Kredyt na PIT – co to jest i jak mogę się o niego ubiegać?

Opublikowano: 16 Sty 2021 Ewelina Grzegorczyk 7 min. czytania

Kategoria: Pożyczki onlineKredyty gotówkowe

Wiele osób korzystało z ofert banków lub firm pozabankowych. Wiadomo, że przy staraniu się o kredyt musimy przedstawić zaświadczenie o dochodach, jest to warunek konieczny do uzyskania kredytu. Popularnym produktem jest „kredyt na PIT”. Na czym to polega? Czy sam PIT wystarczy, by ubiegać się o kredyt lub pożyczkę?

Co to jest kredyt na PIT?

Jest to pojęcie związane z kredytami udzielanymi w bankach na podobnych warunkach jak większość kredytów bez zabezpieczenia czy poręczycieli. Jeśli w ofercie banku jest kredyt na PIT to potencjalny kredytobiorca może sobie pomyśleć, że wystarczy, iż dostarczy do banku do wglądu zeznanie podatkowe za poprzedni okres rozliczeniowy. I ma rację! Niektóre banki wymagają uzupełnienia dokumentów dochodowych o aktualny wyciąg z rachunku, aby potwierdzić fakt zatrudnienia.

W przypadku kredytu na PIT dodatkowym dokumentem potrzebnym do uzyskania kredytu gotówkowego z banku jest rozliczenie roczne podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT. Jest to jednak oferta krótkoterminowa, cyklicznie pojawiająca się w ofercie banków lub firm pozabankowych. Osoby zatrudnione na umowę o pracę dostają druki PIT-11 do rozliczenia najpóźniej do pierwszego marca. Na tej podstawie powinny się rozliczyć do pierwszego maja.

W praktyce oznacza to, że większość PIT-ów jest akceptowana w pierwszej połowie roku. Jednak nie zawsze informacje z PIT-u będą dla banku wystarczającą informacją o naszych dochodach. Banki odchodzą już od aprobowania samego rozliczenia podatkowego, więc mimo wszystko trzeba dostarczyć do oddziału jeszcze wpływ wynagrodzenia za ostatni miesiąc. Właściwie hasło „kredyt na PIT” w banku dawno straciło już swoje znaczenie, ponieważ banki wymogły na kliencie dodatkowe dokumenty. Nie jest to oferta jakoś szczególnie rozpoznawalna, ale w niektórych bankach jest jeszcze okresowo uznawany sam PIT. Minusem tej oferty jest sporadyczne pojawianie się oferty kredytu na PIT i dostępność tylko w niektórych bankach.

Inaczej sytuacja wygląda w firmach pozabankowych. Tutaj PIT może być uznawany za  wystarczający dowód na potwierdzenie naszej zdolności kredytowej. Poza tym może oszczędzić zbędny czas na uzyskanie pożyczki, ponieważ oczekiwanie na zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy może nieraz przedłużyć się o parę dni. A często zdarza się, że potrzebujemy gotówki na już. Więc to jest dobre wyjście z sytuacji w przypadku starania się o pożyczkę gotówkową z firmy pożyczkowej.

Jak można uzyskać kredyt na PIT?

Uzyskanie kredytu na PIT to prosta sprawa i oszczędność czasu. Kredyt na PIT może otrzymać każda osoba pełnoletnia, uzyskująca dochody, posiadająca ważny dowód osobisty. Ważna jest również zdolność kredytowa i wiarygodność finansowa. Cała procedura ubiegania się o kredyt na PIT wygląda standardowo jak w przypadku zwykłego kredytu lub pożyczki. Jej wadą jest ograniczenie dostępności, ponieważ o taki kredyt można starać się tylko w okresie wiosennym, kiedy otrzymujemy PIT od pracodawcy, aby rozliczyć się w urzędzie skarbowym. Tu również wymagane jest zaświadczenie o dochodach od naszego pracodawcy.

