Kredyty hipoteczne są dostępne na polskim rynku z oprocentowaniem stałym albo zmiennym. Banki proponują klientom stopę okresowo stałą, często na 5 lat. Dzięki sprzyjającym ostatnio warunkom doszło do obniżenia kosztów zobowiązań. W maju 2025 r. mamy już ponowny spadek stałego oprocentowania hipotek. Tylko czy taki trend utrzyma się dłużej?
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
W maju po raz drugi spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych. Niewątpliwie jest to efekt spadku stóp procentowych, które ogłosiła Rada Polityki Pieniężnej. Dzięki temu pojawiły się oferty zobowiązań znacznie tańszych niż w 2024 i 2023 r. - a to jeszcze nie koniec pozytywnego z punktu widzenia klientów zjawiska.
Zanim jednak dojdzie do kolejnych obniżek musimy się przygotować na lekki wzrost w czerwcu. Tendencja spadkowa już wyhamowała. Warto jednak odnotować, że klienci, którzy zdecydują się jeszcze trochę poczekać, mogą otrzymać do wyboru znacznie korzystniejsze propozycje.
Oprocentowanie stałe charakteryzuje się tym, że nie zmienia się ono w trakcie spłaty kredytu. Niezależnie od tego, czy stopu procentowe NBP wzrosną czy zmaleją, czy zmienią się oferty banku, to posiadając już taki kredyt będziesz płacił taką samą ratę cały czas. Przykładowo, jeśli masz okresowo stałe oprocentowanie na 5 lat i Twoja rata wynosi 2317 zł, to będziesz płacił 2317 zł co miesiąc przez 5 lat niezależnie od tego, jak będą w tym czasie kształtować się inne oferty. Jeśli więc zależy Ci na stabilności i nie chcesz ponosić ryzyka podwyżki raty, to taka propozycja jest jak najbardziej skierowana do Ciebie.
Pamiętaj o tym, że wśród wielu ofert kredytów ze stałym oprocentowaniem konieczne jest uiszczenie wkładu własnego na poziomie 20 proc. wartości nieruchomości. Potrzebujesz więc własnego kapitału, aby w ogóle ruszyć z inwestycją.
Kredytobiorca gdy płaci niskie raty, to się cieszy - i słusznie. Może bowiem zaoszczędzić trochę pieniędzy. Takie środki może przeznaczyć na dowolny cel, jak np, wycieczka. Jednak nie każdy skorzystał na obniżce stóp procentowych. Klienci, którzy mają lokaty zarobią mniej. Spadek stóp oznacza też spadek oprocentowania na lokatach. Osoby oszczędzające, zwłaszcza te, które zdecydowały się na długoterminową inwestycję mogą się w związku z tym poczuć stratne.
Jeśli inflacja będzie dalej spadać, to w kolejnych miesiącach 2025 roku możemy spodziewać się kolejnych obniżek stóp. RPP może obniżyć stopy w lipcu, wrześniu i listopadzie, choć oczywiście zależy to przede wszystkim od sytuacji gospodarczej kraju. Kolejne korzystne zjawiska będziemy mogli zaobserwować zapewne w 2026 roku, kiedy to inflacja znajdzie się w celu inflacyjnym.
Dodano: