Sesje Elixir w Santander Bank Polska

Opublikowano: 05 Sie 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Klienci posiadający konto w Santander Bank Polska codziennie dokonują różnego rodzaju transakcji. Są to nie tylko płatności, ale również przelewy. Z drugiej strony będąc klientami banku Santander sami powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić, kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane w naszym koncie, w przypadku gdy spodziewamy się przypływu gotówki.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak wyglądają sesje Elixir w Santander Bank Polska,
 • w jakich godzinach przelewy Santander wyjdą z banku,
 • kiedy można spodziewać się pieniędzy na swoim koncie.
sesje elixir w santander bank polska

Jakie są sesje w Santander Bank Polska?

Tak jak w każdym banku, również Santander ma sesje przychodzące i wychodzące. Sesja wychodząca określa, w jakich godzinach zlecenie przelewu zostanie przekazane do systemu Elixir, natomiast sesja przychodząca mówi nam o tym, w jakich godzinach pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie, o ile wcześniej wyjdą z systemu Elixir. Dotyczy to oczywiście przelewów zewnętrznych, czyli takich gdzie bank odbiorcy albo nadawcy jest inny niż bank Santander.

Natomiast, jeżeli chcesz realizować przelew wewnętrzny, to pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy niemal natychmiastowo. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której robisz przelew między swoimi rachunkami w banku Santander, jak i wówczas, gdy Twój odbiorca także ma konto w banku Santander.

Przelewy w ramach sesji Elixir Santander Bank Polska

Zarówno sesje wychodzące jak i przychodzące odbywają się w dni robocze, od poniedziałku do piątku. Nie można zatem zrealizować standardowego przelewu w weekendy, ani w dni ustawowo wolne od pracy. W dni powszednie sesja wychodząca ma miejsce w poniższych godzinach:

 • I sesja - 8:15,
 • II sesja - 12:15,
 • III sesja - 14:45.

Natomiast, jeśli chodzi o sesje przychodzące, to wyglądają one następująco:

 • I sesja - 10:30,
 • II sesja - 14:30,
 • III sesja - 17:00.

Co to oznacza w praktyce? Otóż, jeśli zlecisz przelew o godz. 8:20, to zostanie on przekazany do realizacji przez bank już nie w I ale w II sesji, czyli o godz. 12:15. Natomiast jeśli przelew przychodzący do Ciebie z innego banku wypłynie z systemu Elixir przykładowo o godz. 15:00, to pieniądze otrzymasz w ramach III sesji przychodzącej, czyli o godz. 17:00.

Należy przy tym pamiętać, że system Elixir ma swoje stałe godziny sesji rozrachunkowych, co obowiązuje dla wszystkich polskich banków. Mają one miejsce w następujących godzinach:

 • I sesja - 10:30-11:00,
 • II sesja - 14:30-15:00,
 • III sesja - 17:00-17:30.

Oznacza to, że jeśli zlecisz przelew wychodzący o godz. 12:00, to zostanie on zrealizowany w ramach II sesji przez Santander czyli o 12:15. Natomiast zostanie on rozliczony w II sesji rozrachunkowej systemu Elixir, czyli między 14:30 a 15:00. Natomiast jeśli nadawca przelewu do Ciebie wyśle go tak że znajdzie się on w I sesji rozrachunkowej systemu Elixir, to wówczas Santander zaksięguje środki na Twoim koncie o godz. 14:30.

Santander Bank Polska - kiedy dojdzie przelew?

Tak jak wykazaliśmy powyżej - to, kiedy pieniądze wpłyną na rachunek będzie zależne od tego, jak zgrają się godziny księgowania przelewów. Aby być zorientowanym w tym temacie warto dowiedzieć się, w jakich godzinach mają miejsce sesje przelewów wychodzących od Twojego nadawcy. Wówczas zgodnie ze sesjami rozrachunkowymi systemu Elixir oraz temu jak księgowane są przez Santander przelewy przychodzące możesz stwierdzić z całą pewnością, kiedy dojdzie przelew. 

Jak zlecić przelew w Santander Bank Polska?

W Santander Bank Polska przelewy zleca się w bardzo prosty sposób. Wystarczy zalogować się na swoje konto na stronie banku albo za pomocą aplikacji mobilnej. Następnie należy wybrać opcję zlecenia przelewu. Trzeba podać dane odbiorcy, takie jak imię nazwisko, opcjonalnie adres, należy też wpisać tytuł przelewu. Koniecznością będzie wpisanie kwoty przelewu. Na sam koniec należy zatwierdzić zlecenie przelewu.

Przelew natychmiastowy w Santander Bank Polska

Przelewy wychodzące z Santander Bank Polska dotrą do innego banku z pewnym opóźnieniem. A jeśli zlecenie nastąpi w piątkowe popołudnie, to przelew dojdzie do adresata dopiero w poniedziałek. To wszystko może niekiedy nastręczać pewnych problemów, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nasz odbiorca pilnie potrzebuje gotówki albo gdy to tam zależy na tym, aby nasze pieniądze znalazły się na docelowym rachunku jak najszybciej. Wówczas możemy uratować sytuację korzystając z usługi express Elixir. W praktyce jest to przelew natychmiastowy, który (jak sama nazwa wskazuje) bardzo szybko dotrze na wskazany rachunek bankowy. Należy jednak pamiętać, że zlecenie takiego przelewu zawsze będzie wiązało się z dodatową opłatą. 

Przelew zagraniczny w Santander Bank Polska

Standardowy przelew Elixir, który ma swoje wyżej opisane sesje wychodzące i przychodzące dotyczy transakcji w obiegu krajowym. Może się jednak zdarzyć potrzeba zlecenia przelewu do nadawcy, który posiada rachunek w zagranicznym banku. Wówczas, aby zrealizować taką transakcję należy zlecić przelew zagraniczny. Będzie to także wiązało się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.

Dodano: 05.08.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Sesje Elixir w PKO BP

Sesje Elixir w PKO BP

03 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Jeżeli jesteś klientem posiadającym konto w PKO BP, to kwestią bardzo ważną dla Ciebie będzie to, kiedy możesz spodziewać się przelewu na swój rachunek oraz to, kiedy przelew zlecany przez Ciebie dojdzie do odbiorcy. Nie zawsze jest tak, że pieniądze trafiają na konto odbiorcy zaraz po dokonaniu(...)

Czytaj więcej
Sesje Elixir w Alior Banku

Sesje Elixir w Alior Banku

12 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Zlecenie przelewu jest podstawową czynnością, dzięki której następuje ogólnoludzka wymiana pieniądza. Jest to standard, bez którego nie można sobie wyobrazić funkcjonowania współczesnego banku. Jednakże w każdym banku istnieją tzw. sesje wychodzące i sesje przychodzące, określone godzinowo, co pozwa(...)

Czytaj więcej
Top