Potrzebuję finansowania a mój bank mówi nie. Co dalej?

Opublikowano: 08 Kwi 2021 Urszula Sokół 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Jakie są wyjścia z tej sytuacji? Na co może liczyć kredytobiorca? Jak działać sensownie? Banki wydając decyzję negatywną dla wniosku działają na podstawie ściśle określonych wytycznych i procedur. Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego banki odmawiają kredytów, 
 • jakie znaczenie ma zdolnosć kredytowa, 
 • jak działać sensowanie, aby uzyskać kredyt. 

Zobacz nasz wideo poradnik pt.: "Potrzebuję finansowania a mój bank mówi nie. Co dalej?"

Co oznacza „mój bank”?

Na początku zdefiniujmy sobie co to oznacza „mój bank”. Czy jest to bank, w którym mamy rachunek z regularnymi wpływami? Czy jest to może bank, który znamy bo spłacamy tam kredyt hipoteczny? Otóż jedna i druga odpowiedź jest poprawna. Pamiętajmy o jednej zasadzie: oferta kredytu gotówkowego z „naszego banku” może być łatwiejsza do uzyskania, ale nie zawsze najlepsza. Owszem, bank zna nas jako klientów, nasze dochody i wydatki, ale oferta cenowa w innych bankach może czasami okazać się znacznie atrakcyjniejsza.

Dlaczego banki odmawiają kredytu?

Skoro już wiemy jaką instytucję uznajemy za mój bank musimy wiedzieć co zrobić gdy "ten bank" odmówi nam kredytu gotówkowego? Gdy bank negatywnie rozpatrzy nasz wniosek kredytowy pierwszą podstawową informacją, jaką musimy uzyskać jest ta, co było powodem odmowy. Banki na podstawie artykułu dziesiątego ustęp pierwszy ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku zobowiązane są do przekazania tej informacji a ona z kolei będzie determinować nasze dalsze działania.

Bank ma obowiązek przekazania bezpłatnej informacji jeśli odmowa nastąpiła na podstawie informacji zawartych w bazach lub zbiorze danych kredytodawcy. Banki mają obowiązek wskazać konkretne bazy, których wynik sprawdzenia wpłynął na odmowę.

Gdy Twój bank odmówił Ci kredytu jedną z przyczyn może być:

 • brak zdolności kredytowej w ocenie banku,
 • posiadanie wpisów w bazach gospodarczych i kredytowych np. zaległości w płatnościach rat czy rachunków,
 • brak spełnienia wymogów określonych procedurą banku np. brak możliwości dostarczenia zaświadczenia o zarobkach, w sytuacji gdy bank nie chce zaakceptować przedstawionych przez Ciebie wyciągów z rachunku jako dokumentu dochodowego,
 • kryteria dotyczące Ciebie jako klienta i Twojej indywidualnej oceny w banku jak np. branża działalności w wykazywanym źródle dochodu.

Każda z tych przyczyn będzie determinować to, jakie dalsze kroki może poczynić przyszły kredytobiorca.

Brak zdolności kredytowej  

Gdy bank odmawia Ci kredytu z powodu braku zdolności kredytowej rozwiązaniem w tej sytuacji może być na przykład dołączenie do wniosku kolejnej osoby albo przedstawienie dodatkowych dochodów akceptowanych przez bank.

Dla przykładu możemy podać historię kredytobiorcy, który jest emerytem z dużą liczbą spłacanych już zobowiązań. Otrzymał odmowę z powodu braku zdolności kredytowej, ale w rozmowie z doradcą opowiedział o tym, jak zainwestował oszczędności swojego życia w budowę garaży, które teraz wynajmuje niedaleko swojego osiedla. Okazało się, że jest to kilka tysięcy dochodu, jaki może zaakceptować bank.

Usłyszałeś od swojego banku, że nie masz zdolności kredytowej? Rozwiązaniem może być sprawdzenie oferty w innych bankach, gdyż każdy bank ma indywidualne wytyczne co do liczenia zdolności kredytowej.

Wpisy w bazach

Odmowa z tytułu wpisów w bazach będzie wymagała bardziej złożonych działań niż tylko kolejny wniosek kredytowy. Po pierwsze musimy wiedzieć, jaka baza była przyczyną odmowy. Jeśli była to np. baza Biura Informacji Kredytowej i wpis związany był z kilkumiesięcznym brakiem spłaty karty kredytowej po pierwsze musimy spłacić zaległość. Poprawi nam to ocenę scoringową w BIK.

Jeśli nasz wniosek spotkał się z odmową z powodu wpisu w bazach typu Krajowy Rejestr Długów albo Biuro Informacji Gospodarczej np. za niezapłaconą fakturę albo mandat najprostszym rozwiązaniem będzie uregulowanie zobowiązania i złożenie kolejnego wniosku kredytowego po usunięciu wpisu.

