Sprzedaż udziału w nieruchomości a podatek PIT i VAT.

Opublikowano: 16 Kwi 2025 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Przedsiębiorca wykorzystując nieruchomość do celów swojej działalności gospodarczej może ją w pewnym momencie chcieć sprzedać. Jeśli transakcja obejmuje całość budynku mieszkalnego czy innego lokalu bądź pomieszczenia gospodarczego, to wówczas sprawy rozliczeniowe i podatkowe są zazwyczaj jasne. Natomiast gdy chcesz sprzedać udział w takim lokalu, wówczas sprawy podatkowe nieco się komplikują.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda rozliczenie PIT przy sprzedaży udziału,
  • jak rozliczyć się z VAT przy sprzedaży udziału,
  • czy zawsze występuje obowiązek podatkowy przy sprzedaży udziału nieruchomości.
sprzedaż udziału w nieruchomości

Czy od sprzedaży udziału nieruchomości należy zapłacić PIT?

Według polskiego prawa PIT należy zapłacić, zarówno kiedy sprzedaje się całą nieruchomość, jej część, bądź udział w tej nieruchomości. Jeżeli nieruchomość wlicza się do majątku Twojej firmy, to trzeba tutaj rozeznać czy i kiedy Twoje przedsiębiorstwo osiągnęło przychód ze sprzedaży udziału tejże nieruchomości.

Kiedy możemy mówić o przychodzie firmy w związku ze sprzedażą udziałów?

  • Gdy wykorzystywałeś nieruchomość w działalności gospodarczej.
  • Gdy zamortyzowałeś nieruchomość.
  • Gdy nie wprowadziłeś nieruchomości do ewidencji środków trwałych. 

Od tak osiągniętego przychodu - zarówno ze sprzedaży nieruchomości w całości jak i jej udziału - zapłacisz PIT. 

Sprzedaż udziału nieruchomości a podatek VAT

Podobnie jak w kontekście PIT-u sprzedaż udziału nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT na takich samych zasadach jak sprzedaż całości nieruchomości. W świetle ustawy vatowskiej taka transakcja jest traktowana jako dostarczenie towaru. VAT będzie obowiązywał, jeśli nieruchomość była związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Czy można uniknąć podatku od sprzedaży udziału nieruchomości?

Jeżeli chodzi o podatek PIT to możesz uniknąć jego płacenia. Będziesz zwolniony z podatku, jeśli sprzedałeś udział w nieruchomości po 5 latach od momentu, w którym ją nabyłeś. Ten 5-letni okres liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym kupiłeś nieruchomość. Przykładowo, jeśli nabyłeś lokal 15 czerwca 2019 roku, to ów okres 5 lat upłynął 31 grudnia 2024 roku. Oznacza to, że od 1 stycznia 2025 roku nie masz obowiązku płacenia PIT za sprzedaż udziału w tej nieruchomości.

Okoliczności, w których możesz uzyskać zwolnienie z podatku VAT

  1. Jeżeli nieruchomość służyła Ci do celów, które podlegały podatkowi i pełniła tę funkcję przez min. 2 lata, zanim sprzedałeś udział, to jesteś zwolniony z VAT.
  2. Jeśli kupując nieruchomość nie byłeś objęty prawem odliczenia VAT-u, to także możesz skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT.

Dodano: 16.04.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top