Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Jak to zrobić?

Opublikowano: 21 Lut 2021 Dagmara Konik 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Kiedy decydujemy się wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie planujemy w nim spędzić większość naszego życia albo kupujemy go w ramach inwestycji. Są sytuacje, kiedy nasze plany muszą się zmienić. Z różnych powodów, musimy lub chcemy zmienić miejsce zamieszkania np. zmiana miejsca pracy, ktoś starszy z rodziny potrzebuje naszej pomocy lub po prostu zaczęliśmy się źle czuć w naszej okolicy. Wtedy powstaje pytanie czy możliwa jest sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką? Czy to w ogólne możliwe? Tak, to jest możliwe!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jakich okolicznościach można sprzedać mieszkanie z hipoteką,
  • kiedy taka decyzja będzie opłacalna,
  • co trzeba zrobić, aby sprzedać mieszkanie z hipoteką,
  • czy mieszkanie z hipoteką możemy sprzedać tylko dla kredytu w złotówkach.

Czy jest możliwa sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym?

Sprzedaż nieruchomości na której ciąży kredyt hipoteczny jest możliwa, bywają sytuacje w życiu kiedy chcemy lub musimy zmienić miejsce zamieszkania. Jednak o tym fakcie koniecznie trzeba poinformować bank w którym posiadamy zobowiązanie. Będzie to również przedmiotem sprawdzenia ze strony rzetelnego kupującego lub biura nieruchomości z którym chcemy przeprowadzić transakcje sprzedaży mieszkania czy domu.

Czy opłaca się sprzedaż mieszkania z hipoteką?

Zanim podejmiemy konkretne kroki, które spowodują sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, czy taka operacja nam się opłaca? Sam fakt, że mamy taką możliwość wcale nie przesądza o tym, że dane okoliczności będą dla nas korzystne.

Sprzedaż mieszkania z kredytem może nam się opłacić np. wówczas, kiedy uzyskamy znacznie lepszą pracę zagranicą. Jeżeli wyjeżdżamy na długie lata, albo w ogóle na stałe, to wówczas nie potrzebujemy lokum w Polsce. Inną sytuacją jest spodziewanie się przyjścia dziecka na świat. Wówczas może się okazać, że potrzebujemy większego domu i chcemy dotychczasowe mieszkanie sprzedać. Czasem też warto skorzystać z tej możliwości w przypadku rozwodu. Kiedy małżonkowie się rozstają to trudno oczekiwać, aby to z nich, które się wyprowadzi spłacało przez długie lata część raty kredytu za dom, w którym nie będzie już mieszkało. Wtedy sprzedaż mieszkania z hipoteką wydaje się jedynym sensownym wyjściem.

Musimy jednak pamiętać, że przy sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką ceny na rynku nieruchomości mogą być dla nas niekorzystne. Chcemy bowiem zdecydować się na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, ale nie możemy tego dokonać, bo zabraknie nam środków. Dzieje się tak wtedy, kiedy cena nieruchomości jest niższa niż całkowita kwota kredytu, która pozostała nam do spłaty.

W przypadku sprzedaży mieszkania z hipoteką to rozwiązanie może nie być korzystne również wówczas, kiedy chcemy uniknąć płacenia podatku dochodowego. Jeśli chcemy sprzedaż mieszkanie, a nie upłynęło jeszcze 5 lat od jego zakupu to wówczas zapłacimy podatek dochodowy w wysokości 19%. Czyli, jeśli mieszkanie jest warte przykładowo 200 000 zł to zapłacimy 38 000 zł podatku.

Kroki do sprzedaży mieszkania

Jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie z hipoteką to koniecznie musisz udać się do banku w którym masz kredyt hipoteczny i otrzymać zaświadczenie w którym będzie informacja o aktualnej wysokości zadłużenia i promesę o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości. Po otrzymaniu tej informacji możemy ogłosić sprzedaż mieszkania, jednak należy poinformować w ogłoszeniu że mieszkanie jest obciążone hipoteką. W momencie znalezienia kupca na mieszkanie należy spisać umowę przedwstępną.

Jeżeli kupujący chce skorzystać z kredytu hipotecznego musimy poczekać aż otrzyma kredyt. Po uzyskaniu kredytu trzeba udać się do notariusza, w celu spisania umowy sprzedaży mieszkania w formie aktu notarialnego. Po podpisaniu notariusz zajmuje się formalnościami w sądzie o wprowadzenie zmian w księdze wieczystej nieruchomości. Bank w imieniu kupującego przelewa środki na rachunek naszego kredytu hipotecznego, a resztę na nasze konto. Po transakcji trzeba udać się do banku po zgodę na zwolnienie hipoteki i przekazać ją nowemu właścicielowi mieszkania.

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym?

Różnicą w dokumentach przy sprzedaży mieszkania z hipoteką a mieszkanie bez niej, jest zaświadczenie o wysokości zadłużenia. Nie jest to oczywiście jedyny dokumenty który będziemy potrzebować, niezbędny jest dokument zaświadczający o braku zaległości w regulowaniu czynszu oraz zaświadczenie, że w mieszkaniu które sprzedajemy nie jest nikt zameldowany oraz dokument potwierdzający nabycie nieruchomości.

Czy jest możliwość sprzedania mieszkania z kredytem hipotecznym w innej walucie?

Sprzedaż takiego mieszkania oczywiście jest możliwa, w takiej sytuacji bank przeliczy nasz kredyt po aktualnych kursach waluty w której mamy kredyt lub spłacimy go w obecnej walucie. W momencie przeliczenia zadłużenia na złotówki może okazać się że wartość kredytu przewyższy wartość mieszkania, które chcemy sprzedać. W takim przypadku warto przemyśleć temat: może okazać się że sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym w innej walucie jest dla nas nieopłacalna.

Kredyt hipoteczny a sprzedaż mieszkania

Kredyt hipoteczny nie blokuje sprzedaży mieszkania. Musimy koniecznie poinformować bank o naszej decyzji. Jeśli podejmiemy decyzję, że sprzedajemy mieszkanie kredyt nie stanie nam na przeszkodzie. Możemy sprzedać to mieszkanie jak każde inne które nie jest obciążone hipoteką. Oczywiście proces będzie się różnił, ale nie jesteśmy „przywiązani” do tego mieszkania na całe życie tylko dlatego, że wzięliśmy kredyt hipoteczny.

Warto również wiedzieć, że środki ze sprzedaży mieszkania, nawet jeśli jest obciążone hipoteką, mogą dla innego banku stanowić wkład własny. Ta informacja może być szczególnie przydatna w sytuacji, gdy decydujemy się na sprzedaż mieszkania z zamiarem zamiany na większe, a więc i bardziej kosztowne i wymagające wyższego wkładu własnego.  

Tagi: hipoteka

Zaktualizowano: 28.07.2022

Dodano: 21.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top