcia, do których musimy dojrzeć i które będą nas warunkować na kilka następnych lat. Taką sytuację możemy prosto przełożyć na świat kredytów. W naszym życiu finansowym mogą pojawiać się co kilka miesięcy drobne pożyczki, ale może też pojawić się kredyt hipoteczny. Jest to nie małe zobowiązanie. I tak, jak do realizacji naszych prywatnych celów przygotowujemy się tak i do kredytu hipotecznego warto się przygotować. I nie mam tu na myśli tylko przeglądania ofert wymarzonej nieruchomości.

Czytaj więcej
Co to jest kredyt hipoteczny?

Co to jest kredyt hipoteczny?

14 Lis 2020Autor: Ewelina Grzegorczyk

Wielu z nas planując swoją przyszłość pragnie posiadać swój wymarzony dom lub mieszkanie. Wtedy zaczynamy się zastanawiać jak zrealizować ten plan i jakich środków do tego potrzebujemy. Większość osób przymierzających się do takiego celu już posiada oszczędności na koncie lub w gotówce. Idąc do banku dowiaduje się, że taki wkład własny to pierwszy krok do uzyskania kredytu hipotecznego. Sukcesywnie wypełniając kolejne procedury, przy pomocy banku realizujemy swoje marzenia o własnym „M”.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czytaj więcej
Top