Główny Urząd Statystyczny podliczył deficyt i zadłużenie sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2022 r. w relacji do PKB.
Jak wynika z obublikowanych danych deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2022 roku wyniósł 3,4 procent PKB, a to oznacza że wydatki zdecydowanie przewyższyły dochody. Jest to niestety kolejny rok, w którym rząd i władze samorządowe wydawały więcej pieniędzy niż miały do dyspozycji m.in. z podatków i innych dochodów.
W porównaniu z 2021 roku deficyt w relacji do PKB niemal się podwoił. Wtedy wyniósł 1,8 procent.
Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych, który na koniec 2022 roku ukształtował się na poziomie 49,1 procent PKB był lepszym wynikiem niż w roku poprzednim. Wtedy zadłużenie było na poziomie 53,6 procent.
Według wstępnych informacji dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2022 r. ukształtował się na poziomie 49,1 % #PKB.
— GUS (@GUS_STAT) 3 kwietnia 2023
https://t.co/VGcJxiTGU7
#GUS #dług #deficyt #InstytucjeRządowe #InstytucjeSamorządowe #statystyki #RachunkiNarodowe pic.twitter.com/ak9txMVNV9
Zdaniem analityków rok 2023 będzie trudnym okresem dla finansów publicznych, a deficyt całego sektora finansów publicznych według ich prognoz może wzrosnąć nawet do 6 procent PKB.
Opublikowane w dniu dzisiejszym statystyki mają charakter wstępny i mogą jeszcze ulec zmianie. Komunikat w sprawie deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych zawierający dane zweryfikowane przez Komisję Europejską (Eurostat) zostanie opublikowany w dniu 21 kwietnia 2023 r.
Źródło: https://stat.gov.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: