Czy likwidacja WIBORU jest dobrym pomysłem?

Opublikowano: 2022-06-20 14:53 Piotr Rosiński 1 min. czytania

Czy likwidacja WIBORU jest dobrym pomysłem?

Czy likwidacja WIBORU jest dobrym pomysłem?

Jak stwierdził to wiceprezes mBanku podczas Kongresu wskaźników Referencyjnych, reforma WIBORU (WIBOR  – podstawowy wskaźnik służący do obliczania oprocentowania kredytów hipotecznych) może spowodować gwałtowny wzrost rentowności polskich papierów skarbowych do dwucyfrowych wartości. Słowa te są bezpośrednim odniesieniem do wypowiedzi Pani Bożeny Graczyk (wiceprezes ING), mówiła ona, że w najgorszym przypadku banki mogą uzyskać z podliczenia wyników nawet 30 mld zł, przy zachowaniu proporcjonalności nowego i starego wskaźnika stopy procentowej w sprawie wyceny produktów pochodnych, które to są zabezpieczeniem dla produktów kredytowych.

P. Lusztyn uważa że to nie najgorszy scenariusz a dopiero pierwsza jego strona. Stwierdził, że sytuacja ta spowoduje ogromną wyprzedaż obligacji bankowych.

GPW Benchmark podaje, że banki jako zamiennik dla WIBORU wybrałyby Warszawski Indeks Rynku Finansowego ze względu na jego rzetelność, podobieństwo rynku referencyjnego do tego, który był liczony przy WIBOR, oraz jego trwałość i stabilność

WIBOR zamieniony ma zostać dnia 1 stycznia 2023 roku innym wskaźnikiem. Ustawowo jeśli jego „następca” nie zostanie wybrany, nowym wskaźnikiem zostanie liczona przez NBP stawka POLONIA.

Zaktualizowano: 22.06.2022

Dodano: 20.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top