Brak wymaganych dokumentów

Gdy nasz wniosek został rozpatrzony negatywnie z powodu braku wymaganych dokumentów albo szeroko pojętych kryteriów banku wtedy najlepiej udać się po pomoc do profesjonalisty. Doświadczony doradca kredytowy posiada aktualną wiedzę na temat produktów, procedur i wymagań poszczególnych banków. Z łatwością jest w stanie wskazać, jaki bank zaakceptuje klienta, który posiada tylko wyciągi bankowe jako dokument dochodowy, bo akurat księgowa jest nieobecna albo na zaświadczenie trzeba czekać tydzień a gotówka potrzebna jest na już. Doradcy kredytowi doskonale znają parametry, jakie akceptują instytucje np. akceptowalne źródła dochodu czy wymagana długość ich trwania. Nie będą więc kierować wniosku tam, gdzie nie ma on szans na finalizację.

Niekorzystne parametry

Osobną kwestią są parametry przedstawianej nam oferty kredytowej. Jako kredytobiorcy możemy uznać, że bank przedstawił nam ofertę gorszą niż oczekiwaliśmy. Przykładowo potrzebujemy 30 tysięcy na zakup samochodu, a bank proponuje nam 20 tysięcy kredytu i 10 tysięcy limitu na karcie kredytowej.  Nie jest to dla nas ani wygodne ani praktyczne ponieważ chcemy przelać jednorazowo całą kwotę za samochód. Profesjonalny agent kredytowy jest po to, aby znaleźć dla nas ofertę, która będzie nam odpowiadać!

Koszty prezentowanej oferty kredytowej to kolejny aspekt. Jeśli nasz bank przedstawia nam ofertę, która zawiera bardzo wysokie ubezpieczenie, a my posiadamy już prywatne polisy ubezpieczeniowe. Wówczas taka oferta może być dla nas  nie do zaakceptowania. I tu z pomocą przychodzi porównanie ofert przez agenta znającego rynek. Do niego należy poinformowanie nas o wszystkich kosztach kryjących się pod daną ofertą, a końcowy wybór należy do nas.

Podsumowanie

Odmowa w jednym banku wcale nie przekreśla szans na uzyskanie finansowania! W rezultacie może się okazać, że dostaniemy lepszą ofertę niż pierwotnie zakładaliśmy. Nie można jednak podejmować chaotycznych działań. Chodzenie od banku do banku i składanie wniosków kredytowych nie tylko nie da efektu, ale może pogorszyć sytuację poprzez zwiększenie ilości zapytań w BIK i obniżenie naszej wiarygodności. Pamiętajmy! Gdy otrzymamy odmowę w jednym banku, poprośmy o dokładny powód odmowy. Następnie przygotujmy się do wnioskowania w kolejnym banku albo najlepiej skorzystajmy z pomocy specjalisty w tym temacie.

Zaktualizowano: 18.11.2021

Dodano: 08.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (9)


 • Avatar jowita

  jowita
  28.06.2021 14:45:31

  które banki oferują wysokie kredyty gotówkowe?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor jowita
  28.06.2021 17:05:00

  Zachęcam do zapoznania się z kalkulatorami i rankingami kredytów dostępnymi na stronie wnioskomat.com.

 • Avatar urier

  urier
  19.06.2021 22:24:12

  z tego wynika, ze jak mój bank nie przyzna mi kredytu to mam szanse w innym? no dobra a co potem jak go spłace i będę chciał znowu wziąć kredyt w swoim banku to nie będą mi robic problemu, ze bralem kredyt nie od nich?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor urier
  20.06.2021 01:25:05

  Nie, można korzystać z ofert różnych banków. Poza tym spłacając kredyt terminowo buduje się pozytywna historia kredytowa co tylko zwiększa szanse na kolejny kredyt.

 • Avatar komenta19

  komenta19
  22.05.2021 11:29:24

  a jeśli bank sam mi oferuje kredyt to znaczy ze mam wysoki ten scoring? i co to znaczy?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor komenta19
  22.05.2021 16:27:35

  Oferta nie jest jednoznaczna z uzyskaniem kredytu. Scoring będzie można ocenić dopiero po złożeniu wniosku.

 • Avatar jozek

  jozek
  10.05.2021 14:30:51

  mi się wydaje ze to wszystko zależy od tego ile kto zarabia ile dostaje na reke, jakiś szefuncio dostanie zawsze więcej a zwykły robol najniższe kredyty

  Odpowiedź
 • Avatar ben

  ben
  01.05.2021 11:57:50

  mój bank mi oferuje niskie kredyty, już wieksza pozyczke wziałem w parabanku i to był dobry wybór

  Odpowiedź
 • Avatar zdzis

  zdzis
  28.04.2021 14:22:06

  kiedyś to byłoby nie do pomyślenia, ale wszystko się zmienia!

  Odpowiedź
Top