Gminy podniosły podatki od nieruchomości

Opublikowano: 2023-02-17 10:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Gminy podniosły podatki od nieruchomości

Gminy podniosły podatki od nieruchomości

Jednym z obowiązków w Polsce jest podatek od nieruchomości, który to płacimy za: budynek, mieszkanie lub lokal użytkowy, które są wyodrębnione prawnie, czyli mają księgę wieczystą oraz grunty, które nie są gruntami rolnymi lub lasem. Podatek ten stanowi główne źródło dochodów państwa. Pozwala gminom finansować szkoły, szpitale czy remontować drogi.

Jak oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego 92 procent gmin w kraju podniosło podatki od nieruchomości w 2023 roku. To podwyższona inflacja zmusiła samorządy do zaktualizowania wartości opodatkowania dla utrzymania wpływów budżetowych w podobnej proporcji do lat ubiegłych. W przeważającej części gmin na terenie kraju wysokość stawek podatku oscyluje wokół górnych limitów.

Tempo wzrostu opłat za nieruchomości w 2023 roku przeciętnie było dwucyfrowe. Wysokość podatku od budynków mieszkalnych w skali kraju wynosi przeciętnie 0,82 zł/m kw. co oznacza wzrost stawki o 11.6 procent. O 10,3 procent wzrosła stawka dla budynków pod działalność i obecnie wynosi 24,42 zł/m kw. Wysokość podatku od gruntów pod działalność wynosi około 1,02 zł/m kw. i wzrosła o 11,3 procent.

Maksymalna stawka podatku jest zróżnicowana w zależności od sposobu wykorzystania budynków a jej wysokość ustala Ministerstwo Finansów (MF). Decyzja uwzględnia wysokość inflacji w I półroczu a w 2022 roku wyniosła ona 11,8 procent.

Każda gmina ma możliwość samodzielnego kształtowania stawki według przyjętych kryteriów oraz określania zwolnień z podatku. Ostateczna wysokość podatku ustalana jest uchwałami rad gmin.

Zaktualizowano: 17.02.2023

Dodano: 17.02.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top