Rodzaje kredytu hipotecznego. Czym jest kredyt hipoteczny mieszkaniowy, budowlany?

Opublikowano: 02 Lut 2021 Aleksandra Jakubowska 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Kredyt hipoteczny to dla wielu młodych ludzi jedyna szansa na posiadanie swojego własnego domu czy też mieszkania. Przyglądając się wysokości wynagrodzenia w Polsce i możliwościom odłożenia wolnych środków na zakup mieszkania, niestety mogę stwierdzić, że szanse na kupno swojego własnego M tylko z własnych oszczędności mogłoby być możliwe jedynie w dosyć odległym odstępie czasowym. Nie każdy ma możliwość otrzymania domu po rodzicach, dziadkach tak więc jedną z szans na samodzielne zamieszkanie staje się właśnie kredyt hipoteczny. Rozpoczynając cykl artykułów związanych właśnie z tą tematyką na początek przedstawię nieco teorii: czyli co właściwe oznacza termin kredyt hipoteczny i  jakie są jego rodzaje.

Rodzaje kredytu hipotecznego. Czym jest kredyt hipoteczny mieszkaniowy, budowlany?

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Według powszechnie stosowanej definicji kredyt hipoteczny jest to: „długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na rzecz banku kredytującego na prawie użytkowania wieczystego lub prawie własności nieruchomości.”

Hipoteka na rzecz banku podlega wpisowi do Księgi Wieczystej. W praktyce oznacza to również ryzyko, że w przypadku braku spłat raty na kredyt hipoteczny, bank może dochodzić swoich praw z nieruchomości, co może wiązać się z jej sprzedażą i podziałem pieniędzy między bank i kredytobiorcę.

Ustawa o kredycie hipotecznym – słów kilka

W Polsce kwestie kredytu hipotecznego reguluje ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (ustawa z dnia 23.03.2017 r.) Zgodnie z tymi regulacjami poniżej przedstawiam kilka kwestii, o których powinniśmy wiedzieć decydując się właśnie na tego rodzaju zobowiązanie. Oczywiście jest ich o wiele więcej, ale zdecydowałam przytoczyć poniższe:

 1. Kredytu hipotecznego mogą udzielić nam jedynie instytucje finansowe, takie jak banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną, oddziały instytucji kredytowych, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i). W związku z tym żadna instytucja pozabankowa NIE UDZIELI kredytu hipotecznego.
 2. Kredyt hipoteczny jest udzielany jedynie w walucie, w której uzyskujemy większość dochodów lub w walucie w której mamy zgromadzone większość oszczędności. Tak więc jeśli zarabiamy w EUR, nie możemy starać się o kredyt z polskich złotówkach. Moim zdaniem jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwoli uniknąć ryzyka kursowego, którego nie jesteśmy nigdy w stanie przewidzieć w momencie zaciągania kredytu.
 3. Banki nie mogą sprzedawać kredytu hipotecznego pod warunkiem zakupu innego produktu finansowego np. karty kredytowej czy też płatnego rachunku (tzw. oferta wiązana). Niemniej jednak dozwolona jest praktyka tzw. promocji – czyli np. jeśli Klient weźmie dodatkowo np. kartę kredytową otrzyma lepsze warunki cenowe.
 4. Ustawa umożliwia również (wcześniej w praktyce to różnie bywało) na wcześniejszą spłatę całości lub części długu w dowolnym momencie trwania zobowiązania hipotecznego. Dzięki temu konsument poniesie mniejsze koszty – tylko za okres faktycznego wykorzystania kredytu.
 5. Jeśli chodzi o ważne terminy to warto zapamiętać dwie wzmianki. Decyzja kredytowa w Banku powinna być podjęta w przeciągu 21 dni od złożenia wniosku. Klient ma prawo na szczegółowe zapoznanie się z umową i ewentualne odstąpienie w przeciągu 14 dni. 

Warto dodać, że kredyt hipoteczny może być sprzedawany przez agenta, pośrednika. Powinien być on specjalistą w swojej dziedzinie, dlatego musi mieć zdany egzamin KNF, który umożliwi mu pracę w zawodzie oraz posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC.

Kredyt hipoteczny – jakie są jego rodzaje?

Głównym kryterium podziału kredytów hipotecznych jest rozróżnienie celu finansowania. I tak możemy wyróżnić:

 • kredyty hipoteczne mieszkaniowe: kredyty hipoteczne na zakup gotowej nieruchomości oraz kredyty hipoteczne budowlane, 
 • kredyty hipoteczne konsolidacyjne, 
 • pożyczki hipoteczne. 

Kredyty hipoteczne mieszkaniowe:

 • kredyt hipoteczny mieszkaniowy, który może być przeznaczony na gotowej nieruchomości na rynku pierwotnym jak i wtórnym. W zależności od oferty bankowej tym kredytem możemy również sfinansować np. remont, modernizację, wykończenie kupowanej nieruchomości, spłacić kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w innym banku czy też sfinansować przekształcenie lokatorskiego prawa w spółdzielcze prawo własnościowe do nieruchomości,
 • kredyt hipoteczny budowlany: główne przeznaczenie to oczywiście: budowa, zakup i dokończenie budowy, ale możemy nim również finansować przebudowę, rozbudowę, nadbudowę nieruchomości, remont obiektów wymagających pozwolenia na budowę, adaptację pomieszczeń niemieszkalnych, zakup działki pod budowę.

