Sesje Elixir w Banku Pocztowym

Opublikowano: 23 Sie 2023 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Klienci Banku Pocztowego codziennie dokonują rozmaitych transakcji na swoich rachunkach, a oprócz tego otrzymują przelewy z różnych tytułów. Bankowość internetowa pozwala realizować te operacje znacznie szybciej, niż gdyby to miało odbywać się tradycyjną drogą. Jednakże nie zawsze jest tak, że pieniądze trafią na nasz rachunek natychmiastowo - w tej samej sekundzie, w której wysłał je nadawca. Dlatego też warto sprawdzić, kiedy dojdzie przelew zgodnie z systemem Elixir. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • w jakich godzinach ma miejsce sesja wychodząca, a w jakich przychodząca w Banku Pocztowym,
 • jak długo możesz czekać na pieniądze na koncie,
 • czy będąc klientem Banku Pocztowego można zlecić szybszy przelew.
sesje elixir bank pocztowy

Co to są sesje przychodzące i wychodzące w Banku Pocztowym?

Warto zacząć od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Otóż sesja wychodząca oznacza taki czas, w którym system bankowy przetwarza informację o zleceniu przelewu z konta danego klienta na inny rachunek bankowy. Dopiero, kiedy najdzie sesja wychodząca zlecenie przelewu zostanie przekazane do realizacji. Natomiast w ramach sesji przychodzącej, bank przyjmuje informację, ze dokonano przelewu na rachunek klienta tego banku. A w jakich godzinach można się spodziewać przelewów przychodzących i wychodzących? W każdej instytucji jest inaczej. Również Bank Pocztowy sesje przychodzące i wychodzące ma ustalone w określonych godzinach.

W jakich godzinach mają miejsce sesje przelewów w Banku Pocztowym?

Trzeba pamiętać, że jak każda inna instytucja bankowa, przelewy Bank Pocztowy realizuje w dni robocze, od poniedziałku do piątku. W każdym z tych dni mają miejsce po trzy sesje wychodzące i przychodzące. Pełnią one ważną rolę w przelewach międzybankowych. Jeśli dokonujesz przelewu między rachunkami w Banku Pocztowym (swoimi albo między Twoim a rachunkiem nadawcy, który też jest klientem Banku Pocztowego), to wówczas pieniądze dojdą od razu po zleceniu przelewu.

Sesje wychodzące w Banku Pocztowym wyglądają następująco:

 • I sesja - 9:00,
 • II sesja - 13:00,
 • III sesja - 15:00.

Natomiast sesje przychodzące odbywają się w godzinach:

 • I sesja - 11:00,
 • II sesja - 15:00,
 • III sesja - 17:30.

Oznacza to, że jeśli na przykład zlecisz przelew o godz. 8:30, to zostanie on zrealizowany w ramach I sesji wychodzącej o godz. 9:00. Natomiast, jeśli przelew od nadawcy do Ciebie zostanie zatwierdzony przez system o godz. 16:00, to pieniądze trafią na Twoje konto w ramach III sesji przychodzącej o godz. 17:30.

Bank Pocztowy - sesje banku, a sesje Elixir

Wszystkie przelewy międzybankowe muszą zostać zatwierdzone w systemie Elixir. Sesje odbywają się w ramach tego systemu zawsze o stałych porach, niezależnie od banków. Godziny sesji rozrachunkowych Elixir są następujące:

 • I sesja - 10:30 - 11:00,
 • II sesja - 14:30 - 15:00,
 • III sesja - 17:00 - 17:30.

Zasada jest taka, że banki musiały ustalić swoje sesje wychodzące przed godzinami początkowymi sesji Elixir, natomiast sesje przychodzące po godzinach kończących sesje Elixir. Dlatego swoje sesje przychodzące Bank Pocztowy ustalił zgodnie z końcowymi godzinami ww. sesji: o 11:00, 15:00 i 17:30.

Kiedy dojdzie przelew?

Jak więc widać, godziny księgowania w Banku Pocztowym to jedno, a przelewy Elixir to drugie. Klienci, którzy zastanawiają się nad tym, kiedy otrzymają przelew mogą posiłkować się naszym przykładem, który właśnie teraz przedstawiamy. Otóż jeżeli Twój nadawca ma konto w Banku X, którego I sesja wychodząca ma miejsce o godz. 8:00, to wówczas przelew trafi do systemu Elixir o godz. 10:30 w ramach I sesji rozrachunkowej, a na Twoje konto trafi o godz. 11:00 według I sesji przychodzącej Banku Pocztowego.

Jak już wspomnieliśmy, Bank Pocztowy przelewy realizuje w dni robocze. Jeśli zatem Twój nadawca wyśle pieniądze po godz. 17:30 w piątek, to najwcześniej będziesz je mieć na koncie o godz. 11:00 w poniedziałek. 

Kiedy dojdzie przelew natychmiastowy w Banku Pocztowym?

Przelewy express Elixir mają to do siebie, że pieniądze trafiają na konto odbiorcy w sposób błyskawiczny. Możesz nie tylko odbierać pieniądze z tytułu takich przelewów natychmiastowych, ale też samemu je zlecać, jeśli jesteś klientem Banku Pocztowego. Dzięki temu, jeśli Twój odbiorca bardzo pilnie potrzebuje pieniędzy, to możesz od razu udzielić mu finansowej pomocy, zarówno w dni powszednie jak i weekendy i święta. Pamiętaj jednak, że taki szybki przelew wiąże się z dodatkowymi kosztami. W Banku Pocztowym kosztuje 5 zł.

SPRAWDŹ TAKŻE

Aby dowiedzieć się jak wyglądają sesje przychodzące i wychodzące w innych polskich bankach sięgnij do tych artykułów:

Dodano: 23.08.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Sesje Elixir w Santander Bank Polska

Sesje Elixir w Santander Bank Polska

05 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Klienci posiadający konto w Santander Bank Polska codziennie dokonują różnego rodzaju transakcji. Są to nie tylko płatności, ale również przelewy. Z drugiej strony będąc klientami banku Santander sami powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić, kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane w naszym kon(...)

Czytaj więcej
Sesje Elixir w PKO BP

Sesje Elixir w PKO BP

03 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Jeżeli jesteś klientem posiadającym konto w PKO BP, to kwestią bardzo ważną dla Ciebie będzie to, kiedy możesz spodziewać się przelewu na swój rachunek oraz to, kiedy przelew zlecany przez Ciebie dojdzie do odbiorcy. Nie zawsze jest tak, że pieniądze trafiają na konto odbiorcy zaraz po dokonaniu(...)

Czytaj więcej
Sesje Elixir w Alior Banku

Sesje Elixir w Alior Banku

12 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Zlecenie przelewu jest podstawową czynnością, dzięki której następuje ogólnoludzka wymiana pieniądza. Jest to standard, bez którego nie można sobie wyobrazić funkcjonowania współczesnego banku. Jednakże w każdym banku istnieją tzw. sesje wychodzące i sesje przychodzące, określone godzinowo, co pozwa(...)

Czytaj więcej
Top