Jak pandemia wpływa na obrót gotówkowy?

Opublikowano: 16 Cze 2020 Urszula Sokół 7 min. czytania

Kategoria: Konta bankoweDomowe finanse

Dokładnie 3 miesiące temu zarówno w Polsce, jak i na świecie przyszło każdemu z nas zmierzyć się z nową sytuacją. Nie było chyba osoby, która nie czułaby strachu i dezorientacji. Nagle kazano nam nie wychodzić z domu. Zakazano wszelkich aktywności sportowo-kulturalnych. Zamknięte zostały granice, a pracę wykonywaliśmy zdalnie.

Aby zobaczyć, ile mamy w sobie tej niepewności, wystarczyło spojrzeć na to, co działo się w sklepach. Długie kolejki i masowo kupowane niektóre towary i dobra. Nie inaczej było przed bankomatami, gdy Polacy w panice wypłacali pieniądze z konta.

gotówka w czasach pandemii

Sięgając do historii

Bazując na danych publikowanych na stronach NBP (źródło: https://www.nbp.pl) w raporcie „Zwyczaje płatnicze Polaków” dowiadujemy się, jakie były zwyczaje płatnicze jeszcze 7 lat temu. Został on opublikowany w maju 2013 r. Warto wspomnieć, że było to pierwsze badanie, które tak bardzo precyzyjnie pokazało, jaki jest rzeczywisty stan korzystania z instrumentów i usług płatniczych Polaków. Oto fragment podsumowania raportu:

Badanie to znacząco uzupełniło wiedzę o zwyczajach Polaków. Wcześniej nieznane szczegóły były dotyczące wartości i ilości struktury płatności. Nie znane były również lokalizacje i wartości transakcji w zależności od sposobu płatności. Wcześniej brak było również informacji o wartości płatności pomiędzy osobami fizycznymi. 

Częściej wybierana karta niż gotówka

Analizując dzisiejsze dane, widzimy jak preferencje Polaków, zmieniły się na przestrzeni lat. Jak wynika z badania opublikowanego na stronie polskabezgotowkowa.pl Polacy, wolą płacić kartą niż gotówką. Oto fragment statystyk z raportu: 

BLIK jako nowe formy płatności bezgotówkowej

BLIK jest polskim system płatności mobilnych, który powstał na bazie płatności mobilnych IKO w PKO Banku Polskim. Jest on świetnym sposobem płatności kierowanym dla osób korzystających ze smartfonów. Aplikacja BLIK (dostępna z poziomu aplikacji Twojego Banku) pozwala wygodnie realizować płatności w sklepach stacjonarnych oraz w Internecie. Dodatkowo BLIKiem można szybko wypłacać gotówkę w bankomatach. Pamiętajmy, że aplikacje bankowe to źródło wielu cennych funkcjonalności: pomagają w płatnościach, zastępują wizyty w banku i dają możliwość uzyskania kredytów gotówkowych

Ile kosztuje płacenie BLIKiem?

Wykorzystywanie płatności BLIK w Internecie lub w sklepach stacjonarnych jest całkowicie darmowe. Nie są zatem pobierane żadne prowizje. W przypadku wypłacania środków finansowych z bankomatów wiele zależy od tego, w jakim banku posiadamy konto. Większość kont oferuje darmowe wypłaty BLIKIem - należy to jednak szczegółowo sprawdzić w swoim banku.

Zalety BLIK

Aby dokonać płatności BLIK nie musimy posiadać przy sobie portfela lub karty płatniczej czy kredytowej. Wystarczy nam posiadanie telefonu, aby dokonać płatności. Ile razy zdarzyło nam się wybiec z domu, zapominając o portfelu, który zapewniał nam dostęp do kupowania? Obecnie mając telefon, z którym coraz rzadziej się rozstajemy, możemy bezpiecznie wykorzystywać go do płacenia. BLIK umożliwia nam także dokonywania przelewów do osób znajomych, od których znamy numer telefonu. Przy tej funkcjonalności nie musimy posiadać 26 znakowego numeru konta - system bankowy sam połączy numer telefonu z właściwym kontem.

W czasach pandemii oraz przy dynamicznym wzroście ilości punktów gdzie BLIK może być wykorzystany liczba transakcji Polaków tą metodą dynamicznie się zwiększa.

Jakie przewidywania?

Ostatnie kilkanaście lat obrazuje, że preferencje Polaków potrafią zmienić się w bardzo dużym stopniu – od 82% płatności gotówką w 2013 r. do 75 % płatności kartą w obecnych czasach COVID19. Procesy i zmiany zapewne będą postępować tym bardziej że coraz większym zainteresowaniem cieszą się zakupy w sieci, a pandemia jeszcze bardziej skierowała Polaków w stronę Internetu. W Polsce gotówka będzie jeszcze przez wiele kolejnych lat ważnym środkiem płatniczym. Z tych przyzwyczajeń trudno będzie zrezygnować osobom starszym lub zamieszkującym bardzo małe miejscowości. Z pewnością jednak będziemy i jesteśmy świadkami coraz to bardziej nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą na płatności nawet bez użycia kart, nie wspominając już o gotówce.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Dodano: 16.06.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (5)


 • Avatar blikfreak

  blikfreak
  21.01.2021 15:11:12

  ja bardzo lubię blika, nie muszą mieć karty ze sobą i nigdzie nie daje jej danych

  Odpowiedź
 • Avatar żuczek

  żuczek
  09.01.2021 12:44:11

  mi podoba się ten pomysł polski bezgotówkowej, kiedyś były te dziwne wywieszki płatności od 20 zł a teraz za byle co można zapłacić kartą

  Odpowiedź
 • Avatar Marcin

  Marcin
  14.12.2020 09:40:11

  Po raz kolejny widzimy jak ważny jest internet :)

  Odpowiedź
 • Avatar gentelman

  gentelman
  06.12.2020 20:39:46

  pandemia sporo zmieniła i wiele osób mocno to odczuło

  Odpowiedź
 • Avatar kulka

  kulka
  28.11.2020 14:39:27

  już kiedys słyszałam, że raporty NBP to źródło wielu cennych informacji

  Odpowiedź
Top