Według najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lipcu wyniosła 5,0 procent wobec 4,9 procent miesiąc wcześniej. Jest to odczyt zgodny z wcześniejszym szacunkiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). W opublikowanym raporcie GUS podał też szczegółowe dane na temat aktywności zawodowej Polaków w drugim kwartale bieżącego roku.
#StopaBezrobociaRejestrowanego na koniec lipca 2024 r. wyniosła 5,0% i była wyższa niż na koniec czerwca 2024 r. (4,9%).
— GUS (@GUS_STAT) 26 sierpnia 2024
Więcej o #RynekPracy w #BiuletynStatystyczny 7/2024: https://t.co/0f8qBpYq5u#GUS #statystyki #BezrobocieRejestrowane #bezrobocie pic.twitter.com/6Ua3XXxryo
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy nieznacznie wzrosła i na w koniec lipca wyniosła 765,4 tys. czyli o 0,4 procent więcej niż w czerwcu oraz o 2,2 procent mniej niż w lipcu ubiegłego roku. Bezrobocie między województwami wahało się od 2,9 procent w wielkopolskim do 8,3 procent w podkarpackim.
W porównaniu do miesiąca czerwca 2024 roku w województwach podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim stopa bezrobocia wzrosła po 0,1 pkt procentowy a w województwach pomorskim i zachodniopomorskim obniżyła się o 0,1 pkt procentowy. Na poziomie sprzed miesiąca utrzymała się jednak w większości województw.
Najbardziej w skali roku natężenie bezrobocia zmniejszyło się w województwach opolskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (po 0,4 pkt procentowe). W województwach dolnośląskim i lubuskim odnotowano natomiast niewielki wzrost stopy bezrobocia (po 0,1 pkt procentowy). W województwach mazowieckim, pomorskim oraz zachodniopomorskim stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie sprzed roku.
Wśród zarejestrowanych bezrobotnych 52,6 procent stanowiły kobiety, jest to o 1,2 pkt proc. mniej niż przed rokiem. Nadal większość bezrobotnych nie miała prawa do zasiłku (84,4 procent), a znaczna ich część nie posiadała kwalifikacji zawodowych (32,1 procent).
Mniejszy niż rok wcześniej był wśród bezrobotnych odsetek osób dotychczas niepracujących (12,1 procent wobec 12,5 procent), a nieznacznie większy absolwentów (2 procent wobec 1,9 procent). Odsetek osób bezrobotnych zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy nie zmienił się i wyniósł 4,3 procent.
Na koniec lipca bezrobotni znajdujący się w szczególnej sytuacji na rynku pracy stanowiły 48,4 procent ogółu zarejestrowanych bezrobotnych a zaliczane są do nich m.in. osoby długotrwale bezrobotne.
Odsetek osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia był nieco mniejszy niż rok wcześniej (26,4 procent wobec 26,6 procent), podobnie jak osób do 30 roku życia (23,4 procent wobec 23,5 procent). W porównaniu z sytuacją sprzed roku zmniejszył się wśród bezrobotnych udział osób posiadających co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 roku życia (z 16,9 procent do 15,6 procent), a nieznacznie wzrósł wśród bezrobotnych udział osób niepełnosprawnych (z 7,6 procent do 7,9 procent).
Źródło: https://stat.gov.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: