Obawy Polaków przed wyłudzeniami w wyniku kradzieży danych

Opublikowano: 2022-05-18 10:00 Dagmara Konik 3 min. czytania

Obawy Polaków przed wyłudzeniami w wyniku kradzieży danych

Obawy Polaków przed wyłudzeniami w wyniku kradzieży danych

Co roku 17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego – to święto technologii informacyjno-komunikacyjnych. To doskonała okazja by uświadomić sobie jak wiele w naszym życiu zmienił internet oraz do poruszenia tematu bezpieczeństwa danych.

Z badania „Cyberbezpieczeństwo Polaków” przeprowadzonego przez Quality Watch dla Biura Informacji Kredytowej aż 84 procent Polaków obawia się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku danych a wyłudzenia na skradzione dane boi się 54 procent społeczeństwa.

Każdy z nas potencjalnie 21 razy dziennie jest narażony na wyłudzenie. Z przedstawionego raportu wynika, że tylko w I kwartale 2022 r. oszuści podjęli 1915 prób kradzieży na kwotę 575 tys. zł, z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych.

Stosują w tym celu różne metody, by zdobyć i wykorzystać cudze dane.

W opinii osób, które wzięły udział w przeprowadzonym badaniu najczęstszym ze stosowanych działań hackerskich jest phishing. Z tą metodą wyłudzenia miało styczność 34 procent osób. W tej metodzie oszustwa przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia od nas poufnych informacji takich, jak numer dowodu osobistego, czy dane do logowania do konta bankowego.

Kolejną metodą oszustów po phishingu, na którą wskazała niemal co trzecia osoba (29 procent) jest grupa ataków przestępczych, skoncentrowanych wokół wyłudzeń pieniędzy poprzez maile sprzedażowe, informacje o szybkim zysku i wygranych, a także o krótkoterminowych ofertach specjalnych na zakupy online.

Na trzecim miejscu przestępstw (20 procent) znalazła się socjotechnika na fałszywe inwestycje. To oszukańcze działaniami w postaci ogłoszeń kuszących łatwym zarobkiem i szybkim zyskiem.

 

Znajomość elementarnych zasad korzystania z internetu oraz świadomość konsekwencji cyberprzestępstw z pewnością przyczyniają się do kształtowania dobrych nawyków w ochronie swoich danych. Dla przykładu warto przestrzegać zasady „im mniej danych podamy, tym lepiej”, czyli zachowywać ostrożność w udostępnianiu swoich danych osobistych. Inna, to zasada ograniczonego zaufania, oznacza zachowanie zwiększonej czujności wobec osób kontaktujących się z nami

– radzi Joanna Charlińska, ekspert BIK.

 

Źródło: https://www.bik.pl/


 

Tagi: kradzież

Zaktualizowano: 18.05.2022

Dodano: 18.05.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top