Nowe prognozy w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów hipotecznych będą jeszcze wyższe

Opublikowano: 2022-10-04 09:30 Dagmara Konik 2 min. czytania

Nowe prognozy w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów hipotecznych będą jeszcze wyższe

Nowe prognozy w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów hipotecznych będą jeszcze wyższe.

W środę Rady Polityki Pieniężnej zdecyduje o poziomie stóp procentowych. Ekonomiści, wskazując na najwyższą od 25 lat inflację twierdzą, że podwyżka stóp procentowych jest nieunikniona.

Inflacja w Polsce wzrosła z 5,9 procent we wrześniu 2021 do 17,2 procent we wrześniu 2022. W cyklu, który rozpoczął się w październiku 2021 roku, stopy procentowe rosły już 11 razy.

Zdaniem analityków wobec dalszego, silnego wzrostu inflacji RPP będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych i ponownie podniesie stopy o 25 punktów bazowych. Po takiej podwyżce główna stopa procentowa wzrosła by w październiku do 7 procent, po wrześniowym posiedzeniu znalazła się ona bowiem na poziomie 6,75 procent.

Dla posiadaczy kredytów hipotecznych podwyżka stóp procentowych o 25 pkt bazowych, zależnie od spłacanej kwoty, oznacza wzrost miesięcznych rat kredytów od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Muszą się oni liczyć ze wzrostem rat już przed ogłoszeniem werdyktu przez Radę Polityki Pieniężnej, bowiem wskaźnik WIBOR trzymiesięczny (3M) jest obecnie na najwyższym poziomie od października 2002 roku. W górę poszedł też WIBOR sześciomiesięczny (6M). Obecnie stawka WIBOR 3M wynosi 7,21 procent i jest o 2,27 procent wyższa niż trzy miesiące temu. Wartość WIBOR 6M, wynosi obecnie 7,41 procent i jest o 46,7 procent wyższa niż sześć miesięcy temu.

Dla kredytobiorcy oznacza to, że w momencie, gdy będzie aktualizowane oprocentowanie jego kredytu zobaczy on wzrost miesięcznych opłat.

Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

Trwają prace nad zastąpieniem wskaźnika WIBOR nowym wskaźnikiem do wyliczania wysokości oprocentowania kredytów WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) . Wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku, a cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.

Tagi: stopa oprocentowaniarata

Zaktualizowano: 04.10.2022

Dodano: 04.10.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top