Raiffeisen Digital Bank - marka Raiffeisen Centrobank AG dostępna w sieci Helikon. Rozmowa z Kamilem Niewiatowskim

Opublikowano: 15 Lis 2022 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Marka Raiffeisen doskonale znana polskim klientom tym razem prezentuje się w wersji digital. Niespełna rok temu z zaciekawieniem obserwowaliśmy powrót banku znad Dunaju, a dziś możemy z całą pewnością mówić o sukcesie kredytu Raiffeisen Digital Bank (marka Raiffeisen Centrobank AG) nad Wisłą. Marka kieruje do klientów indywidualnych ofertę kredytu gotówkowego do 150 tys. złotych z okresem kredytowania 120 miesięcy z RRSO 14,99%*. Dziś rozmawiamy z Kamilem Niewiatowskim, który pełni funkcję Country Managera odpowiedzialnego za polski rynek. Dowiemy się więcej nie tylko o samym produkcie, ale także o idei digital banking.

Z tego artykułu dowiesz się:

KAMIL NIEWIATOWSKI RDB wywiad pytania i odpowiedzi

Spółka Helikon - właściciel portalu wnioskomat.com - wdrożyła ofertę Raiffeisen Digital Bank (marka Raiffeisen Centrobank AG) dla swojej sieci agencyjnej jako pierwsza w Polsce. Oferta pojawiła się także na stronie wnioskomat.com. Na przełomie czerwca i lipca 2022 roku kredyt Raiffeisen Digital Bank został udostępniony do sprzedaży sieci agentów kredytowych posiadających biura na terenie całego kraju. Agenci i Klienci wyraźnie zainteresowali się nowym produktem. Szybko okazało się, że produkt RDB jest znakomitą odpowiedzią na potrzeby finansowe wielu klientów. Musimy jednakże przyznać, że na samym początku sprzedaży pojawiły się drobne problemy techniczne, czego nie można uniknąć wprowadzając tak nowatorski i technologicznie zaawansowany system sprzedaży. Dzięki zaangażowaniu obu zespołów - Raiffeisen Digital Bank i Helikon - szybko udało się zidentyfikować źródła błędów i równie szybko wyeliminować je z procesu sprzedaży. Dzięki temu poznaliśmy dogłębnie cały proces sprzedaży oraz to, jakie problemy mogą w tym procesie (ewentualnie) występować.

Urszula Sokół, wnioskomat.com: W wielu publikacjach prasowych  określa się was jako challenger bank. Czy może Pan przybliżyć tę ideę naszym czytelnikom?

Kamil Niewiatowski, country manager Raiffeisen Digital Bank (marka Raiffeisen Centrobank AG):

Zanim odpowiem na to pytanie chcę przekazać wyrazy uznania za zaangażowanie, jakie Zespół Helikon wykazał w procesie wdrożenia sprzedaży produktu wśród agentów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje szybkie i sprawne działanie. 

Wracając jednak do challanger banków. Do tej grupy banków zaliczamy te instytucje, które działają dla konsumenta tylko online. Oferują nie tylko możliwość otwarcia rachunku, ale też zaciągniecie kredytu. Wszystkie produkty i usługi dostarczane są za pośrednictwem aplikacji, która stawia na pierwszym miejscu pozytywne doświadczenia użytkownika, czyli tzw. UX – user experience. Działamy właśnie w myśl tej zasady oferując kredyt gotówkowy w prostej i wygodnej aplikacji.

US: Jaki według Pana powinien być główny kierunek działań polskich banków?

KN: W mojej opinii rozwój technologiczny jest nadal bardzo silnym trendem. Pokazała to wyraźnie pandemia. Rynek potrzebuje prostych usług i produktów skonstruowanych w szybkim procesie. Dodatkowo z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że polski rynek consumer finance jest bardzo dojrzały. Stoją za tym nie tylko doświadczenia klientów, ale też ich wysokie wymagania. Dopasowanie się do potrzeb klienta, szczególnie tego wymagającego jest wyzwaniem. A jeśli dodatkowo jest to klient jednego z najszybciej rozwijającego się rynku kanałów cyfrowych w bankowości wyzwanie jest tym większe.

My to wyzwanie przyjmujemy i słuchając uwag klientów tworzy produkty dopasowane do ich potrzeb. Odniesienie sukcesu na tak wymagającym rynku będzie sukcesem dla całej grupy, a także zachętą do dalszej ekspansji na kolejne kraje. Rynek online i zwrócenie się w kierunku klienta i jego potrzeb to bardzo ważne aspekty działalności polskich banków.

US: Polska to pierwszy kraj, w którym pożyczka gotówkowa od Raiffeisen Digital Bank (marka Raiffeisen Centrobank AG) jest dostępna.

KN: Dokładnie. Raiffeisen Digital Bank jako marka Raiffeisen Centrobank AG z siedzibą w Wiedniu wprowadziła swoją cyfrową markę po raz pierwszy właśnie na polski rynek. Dla polskich konsumentów oddaliśmy do użytkowania proste narzędzie stworzone przez ekspertów od nowoczesnych technologii w bankowości. Ponadto Polacy mają pozytywne skojarzenia z marką Raiffeisen. Jest to marka, która działa na polskim rynku od 1991 roku. 

Ten debiut to niejedyny, o którym chce powiedzieć. Jak wcześniej wspomniałem debiutem dla nas było też wprowadzenie nowego kanału dystrybucji, jakim jest sprzedaż wśród sieci agentów kredytowych. Postawiliśmy na agentów współpracujących z Helikon. Nieprzerwane 20 lat działalności spółki Helikon w zmiennym otoczeniu społecznym czy prawnym i prowadzenie tego biznesu z dużymi sukcesami to najlepsze wyznaczniki dobrego partnera biznesowego dla nas. 

US: Jak ocena Pan dotychczasową współpracę ze spółką Helikon?

KN: Współpraca od początku układała się bardzo dobrze. Mogę powiedzieć, że firma Helikon wykazała się świetną znajomością rynku. Również przedstawienie przez firmę naszej oferty agentom wypadło bardzo profesjonalnie. Dzięki temu agenci i klienci mogą zapoznać się z naszym produktem od strony merytorycznej. Ponadto Helikon pokazuje agentom nie tylko sam produkt, ale też opisuje procedurę wnioskowania i opierając się na przykładach daje agentom obraz, jak proces wnioskowania o nasz produkt wygląda w praktyce.

Dziś już wiem, z informacji przekazanych przez Helikon, że produkt dla części agentów stał się jednym z ich ulubionych dzięki prostej aplikacji i procesowi całkowicie online. 

US: O pożyczkę w Raiffeisen Digital Bank (marka Raiffeisen Centrobank AG) możemy wnioskować w całości online. Czy to nie za duże wyzwanie dla potencjalnego konsumenta?

KN: Uważam, że Polacy są w pełni gotowi do korzystania z produktów i usług bankowych dystrybuowanych w cyfrowej formie. Jest to bardzo dynamicznie rozwijający się obszar polskiej bankowości. Marka Raiffeisen Digital Bank jest więc odpowiedzią na zapotrzebowanie polskich konsumentów. Tą koncepcją kierowaliśmy się również tworząc naszą aplikację do wnioskowania o pożyczkę.

US: Wiedeń, miasto z którego wywodzi się Raiffeisen Centrobank AG to miast bardzo zielone i bardzo eko. Czy ta idea jest również obecna w produkcie RDB?

KN: Zdecydowanie. Cały proces odbywa się w pełni elektronicznie, w całości w aplikacji. Klient nie musi zjawić się w placówce bankowej ani przyjmować kuriera w celu zawarcia umowy. Nie występuje też papierowa wersja dokumentów. Ponadto procedura nie wymaga zawierania umowy o rachunek bankowy. Aplikacja dostępna jest w na urządzenia z systemem Android i iOS.

Agenci kredytowi są też dzięki temu bardziej eko. Nasz produkt nie generuje dodatkowych przesyłek do centrali brokera. Wystarczy tylko to, co dzieje się na ekranie komputera agenta i w aplikacji u klienta. 

US: Jak szybko można uzyskać środki z pożyczki?

KN: Chcemy proces wnioskowania uprościć tka bardzo jak pozwala nam na to prawo. Wg naszych danych około 90% klientów uzupełnia wniosek o pożyczkę w mniej niż 15 minut, ale mieliśmy też takich, którym udało się to nawet w 5 min.

US: Czy tylko młodzi klienci są grupą docelową?

KN: Owszem młode osoby chętnie korzystają ze smartfonów, ale nie tylko oni są odbiorcami naszego produktu. Jako grupę docelową postrzegamy osoby w każdym wieku, które dzięki naszej pożyczce mogą spełnić swoje marzenia: wyjazdy zagraniczne, remonty czy większe zakupy np. samochodu, czy sprzętu elektronicznego.

US: RDB ma bardzo nowoczesną strategię działania. Jakie planowane są następne kroki?

KN: Ekspansje na polskim rynku rozpoczęliśmy od wprowadzenia kredytu gotówkowego. W planach jest rozwój oferty, a także naszej aplikacji mobilnej. Nowe kanały sprzedaży, w tym aktywna współpraca z pośrednikami, kiedyś w planach ekspansji dziś stały się rzeczywistością. Analizujemy również rozwiązanie składania wniosku o pożyczkę za pośrednictwem formularza na stronie internetowej.

Kamil Niewiatowski. Od 2020 roku Country Manager na Polskę marki Raiffeisen Digital Bank. Od 10 lat manager w branży fintech. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku finanse i rachunkowość.

Raiffeisen Digital Bank jest marką Raiffeisen Centrobank AG, który wchodzi w skład grupy Raiffeisen Bank International z siedzibą w Wiedniu.  Bankowa grupa obsługuje ponad 17 mln klientów za pośrednictwem około 1.7 tys. placówek w której zatrudnia 44 tys. pracowników.

*Przykład reprezentatywny dla kredytu konsumenckiego: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 14,99%, całkowita kwota kredytu: 49 700 zł, całkowita kwota do zapłaty: 81 837 zł, oprocentowanie stałe 14,05% w stosunku rocznym, całkowity koszt kredytu: 32 137 zł (w tym: prowizja 0% (0,00 zł), odsetki 32 137 zł), 92 miesięczne raty równe w wysokości 880 zł i ostatnia rata w wysokości 877 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 02.11.2022 r. Udzielenie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej oraz ryzyka kredytowego Klienta.

Źródło informacji: Raiffeisen Digital Bank (marka Raiffeisen Centrobank AG) https://www.raiffeisendigital.com,  PAP

Zaktualizowano: 15.11.2022

Dodano: 15.11.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top