Pożyczka online – zalety i wady. Jak wybrać najlepszą ofertę?

Opublikowano: 19 Marzec 2024 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Często robimy zakupy online i nie boimy się korzystać z internetowych technologii. Wiemy, że taki sposób zakupów jest dla nas szybszy i łatwiejszy. Przede wszystkim nie trzeba stać w kolejkach, które są nieraz irytujące. A nie zawsze mamy czas. Właśnie z takiego założenia wyszły instytucje bankowe i pozabankowe, oferujące swoim klientom szybkie i ciekawe oferty dostępne online. Praktycznie od ręki możemy skorzystać z pożyczek online, które możemy przeznaczyć na dowolny cel, bez wychodzenia z domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym są pożyczki internetowe,
 • jakie są zalety i wady pożyczek,
 • kto może starać się o pożyczkę online. 
wady i zalety pożyczki

Co to jest pożyczka online?

Pożyczka online jest rezultatem wieloletnich doświadczeń wypracowanych przez firmy z sektora bankowego i pozabankowego. W tych jakże odmiennych instytucjach powstały podobne, a jednak różne produkty finansowe, kredyty i pożyczki gotówkowe. Flagowym produktem wielu firm z sektora finansowego jest pożyczka online. Powstał stosunkowo niedawno. Jest to standardowy produkt gotówkowy, o który możemy ubiegać się zarówno w banku jak i w firmie pozabankowej. Podstawą ubiegania się o pożyczkę online jest posiadanie pełnoletności, aktualnego dowodu osobistego, aktualnego numeru telefonu i numeru konta bankowego. I oczywiście dostępu do Internetu!

Warto wiedzieć, iż w banku ubiegając się o pożyczkę online zostaniemy poproszeni o dostarczenie zaświadczenia o dochodach, ponieważ jest podstawą do określenia naszej zdolności kredytowej. Niestety w bankach nie jest honorowany przychód ze świadczeń socjalnych jak zasiłki czy 500+ lub alimenty. Również istotna jest nasza historia kredytowa. A więc o pożyczkę w banku nie mogą starać się wszyscy klienci. Inaczej wygląda sytuacja w firmach pozabankowych. Tam są brane pod uwagę różne świadczenia socjalne lub 500+, które mogą być naszym dochodem pozwalającym na spłatę zobowiązania pożyczkowego. Nawet odrzuceni klienci przez bank ze złą historią kredytową mają szansę na pożyczkę online w firmie pozabankowej.

Zalety pożyczki online

Niewątpliwą metodą na przyciągnięcie klienta przez firmę pozabankową jest stworzenie pożyczki, którą możemy uzyskać w zupełności online. Dzięki niej możemy pozyskać dodatkowe środki pieniężne z przeznaczeniem na dowolny cel. Pożyczkę online jak każdy produkt finansowy charakteryzują zalety i wady. Wymieniając zalety musimy wspomnieć o:

 • minimum formalności – na stronie internetowej wypełniamy prosty wniosek,
 • szybka realizacja procedury pożyczki i przelanie środków na konto pożyczkobiorcy,
 • przystępność oferty,
 • bez konieczności wychodzenia z domu (pandemia!),
 • bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji i przesyłania danych,
 • pożyczka jest również dostępna dla osób z problemami finansowymi, zadłużonymi i wpisanymi do KRD i BIK,
 • firmy pozabankowe akceptują różne formy dochodów – świadczenia socjalne, emerytury. 

Wady pożyczki online

Jak przy każdej ofercie finansowej, tak również w przypadku pożyczki online występują wady, które mogą odstraszać przyszłego klienta. Szczególnie ważne jest, aby nie popaść w spiralę zadłużeń. Bo choć oferta pożyczki online kusi dostępem i uproszczeniem procedur to jednak trzeba wziąć pod uwagę realne koszty związane z procesem pozyskania pożyczki online. Korzystając z ofert firm pożyczkowych szczególnie musimy uważać na:

 • mogą pojawić się opłaty za odnowę pożyczki,
 • wysokie koszty okołopożyczkowe jak: prowizja czy oprocentowanie, 
 • jeśli wydłużymy okres spłaty pożyczki to dodatkowo zapłacimy.

Pożyczka dla bardzo zadłużonych online – dla kogo pożyczka online?

Bezustannie poszerza się grupa osób, które posiadają jedno lub więcej zobowiązań finansowych w różnych instytucjach finansowych. Firmy pozabankowe również weryfikują swoich klientów pod kątem zadłużeń, ale to nie oznacza , że taka osoba nie ma szans na ubieganie się o pożyczkę online. Jest ona również dostępna dla zadłużonych konsumentów, którzy nigdzie indziej nie mogli skorzystać z ofert kredytów. Wiadomo, że zadłużenie wyklucza taką osobę, ponieważ nie jest wypłacalna.

Czy pożyczka online jest dostępna od ręki?

Przebieg całej operacji wnioskowania o pożyczkę online jest czynnością prostą. Jeśli spełniamy wymagania stawiane nam przez instytucje bankowe lub pozabankowe potrzebne do zaakceptowania wniosku przez drugą stronę to z pewnością możemy oczekiwać na szybką decyzję w sprawie pożyczki online. Wówczas możemy spodziewać się przelewu środków z pożyczki na nasze konto w dość krótkim czasie. Wszystko jednak zależy od tego, gdzie wnioskujemy o pożyczkę online. W przypadku ubiegania się o pożyczkę bankową online, musimy spełniać szereg podstawowych wymogów. Najważniejszym kryterium starania się o produkt pożyczkowy online w banku jest posiadanie udokumentowanego dochodu, który pozwoli pożyczkodawcy określić naszą zdolność kredytową.

Podsumowanie

Z ofert pożyczek dostępnych przez Internet może skorzystać praktycznie każdy klient. Wystarczy, że będzie miał stałe źródło dochodu. W przypadku pożyczki online z firmy pożyczkowej wypracowany przez specjalistów system udzielania pożyczek jest zrozumiały i przystępny dla wielu klientów. Ważne jest zawsze określenie swoich możliwości spłaty wybranej pożyczki.

Dodano: 18.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Dlaczego warto wnioskować o pożyczkę online?

Dlaczego warto wnioskować o pożyczkę online?

26 Maj 2023Autor: Agnieszka Kłak

Istnieją różne drogi uzyskania finansowania. Możemy szukać pożyczki bezpośrednio w instytucji finansującej. Możemy poszukać Agenta kredytowego i do niego zwrócić się o pomoc. Możemy również poszukać w sieci - praktycznie każda firma jest obecna online. Którą ścieżkę wybrać? Z tego artykułu dowies(...)

Czytaj więcej
Pożyczka online za darmo – dla kogo? Na ile dni? Co musisz wiedzieć o darmowej pożyczce?

Pożyczka online za darmo – dla kogo? Na ile dni? Co musisz wiedzieć o darmowej pożyczce?

13 Paź 2022Autor: Dagmara Konik

Może się wydawać, że darmowa pożyczka to jest fikcja. Przecież nie ma nic za darmo. Wszędzie są konkretne opłaty, a tym bardziej przy uzyskaniu pożyczki z firmy pozabankowej, gdzie koszty są zazwyczaj wyższe niż w przypadku kredytu gotówkowego dostępnego w banku. Okazuje się, że darmowa pożyczka to (...)

Czytaj więcej
Top