Co trzeci Polak na celowniku cyberprzestępców

Opublikowano: 2022-06-23 10:30 Dagmara Konik 3 min. czytania

Co trzeci Polak na celowniku cyberprzestępców

Co trzeci Polak na celowniku cybeprzestępców

Z najnowszych danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że tylko w pierwszym kwartale 2022 roku przestępcy próbowali wyłudzić na skradzione dane osobowe prawie 52 mln zł. To prawie 600 tysięcy dziennie. Liczba takich wyłudzeń przekroczyła 1,9 tysiąca a statystyki te obrazują tylko nieudane próby, które udało się wykryć i zapobiec im na odpowiednio wczesnym etapie. W rzeczywistości skala tego zjawiska jest znacznie większa.

W Polsce każdego dnia dochodzi średnio do 21 prób wyłudzeń kredytów na cudze nazwisko. Takie ryzyko istnieje jeśli np. twoje dane osobowe wpadną w niepowołane ręce lub gdy zgubisz dowód osobisty. Metody takich oszustw są ciągle udoskonalane i nawet gdy jesteśmy świadomi zagrożenia, wystarczy chwila nieuwagi, zmęczenie albo pośpiech, żeby stać się ofiarą oszustów.

Lista sposobów wypracowana przez oszustów jest bardzo długa. Najczęściej wykorzystywane jest pozyskiwanie danych pod pretekstem udziału w akcji charytatywnej czy loterii lub podawanie się oszustów za bank lub inną instytucję a także bardziej znane sposoby takie jak metoda na wnuczka, na policjanta, na kuriera czy firmę energetyczną.

Celem przestępców może być każdy - bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy status majątkowy. Aby zminimalizować to ryzyko, a dodatkowo objąć ochroną także bardziej narażonych na ataki członków rodziny czyli osoby niepełnoletnie i starsze stale poprawiają się narzędzia technologiczne, które pozwalają zapobiegać takim wyłudzeniom.

Jak wynika ze zrealizowanego dla BIK tegorocznego raportu „Cyberbezpieczeństwo Polaków”, próby wyłudzenia osobiście doświadczył już co trzeci Polak, a ponad połowa z nas obawia się, że może paść ofiarą oszustów.

Wyłudzenia kredytów to problem nie tylko konsumentów, którzy później muszą się borykać z konsekwencjami kradzieży tożsamości ale także banków które codziennie rozpatrują tysiące wniosków kredytowych. Część z tych wniosków jest składana przez oszustów, posługujących się fałszywymi albo kradzionymi danymi a to także realne straty wizerunkowe i finansowe dla banków.

Straty finansowe banków z tego tytułu są szacowane na około 500–600 mln zł rocznie.

 

Zaktualizowano: 23.06.2022

Dodano: 23.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top