Jak pandemia wpływa na obrót gotówkowy?

16 Cze 2020 Anna Szuberla 8 min. czytania

Kategoria: Domowe finanseKonta bankowe

Dokładnie 3 miesiące temu zarówno w Polsce, jak i na świecie przyszło każdemu z Nas zmierzyć się z nową sytuacją. Nie było chyba osoby, która nie czułaby strachu i dezorientacji. Nagle kazano Nam nie wychodzić z domu, zakazano wszelkich aktywności sportowo-kulturalnych, zamknięte zostały granice, a pracę wykonywaliśmy zdalnie.

Aby zobaczyć, ile mamy w sobie tej niepewności wystarczyło spojrzeć na to, co działo się w sklepach – długie kolejki i masowo kupowane niektóre towary i dobra. Nie inaczej było przed bankomatami, gdy Polacy w panice wybierali pieniądze z konta.

Sięgając do historii

 Bazując na danych publikowanych na stronach NBP (źródło: https://www.nbp.pl), w raporcie „Zwyczaje płatnicze Polaków” dowiadujemy się jakie były zwyczaje płatnicze jeszcze 7 lat temu – został on opublikowany w maju 2013 r. Warto wspomnieć, że było to pierwsze badanie, które tak bardzo precyzyjnie pokazało, jaki jest rzeczywisty stan korzystania z instrumentów i usług płatniczych Polaków.
 „Z badań NBP wynika, że 77% dorosłych Polaków posiada rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku lub SKOK, a 66% kartę płatniczą. Aż 87% wynagrodzeń w Polsce wypłacana jest przelewem na konto osobiste. Badania potwierdzają, że wśród form dokonywania płatności nadal króluje gotówka – to aż 82% wszystkich płatności detalicznych Polaków, w przypadku 16,5% transakcji użyto kart, a w 1,6% przelewu. Warto odnotować, że 25% Polaków posiadających kartę płatniczą w ogóle nimi nie płaci w sklepach, ponieważ płatność gotówką jest dla nich wygodniejsza.

Badanie to znacząco uzupełniło wiedzę o zwyczajach płatniczych Polaków. Dotychczas nieznana była m. in. dokładna ilościowa i wartościowa struktura sposobów płatności Polaków, struktura sposobów płatności w poszczególnych miejscach, przeciętne wartości płatności detalicznych dla poszczególnych instrumentów płatniczych, rzeczywista skala akceptacji kart płatniczych w sklepach. Nieznana była także skala płatności pomiędzy osobami fizycznymi i płatności w internecie w relacji do płatności klientów detalicznych w sklepach.”

Częściej wybierana karta, niż gotówka

Analizując dzisiejsze dane, widzimy jak preferencje Polaków zmieniły się na przestrzeni lat. Jak wynika z badania opublikowanego na stronie polskabezgotowkowa.pl, Polacy wolą płacić kartą niż gotówką.
„Sytuacja epidemiczna w Polsce wpływa na zwyczaje płatnicze Polaków, a jej skutki mogą być widoczne nawet wtedy, kiedy sytuacja społeczno-ekonomiczna unormuje się. Profesor Dominika Maison z Wydziału Psychologii UW wraz z Forum Konsumentów sprawdziła, jak w chwili obecnej wygląda w Polsce sytuacja płatności bezgotówkowej. Badanie zostało zrealizowane na próbie dorosłych Polaków na panelu Ariadna metodą CAWI przez butik badawczy Maison&Partners. Wyniki badania pokazują, że aż 75 proc. Polaków posiadających karty płatnicze deklaruje, że płaci częściej kartą niż gotówką. Ponadto aż 32 proc. badanych częściej płaci zbliżeniowo, co wynika z obawy przed zakażeniem się wirusem. Mimo, że płatności bezgotówkowe kojarzone są głównie z domeną ludzi młodych to coraz częściej sięgają po nie również osoby starsze powyżej 55 roku życia, które do tej pory preferowały płatności gotówką, a w sytuacji epidemicznej są szczególnie narażone na zakażenie się wirusem. Mimo spadku ilości i wartości transakcji w związku z pandemią, płatności bezgotówkowe zyskują na popularności zarówno wśród konsumentów, jak i samych właścicieli punktów usługowo-handlowych, którym zależy na bezpieczeństwie swoim i swoich klientów” - powiedział dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

BLIK jako nowe formy płatności bezgotówkowej

BLIK jest polskim system płatności mobilnych, który powstał na bazie płatności mobilnych IKO w PKO Banku Polskim. Jest on świetnym sposobem płatności kierowanym dla osób korzystających ze smartfonów. Aplikacja BLIK (dostępna z poziomu aplikacji Twojego Banku) pozwala  wygodnie realizować płatności w sklepach stacjonarnych oraz w Internecie. Dodatkowo BLIKiem można szybko wypłacać gotówkę w bankomatach.

Ile kosztuje płacenie BLIKiem?

Wykorzystywanie płatności BLIK w Internecie lub w sklepach stacjonarnych jest całkowicie darmowe. Nie są zatem pobierane żadne prowizje. 
W przypadku wypłacania środków finansowych z bankomatów wiele zależy od tego w jakim banku posiadamy konto. Większość kont oferuje darmowe wypłaty BLIKIem - należy to jednak szczegółowo sprawdzić w swoim banku.

Zalety BLIK

Aby dokonać płatności BLIK nie musimy posiadać przy sobie portfela lub karty płatniczej czy kredytowej. Wystarczy nam posiadanie telefonu by dokonać płatności. Ile razy zdarzyło nam się wybiec z domu zapominając o portfelu, który zapewniał nam dostęp do kupowania. Obecnie majac telefon, z którym coraz rzadziej się rozstajemy, możemy bezpiecznie wykorzystywać go do płacenia. BLIK umożliwia nam także dokonywania przelewów do osób znajomych od których zamy numer telefonu. Przy tej funkcjonalności nie musimy posiadać 26 znakowego numetu konta - system bankowy sam "połączy" numer telefonu z właściwym kontem.

W czasach pandemii oraz przy dynamicznym wzroście ilości punktów gdzie BLIK może być wykorzystany liczba transakcji Polaków tą metodą dynamicznie się zwiększa.

Jakie przewidywania?

Ostatnie kilkanaście lat obrazuje, że preferencje Polaków potrafią zmienić się w bardzo dużym stopniu – od 82% płatności gotówką w 2013 r. do 75 % płatności kartą w obecnych czasach COVID19. Procesy i zmiany zapewne będą postępować tym bardziej, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się zakupy w sieci, a pandemia jeszcze bardziej skierowała Polaków w stronę Internetu. W Polsce gotówka będzie jeszcze przez wiele kolejnych lat ważnym środkiem płatniczym -  z tych przyzwyczajeń trudno będzie zrezygnować osobom starszym lub zamieszkującym bardzo małe miejscowości. Z pewnością jednak będziemy i jesteśmy świadkami coraz to bardziej nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą na płatności nawet bez użycia kart, nie wspominając już o gotówce.

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena artykułu / gł.

Komentarze (0)


Top