Wiarygodność kredytowa a kredyt gotówkowy, czyli jak banki sprawdzają kredytobiorców

Opublikowano: 25 Maj 2021 Sylwia Chrószcz 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Starając się o kredyt w banku, musimy być przygotowani na weryfikację danych, które podaliśmy we wniosku kredytowym. Dlatego podczas składania wniosku o kredyt powinniśmy podawać rzetelne informacje, które mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Podawanie danych, które nie są prawdą, aby uzyskać kredyt mija się z celem. Bank i tak sprawdzi nasze dane, a wszelkie nieścisłości narażą nas na konsekwencje. Jak banki sprawdzają wiarygodność kredytobiorców?

Wiarygodność kredytowa a kredyt gotówkowy, czyli jak banki sprawdzają kredytobiorców

Co to jest wiarygodność kredytowa?

Wiarygodność kredytowa jest kreowana przede wszystkim przez naszą historię spłaty kredytów gotówkowych, kart kredytowych, pożyczek pozabankowych itp. Duże znaczenie na wiarygodność ma historia w raporcie Biura Informacji Kredytowej klienta. Pokazuje to, czy klient spłacał swoje dotychczasowe zobowiązania w terminie, czy ma skłonności do zapożyczania się. Ma to bardzo duże znaczenie przy wydawaniu decyzji kredytowej. Jeśli nie spłacaliśmy pożyczek na czas to bank może odmówić udzielenia kredytu gotówkowego lub innego produktu np. limit w koncie czy karty kredytowej. Ważne jest, aby spłacać zobowiązania na czas, bez opóźnień, ponieważ wszystko jest raportowane do bazy BIK. Jeśli będziemy mieć zaległości w spłatach, to w przyszłości może być problemu z uzyskaniem finasowania.

Jak banki sprawdzają kredytobiorców?

Banki zanim podejmą decyzję czy przyznać kredyt, bądź odrzucić wniosek, weryfikują klientów w bazach:

  • BIK (Biuro Informacje Kredytowej) - w tej bazie bank sprawdza naszą historię kredytową, sprawdza ile mieliśmy kredytów na jaką kwotę i czy spłacaliśmy zobowiązania w terminie. Raport przedstawia również aktualne zobowiązania, jakie spłacamy. Bank na podstawie raportu BIK ocenia czy klient ma możliwość skorzystania z kredytu, ocenia wysokość ryzyka udzielenia kredytu.
  • KRD (Krajowy Rejestr Długów) – jest to baza w której znajdują się osoby zalegające z płatnościami rat za kredyt, ale też za prąd, wodę czy niezapłacony mandat. Do KRD może być wpisany każdy, kto ma zaległość na kwotę powyżej 200 zł - osoby fizyczne, 500 zł – firmy. Jeśli osoba zainteresowana wzięciem kredytu znajduje się w bazie, to szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego są nikłe do czasu całkowitej spłaty zobowiązania.
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej – bank sprawdzając tę bazę sprawdza, czy potencjalny kredytobiorca reguluje zobowiązania terminowo. ERIF gromadzi pozytywne, jak i negatywne informacje, bank na podstawie tych informacji sprawdza, czy klient zalega w regulowaniu swoich zobowiązań.
  • SBR (System Bankowy Rejestr) – do bazy są wpisywani klienci którzy, nie regulują swoich zobowiązań względem banków. Jeśli klient zainteresowany kredytem gotówkowym, znajduje się w tej bazie wniosek zostanie odrzucony. By trafić do SBR trzeba mieć opóźnienie w spłatach minimum 2 miesiące, a kwota zaległości wynosi powyżej 200 zł - osoby fizyczne, 500 zł – firmy.

Dodatkowo jeśli bank uzna to za konieczne, może zweryfikować nasz dochód. Oprócz dostarczenia dokumentów dochodowych bank może przeprowadzić weryfikację telefoniczną z pracodawcą w celu potwierdzenia informacji uzyskanych z dokumentów dochodowych i wniosku kredytowego.

Kredyt gotówkowy - kwota: 25 000 zł, okres: 36 mies
Banki
Kwota kredytu: 25 000 zł
Ilość rat kredytu: 36 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 29 464,92 zł 818,47 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 30 103,92 zł 836,22 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 12,72 % 13,49 % 0,00 % 30 203,28 zł 838,98 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 16,55 % 5,00 % 31 383,00 zł 871,75 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 18,02 % 4,99 % 31 947,12 zł 887,42 zł

Kredyty gotówkowe bez zaświadczeń

Dużą szanse na kredyt gotówkowy bez przedstawiania dokumentów dochodowych mamy w banku który, prowadzi nasz rachunek bankowy, gdzie wpływa wynagrodzenie. Bank sam sprawdza dochód i na jego podstawie wydaje decyzję. Oczywiście trzeba pamiętać, że bank zawsze sprawdza bazy, czy będziemy starali się o kredyt gotówkowy online, czy stacjonarnie w oddziale.

Przed złożeniem wniosku do konkretnej instytucji warto sprawdzić oferty różnych banków. Dobrze jest skorzystać z narzędzi tj. kalkulatory online i porównać oferty. Być może znajdziemy bardzo korzystną propozycję w banku, którego nie braliśmy wcześniej pod uwagę. Warto przed złożeniem wniosków kredytowych do banków, zapoznać się z aktualnymi promocjami banków. Może okazać się, że wybrany z banków ma specjalną ofertę i będzie ona najkorzystniejsza z wszystkich dostępnych.

Tagi: krdwiarygodność kredytowaerifbikkredyt gotówkowy

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 25.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top