Z cyklicznego raportu pt. "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Uczelni WSB Merito (dawniej Wyższych Szkół Bankowych) wynika, że w maju 2023 roku zakupy były droższe średnio o 19,9 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Najnowsza analiza objęła blisko 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku w 17 różnych kategoriach. Łącznie zestawiono ze sobą niemal 80 tys. cen detalicznych z ponad 39 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych.
Z przedstawionego raportu wynika, że w maju najbardziej podrożały warzywa. Wzrost ten wyniósł 39,9 procent w porównaniu rok do roku. Najwyższe wyniki spośród wszystkich analizowanych produktów w obrębie tej kategorii osiągnęła cena marchwi. W porównaniu do roku poprzedniego poszła w górę o 133,6 procent. Cena cebuli wzrosła o 106,9 procent rdr, a cena papryki o 50,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Największą obniżkę ceny w porównaniu rok do roku, w całej analizie wykazała kapusta. Potaniała w tym czasie o 46,1 procent.
Drugie miejsce w zestawieniu najbardziej drożejących kategorii zajmuje chemia gospodarcza ze średnim wzrostem cen w porównaniu do roku 2022 na poziomie 32,6 procent. Ceny poszczególnych produktów w tej kategorii poszły w górę w porównaniu rok do roku od 23,2 procent dla środków do czyszczenia szyb do 42,9 procent dla ręczników papierowych.
Na trzecim miejscu tego rankingu znalazły się karmy dla zwierząt. Ich cena wzrosła 31,9 procent rdr. Na kolejnym miejscu dodatki spożywcze ze średnim wzrostem 25,5 procent rdr. oraz artykuły dla dzieci ze wzrostem cen o 24,6 procent rdr.
Biorąc pod uwagę tylko żywność i napoje bezalkoholowe (łącznie 13 kategorii), ceny w maju br. poszły w górę średnio o 18,4 procent w porównaniu do roku poprzedniego. Dla porównania, w kwietniu zdrożały o 19,1 procent rdr. Z kolei w marcu wzrost wyniósł 23,2 procent.
Ceny szesnastu z siedemnastu analizowanych kategorii wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim. Wyjątkiem są artykuły tłuszczowe, które w tym czasie potaniały średnio o 3,9 procent W obrębie tej kategorii cena masła spadła o 21,6 procent, a oleju wzrosła o 0,4 procent w porównaniu rok do roku.
Nieco bardziej w stosunku do roku 2022 wzrosły ceny produktów sypkich (wzrost o 11,9 procent), a także owoców (wzrost o 11,7 procent). Dość istotnie zdrożały także napoje (wzrost o 21,4 procent). Ceny wędlin zwiększyły się o 16,5 procent, używek o 15,9 procent, a pieczywa i nabiału odpowiednio o 15,7 i 14,5 procent. Środki higieny osobistej poszły w górę o 13,7 procent rdr.
Najniższy wzrost cen w porównaniu rok do roku należy do mięsa - to 10,7 procent.
Zaktualizowano:
Dodano: