Pożyczka online – wady i zalety, które musisz znać

Opublikowano: 18 Sty 2021 Ewelina Grzegorczyk 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Często robimy zakupy online i nie boimy się korzystać z internetowych technologii. Wiemy, że taki sposób zakupów jest dla nas szybszy i łatwiejszy. Przede wszystkim nie trzeba stać w kolejkach, które są nieraz irytujące. A nie zawsze mamy czas. Właśnie z takiego założenia wyszły instytucje bankowe i pozabankowe, oferujące swoim klientom szybkie i ciekawe oferty dostępne online. Praktycznie od ręki możemy skorzystać z pożyczek online, które możemy przeznaczyć na dowolny cel, bez wychodzenia z domu.

Pożyczka online – wady i zalety, które musisz znać

Co to jest pożyczka online?

Pożyczka online jest rezultatem wieloletnich doświadczeń wypracowanych przez firmy z sektora bankowego i pozabankowego. W tych jakże odmiennych instytucjach powstały podobne, a jednak różne produkty finansowe, kredyty i pożyczki gotówkowe. Flagowym produktem wielu firm z sektora finansowego jest pożyczka online. Powstał stosunkowo niedawno. Jest to standardowy produkt gotówkowy, o który możemy ubiegać się zarówno w banku jak i w firmie pozabankowej. Podstawą ubiegania się o pożyczkę online jest posiadanie pełnoletności, aktualnego dowodu osobistego, aktualnego numeru telefonu i numeru konta bankowego. I oczywiście dostępu do Internetu!

Warto wiedzieć, iż w banku ubiegając się o pożyczkę online zostaniemy poproszeni o dostarczenie zaświadczenia o dochodach, ponieważ jest podstawą do określenia naszej zdolności kredytowej. Niestety w bankach nie jest honorowany przychód ze świadczeń socjalnych jak zasiłki czy 500+ lub alimenty. Również istotna jest nasza historia kredytowa. A więc o pożyczkę w banku nie mogą starać się wszyscy klienci. Inaczej wygląda sytuacja w firmach pozabankowych. Tam są brane pod uwagę różne świadczenia socjalne lub 500+, które mogą być naszym dochodem pozwalającym na spłatę zobowiązania pożyczkowego. Nawet odrzuceni klienci przez bank ze złą historią kredytową mają szansę na pożyczkę online w firmie pozabankowej.

Zalety pożyczki online

Niewątpliwą metodą na przyciągnięcie klienta przez firmę pozabankową jest stworzenie pożyczki, którą możemy uzyskać w zupełności online. Dzięki niej możemy pozyskać dodatkowe środki pieniężne z przeznaczeniem na dowolny cel. Pożyczkę online jak każdy produkt finansowy charakteryzują zalety i wady. Wymieniając zalety musimy wspomnieć o:

 • minimum formalności – na stronie internetowej wypełniamy prosty wniosek,
 • szybka realizacja procedury pożyczki i przelanie środków na konto pożyczkobiorcy,
 • przystępność oferty,
 • bez konieczności wychodzenia z domu (pandemia!),
 • bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji i przesyłania danych,
 • pożyczka jest również dostępna dla osób z problemami finansowymi, zadłużonymi i wpisanymi do KRD i BIK,
 • firmy pozabankowe akceptują różne formy dochodów – świadczenia socjalne, emerytury. 

Wady pożyczki online

Jak przy każdej ofercie finansowej, tak również w przypadku pożyczki online występują wady, które mogą odstraszać przyszłego klienta. Szczególnie ważne jest, aby nie popaść w spiralę zadłużeń. Bo choć oferta pożyczki online kusi dostępem i uproszczeniem procedur to jednak trzeba wziąć pod uwagę realne koszty związane z procesem pozyskania pożyczki online. Korzystając z ofert firm pożyczkowych szczególnie musimy uważać na:

 • mogą pojawić się opłaty za odnowę pożyczki,
 • wysokie koszty okołopożyczkowe jak: prowizja czy oprocentowanie, 
 • jeśli wydłużymy okres spłaty pożyczki to dodatkowo zapłacimy.

Pożyczka dla bardzo zadłużonych online – dla kogo pożyczka online?

Bezustannie poszerza się grupa osób, które posiadają jedno lub więcej zobowiązań finansowych w różnych instytucjach finansowych. Firmy pozabankowe również weryfikują swoich klientów pod kątem zadłużeń, ale to nie oznacza , że taka osoba nie ma szans na ubieganie się o pożyczkę online. Jest ona również dostępna dla zadłużonych konsumentów, którzy nigdzie indziej nie mogli skorzystać z ofert kredytów. Wiadomo, że zadłużenie wyklucza taką osobę, ponieważ nie jest wypłacalna.

Czy pożyczka online jest dostępna od ręki?

Przebieg całej operacji wnioskowania o pożyczkę online jest czynnością prostą. Jeśli spełniamy wymagania stawiane nam przez instytucje bankowe lub pozabankowe potrzebne do zaakceptowania wniosku przez drugą stronę to z pewnością możemy oczekiwać na szybką decyzję w sprawie pożyczki online. Wówczas możemy spodziewać się przelewu środków z pożyczki na nasze konto w dość krótkim czasie. Wszystko jednak zależy od tego, gdzie wnioskujemy o pożyczkę online. W przypadku ubiegania się o pożyczkę bankową online, musimy spełniać szereg podstawowych wymogów. Najważniejszym kryterium starania się o produkt pożyczkowy online w banku jest posiadanie udokumentowanego dochodu, który pozwoli pożyczkodawcy określić naszą zdolność kredytową.

Podsumowanie

Z ofert pożyczek dostępnych przez Internet może skorzystać praktycznie każdy klient. Wystarczy, że będzie miał stałe źródło dochodu. W przypadku pożyczki online z firmy pożyczkowej wypracowany przez specjalistów system udzielania pożyczek jest zrozumiały i przystępny dla wielu klientów. Ważne jest zawsze określenie swoich możliwości spłaty wybranej pożyczki.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Dodano: 18.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)


 • Avatar zeta

  zeta
  14.05.2021 11:56:23

  słyszałam od koleżanki, że takto chętnie daje pożyczki

  Odpowiedź
 • Avatar eloisse

  eloisse
  06.05.2021 18:35:03

  słyszałam od koleżanki, że takto chętnie daje pożyczki

  Odpowiedź
 • Avatar Leon

  Leon
  01.05.2021 21:59:23

  złożyłem wniosek przez internet, ale czekałem na decyzję jeden dzień czy to jest ok?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Leon
  02.05.2021 00:34:09

  Dla niektórych wniosków np. z powodu konieczności przeprowadzenia weryfikacji czas procesowania może się wydłużyć. Najważniejsze, że otrzymał Pan już środki na konto.

 • Avatar Dagmara W

  Dagmara W
  30.03.2021 15:48:20

  Przepraszam, a które oferty pozyczek pani by poleciła?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Dagmara W
  30.03.2021 18:44:59

  Wszystko zależy od tego, jakiej konkretnie pożyczki Pani szuka: na jaką kwotę, z jakim okresem spłaty i jaka jest charakterystyka Pani dochodów. Dużym zainteresowaniem cieszy się pożyczka od Hapi Pożyczki oraz Lonit.

 • Avatar ka$$ka

  ka$$ka
  15.02.2021 14:06:34

  ja korzystam z chwilówek, bo czasem wyskoczy mi jakiś niekontrolowany wydatek ?

  Odpowiedź
 • Avatar raffff

  raffff
  11.02.2021 16:09:49

  no właśnie wadą są opłaty przy pozyczce, kiedyś brałem to prawie drugie tyle musiałem spłacić masakra

  Odpowiedź

Artykuły powiązane

Pożyczka online za darmo – dla kogo? Na ile dni? Co musisz wiedzieć o darmowej pożyczce?

Pożyczka online za darmo – dla kogo? Na ile dni? Co musisz wiedzieć o darmowej pożyczce?

17 Sty 2021Autor: Ewelina Grzegorczyk

Może się wydawać, że darmowa pożyczka to jest fikcja. Przecież nie ma nic za darmo. Wszędzie są konkretne opłaty, a tym bardziej przy uzyskaniu pożyczki z firmy pozabankowej, gdzie koszty są zazwyczaj wyższe niż w przypadku kredytu gotówkowego dostępnego w banku. Okazuje się, że darmowa pożyczka to szansa dla wielu osób na zdobycie dodatkowego finansowania bez zbędnych kosztów i ten produkt to oferuje. Faktem jest to, że nie jest on dostępny dla wszystkich konsumentów, a jedynie dla wybranej grupy pożyczkobiorców. Więc nie każdy może z niego skorzystać. Co powinniśmy wiedzieć o darmowej pożyczce? Dla kogo jest przeznaczona?

Czytaj więcej
Pożyczka online - dlaczego warto wnioskować?

Pożyczka online - dlaczego warto wnioskować?

13 Gru 2019Autor: Urszula Sokół

Istnieją różne drogi uzyskania finansowania. Możemy szukać pożyczki bezpośrednio w instytucji finansującej. Możemy poszukać Agenta kredytowego i do niego zwrócić się o pomoc. Możemy również poszukać w sieci - praktycznie każda firma jest obecna online. Którą ścieżkę wybrać? Każda ma swoje plusy i minusy – dziś jednak poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto wnioskować o pożyczkę online?

Czytaj więcej
Top