Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny poziom inflacji w maju 2023 roku wyniósł 13 procent i choć dynamika wzrostu się obniża ceny nadal nie spadają, a żywność jest tą kategorią która nadal drożeje najbardziej. Ceny produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych w maju br. były o 18,9 procent wyższe niż przed rokiem.
Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor wydatki na żywność pochłaniają już średnio 40 procent domowego budżetu Polaków.
Aż 91 procent z ankietowanych deklaruje, że oszczędza na zakupach jedzenia, a produktami których Polacy rezygnują najczęściej są alkohol, dania gotowe i słodycze. Ponad połowa (52 procent) respondentów deklaruje, że ogranicza spożycie alkoholu. 47 procent ankietowanych unika gotowych dań ze sklepu, a 43 procent ogranicza zakup słodyczy. Ograniczanie ilości kupowanych produktów spożywczych lub rezygnację z nich zadeklarowało aż 83 procent respondentów. W przypadku podstawowych produktów żywieniowych, takich jak mięso, wędliny, owoce, warzywa, pieczywo i nabiał ograniczenie w zakupach deklaruje mniej niż 15 procent badanych.
W codziennym życiu przygotowywanie posiłków w domu deklaruje łącznie 91 procent Polaków, z czego zdecydowana większość robi to w sposób bardziej świadomy, co świadczy również o wzroście wiedzy z zakresu odżywiania. Wyeliminowanie, bądź ograniczenie z diety dań gotowych i wysoko przetworzonych produktów pozwala w efekcie lepiej kontrolować składniki odżywcze i jakość jedzenia. Już 70 procent osób, które przygotowują posiłki samodzielnie, zwraca uwagę na ich jakość, a aż 26 procent respondentów potwierdza poprawę swoich nawyków żywieniowych. Na pogorszenie się jakości odżywiania wskazuje jedynie 17 procent ankietowanych.
Na korzystanie z obiektów gastronomicznych (restauracje, fast foody, bary mleczne) jako główny sposób odżywiania wskazuje zaledwie 3 procent respondentów. Catering dietetyczny wybiera tylko 2 procent badanych.
Żeby kupić produkty spożywcze w atrakcyjnej cenie 42 procent respondentów śledzi gazetki sieci handlowych, a 32 procent robi zakupy wyłącznie w dyskontach i tańszych supermarketach. Staramy się także marnować mniej jedzenia. 36 procent badanych gotuje tak, by danie wystarczyło na dłużej niż jeden dzień, a 24 procent kupuje mniej żywności.
Mimo tych wszystkich zabiegów nadal niemal połowa badanych marnuje żywność i tym samym traci na tym pieniądze. Jak wynika z raportu Instytutu Ochrony Środowiska PIB, na etapie konsumpcji w Polsce marnuje się 3 mln ton jedzenia i jest to aż 60 procent wszystkich strat.
Najnowsze badanie zrealizowane z końcem marca 2023 r. pokazuje, że choć w porównaniu z rokiem 2022 zmniejszyła się skala marnowania żywności z powodu zbyt dużych zakupów, i chociaż większość z ankietowanych (54 procent) deklaruje, że nie marnuje jedzenia, to jak pokazują wyniki badania BIG InfoMonitor wciąż niemal połowa (46 procent) nie przykłada do tego wielkiej wagi. Z powodu wyrzucania niezjedzonych produktów tracimy ok. 100 zł miesięcznie.
Z opublikowanych danych wynika także, że żywność istotnie rzadziej marnują mieszkańcy wsi (40 procent), niż mieszkańcy miast (49 procent). Dbałość o zawartość lodówki rośnie wraz z wiekiem respondentów: od 44 procent w grupie poniżej 45 lat, przez 60 procent w grupie od 45 do 64 lat, po 72 procent wśród osób powyżej 65 roku życia.
Źródło:https://www.big.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: