Kłopoty finansowe Polaków z powodu grudniowych wydatków.
Jak wynika z badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor kłopotów finansowych z powodu grudniowych wydatków doświadczy w Nowym Roku 47 procent osób z czego 22 procent do miesiąca, a 19 procent aż do 3 miesięcy. Nieznacznie powiększyła się także grupa ankietowanych, której problemy finansowe będą towarzyszyć jeszcze dłużej, bo w przypadku 4 procent badanych od 4 do 6 miesięcy, a 2 procent nawet powyżej pół roku. Wskaźnik osób wskazujących, że nie odczuwają skutków nadmiernych wydatków świątecznych spadł natomiast z poziomu 44 procent w 2021 roku do 35 procent w 2022 roku.
Spłata długów w 2023 roku będzie priorytetem dla co 8 osoby. 13 procent Polaków w ramach postanowień noworocznych planuje spłatę zaległych zobowiązań, w tym 11 procent spłatę rat kredytów i pożyczek, 2 procent rachunków a 3 procent długów u rodziny lub znajomych.
79 procent Polaków uważa, że nie posiada zaległych zobowiązań, a pozostałe 8 procent to osoby które, choć posiadają długi, to nie planują ich spłacić, gdyż nie są w stanie.
Wwdług danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK na koniec listopada br. zaległe zobowiązania 2 682 475 niesolidnych płatników wyniosły prawie 78,3 mld zł. W ciągu 11 miesięcy 2022 roku liczba dłużników zwiększyła się o 20 813 osób, a zaległości pozakredytowe i kredytowe wzrosły w sumie o prawie 5,8 mld zł.
Do tej puli długów dojdą jeszcze te będące pokłosiem kumulacji grudniowych wydatków, a trudna sytuacja gospodarcza, której doświadczaliśmy w 2022 roku, będzie miała istotny wpływ na nasze wyniki finansowe w ciągu całego 2023 roku.
Żródło: https://www.big.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: