Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej w 2025 roku

Opublikowano: 31 Gru 2024 Agnieszka Kłak 2 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące sposobu naliczania składki zdrowotnej. Dobra wiadomość dla przedsiębiorca jest taka, że nie będzie już ona obowiązywała od sprzedaży środków trwałych. Zmieni się także podstawa wymiaru składki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co zmieniło się w naliczaniu składek,
  • czy zmiany będą korzystne,
  • czy można się spodziewać kolejnych reform w następnym roku.
składka zdrowotna

Podstawa wymiaru składki obniżona

Dzięki nowelizacji Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, już od 1 stycznia 2025 r. wymiar podstawy składki zdrowotnej jest obniżony do 75% wartości minimalnego wynagrodzenia. Obecnie jest naliczana od całej kwoty pensji minimalnej. Za zmianami głosowało 248 posłów, przeciw było 6, natomiast 171 wstrzymało się od głosu. 

Nowa zasada naliczania składki zdrowotnej po zbyciu środków trwałych

Składka zdrowotna nie będzie obligatoryjnie naliczana po sprzedaży środków trwałych, takich jak nieruchomość. Przychody, które przedsiębiorca uzyska taką drogą nie zawsze będą się liczyły do podstawy naliczania składki. Jednak jako właściciel firmy możesz sam zdecydować, czy uwzględnić tego typu zyski przy naliczaniu wysokości składki. 

Kto skorzysta na zmianie?

Wg rządu zmiany obowiązujące od 1 stycznia sprawią, że najwięcej zyskają te osoby prowadzące działalność, które mają najniższe dochody bądź ponoszą stratę. Dotyczyć to ma blisko 934 tys. przedsiębiorców. Oszczędności mają wynieść ok. 105 zł miesięcznie. Jak łatwo się domyślić spowoduje to pewne braki we wpływach do NFZ. Aby to wyrównać rząd ma przeznaczyć środki z budżetu państwa w wysokości 945 mln złotych. 

W 2026 roku czekają nas kolejne zmiany

Rząd szykuje prace w komisjach nad kolejną nowelizacją ustawy. Miałaby ona wprowadzić zmiany, obowiązujące od stycznia 2026 r., na czym skorzystałoby jeszcze szersze grono przedsiębiorców - ok. 2,45 mln osób. Chodzi tu o zapowiedzi reformy naliczania składki tak, by odbywało się to dwuetapowo. Do ustalonego limitu składka byłaby ryczałtowa, a po jego przekroczeniu - procentowa. Jednak wyższe składki zapłaciliby przedsiębiorcy o najwyższych dochodach, rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym. 

Dodano: 31.12.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top