Chętnie wybieraną kwotą kredytu gotówkowego w miesiącu luty 2021 z formą udokumentowania dochodu poprzez PIT jest kredyt 15 tys. Zestawienie najlepszych kredytów prezentuje poniższa tabela:

Kredyt gotówkowy - kwota: 15 000 zł, okres: 72 mies
Banki
Kwota kredytu: 15 000 zł
Ilość rat kredytu: 72 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty
Getin Noble Bank kredyt gotówkowy - Oferta Specjalna 7,20 % 10,45 % 7,99 % 19 996,56 zł 277,73 zł
Santander Bank Polska kredyt gotówkowy - Oferta A 7,20 % 11,19 % 9,99 % 20 366,64 zł 282,87 zł
Alior Bank kredyt gotówkowy - Oferta Specjalna 7,19 % 11,52 % 10,90 % 20 529,36 zł 285,13 zł
BNP Paribas kredyt gotówkowy - Kredyt Uniwersalny 7,20 % 12,12 % 12,50 % 20 831,76 zł 289,33 zł
Getin Bank kredyt gotówkowy - Lekki Kredyt 7,20 % 13,04 % 14,99 % 21 292,56 zł 295,73 zł
Alior Bank kredyt gotówkowy - Oferta Standardowa 7,19 % 18,07 % 28,90 % 23 861,52 zł 331,41 zł
Smartney - kredyt gotówkowy 7,20 % 24,52 % 47,00 % 27 219,60 zł 378,05 zł

Przy tej ofercie nie ma możliwości zawnioskowania online, ponieważ wiele spraw związanych z uzyskaniem kredytu trzeba załatwić w oddziale. Formularz skarbowy PIT może jedynie przyspieszyć cały proces wnioskowania o kredyt. W firmach pozabankowych sytuacja wygląda podobnie z tym, że formularz PIT może być uznany jako potwierdzenie otrzymywania wynagrodzenia. Wypisujemy formularz (wniosek), przesyłamy skany dokumentów, w tym formularz PIT i czekamy na decyzję ze strony pożyczkodawcy, jeśli okaże się pozytywna to wówczas podpisujemy umowę z firmą pozabankową i oczekujemy na przelanie środków na nasze konto bankowe.

Gdzie dostanę kredyt na PIT?

Kredyt na PIT możemy uzyskać w niektórych bankach, jak również możemy się starać o pożyczkę na PIT w firmach pozabankowych. Możemy wnioskować online w przypadku kredytu z firmy pożyczkowej natomiast w banku musimy część formalności załatwić w placówce.

Alternatywą dla klasycznego kredytu na PIT jest wnioskowanie na podstawie oświadczenia o dochodach. Tutaj jednak kwota może być częściowo ograniczona. Wygodnym rozwiązaniem może być również wnioskowanie w oparciu o wpływy na rachunek. W firmach pożyczkowych odbywa się ono w zasadzie automatycznie, gdzie specjalne mechanizmy np. Kontomatik analizują naszą zdolność kredytową.

Podsumowanie

Hasło „kredyt na PIT” to chwytliwa formułka, która może spowodować, że wiele osób będzie wychodziło z założenia, że to wystarczy, aby ubiegać się o kredyt w banku tylko na PIT. Tak na dobrą sprawę jest to zwykła oferta finansowa. Ten proces jest udostępniamy określonym klientom, którzy posiadają odpowiednie źródło dochodu i wymaganą zdolność kredytową.

Zaktualizowano: 25.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (3)


 • Avatar Monika

  Monika
  04.02.2021 12:02:18

  Czyli zamiast dostarczać zaświadczenie o dochodach to wystarczy sam PIT?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Monika
  04.02.2021 14:50:29

  Dokładnie. PIT jest jednym z dokumentów dochodowych, Proszę pamiętać, że niektóre banki mogą dodatkowo wymagać ostatniego wpływu wynagrodzenia na rachunek bankowy.

 • Avatar Zośka

  Zośka
  24.01.2021 11:19:31

  Nie słyszałam o takiej ofercie w bankach.

  Odpowiedź
Top