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny: kredytem tym możemy skonsolidować inne kredyty zaciągnięte w innych bankach w celu zmniejszenia miesięcznej raty, poniesionych kosztów albo po prostu z powodu chęci uporządkowania swoich finansów. Oczywiście kredyt hipoteczny musi być zabezpieczony posiadaną nieruchomością.

Pożyczka hipoteczna: to oferta dla osób, które już posiadają jakąś nieruchomość tj. dom czy też mieszkanie, a potrzebują większej ilości gotówki na swój dowolnie wybrany cel (pod warunkiem, że nie jest on związany z prowadzoną przez Klienta działalnością gospodarczą). Oczywiście posiadana nieruchomość stanowi zabezpieczenie w spłacie pożyczki hipotecznej. Jest to zazwyczaj troszeczkę droższa opcja od typowego kredytu hipotecznego, ale zarazem tańsza niż zwykły kredyt gotówkowy, ponieważ dajemy bankowi dosyć spore zabezpieczenie.

Oferty banków są stale dostosowywane do panującej sytuacji na rynku i możemy również spotkać oferty, które mają połączone wszystkie wymienione wyżej cele. Przykładowo może być to oferta mix, która pozwala na zakup nieruchomości, dodatkowo konsolidacje kredytu i dobranie gotówki na dowolny cel.

Kredyt hipoteczny - kwota: 170 000 zł, okres: 30 lat
Banki
Kwota kredytu: 170 000 zł
Ilość rat kredytu: 30 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 2,21 % 2,23 % 0,00 % 232 689,60 zł 646,36 zł Złóż wniosek
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 2,24 % 2,41 % 1,99 % 238 273,20 zł 661,87 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 2,61 % 2,72 % 1,00 % 247 780,80 zł 688,28 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt hipoteczny (zobacz) 2,61 % 2,72 % 1,00 % 247 780,80 zł 688,28 zł Złóż wniosek

…i na zakończenie

Podsumowując ten krótki wstęp do tematu kredytów hipotecznych, należy wskazać, że zgodnie z rekomendacją KNF każdy kredyt hipoteczny wymaga posiadania tzw. wkładu własnego. W zależności od oferty bankowej waha się on w przedziale 10-20% wartości nieruchomości. Należy zawsze poradzić się dobrego specjalisty, który pomoże oszacować czy dany kredyt hipoteczny na budowę domu czy też kredyt hipoteczny mieszkaniowy albo zwykły kredyt hipoteczny na remont na prawdę się nam opłaca i czy w perspektywie długiego okresu będziemy w stanie go spłacić w całości wraz z wszystkimi kosztami. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, ponieważ jeśli kolokwialnie mówić podwinie nam się noga, możemy stracić swoje własne lokum. Stawka jest wtedy olbrzymia.

Zachęcam do lektury kolejnych artykułów z cyklu o kredycie hipotecznym, które systematycznie będą ukazywać się na naszym blogu na naszym blogu finansowym.

 

Zaktualizowano: 13.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)


 • Avatar agens_679

  agens_679
  02.05.2021 21:21:24

  czy mogę spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor agens_679
  03.05.2021 01:56:33

  Tak, gwarantuje to ustawa z dnia 23.03.2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami

 • Avatar PITER

  PITER
  03.04.2021 15:05:14

  prosto i na temat

  Odpowiedź
 • Avatar Waldi578

  Waldi578
  18.03.2021 07:05:15

  Dzięki hipotece w końcu uwolniłem się z rodzinnego domu..szkoda, że nie mogę sam zarobić i odłożyć dostatecznie, żeby się nie zadłużać. No cóż takie czasy…

  Odpowiedź
 • Avatar KlaUdiJa

  KlaUdiJa
  28.02.2021 20:31:38

  czy zawsze trzeba mieć wkład własny przy hipotece?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor KlaUdiJa
  01.03.2021 02:01:34

  Niestety tak. Ale są oferty hipoteczne, które również finansują wkład własny.

 • Avatar Iga

  Iga
  23.02.2021 11:24:05

  a ja mam taki problem. Posiadam działkę budowlaną oraz zgodę na budowę. Prowadzę działalność i posiadam już kilka zobowiązań finansowych. Nie chce brać kolejnego. Czy mój partner może wziąć kredyt hipoteczny na budowę naszego nowego domu, a ja tylko wyraże na to zgodę?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Iga
  23.02.2021 15:17:50

  Niestety w ofercie kredytów hipotecznych, które mamy w ofercie tj Alior, PKO oraz Santander właściciel działki na której ma być wybudowany dom mus być stroną w kredycie hipotecznym. Nie ma możliwości, aby kredyt był zaciągnięty jedynie prze inną osobą tj tutaj pani partnera

Top