Wyniki najnowszego badania Skaner MŚP wykonanego dla BIG InfoMonitor potwierdzają fakt, że w pierwszym kwartale 2023 roku znacząco pogłębił się problem zatorów płatniczych w polskich przedsiębiorstwach.
Ponad 88 procent przedsiębiorców deklaruje, że ich klienci płacą faktury po terminie, a 62 procent ma płatności opóźnione o ponad miesiąc. W porównaniu z czwartym kwartałem 2022 roku jest to wzrost o 19,3 pkt. proc. Najczęściej ryzyko takich opóźnień w spłatach jest w firmach mających na etacie 10 lub więcej osób (68 procent) i są to głównie przedstawiciele handlu (78 procent). 47 procent czyli niemal połowa badanych firm nie mogła doczekać się zwrotu swoich należności aż o dwa miesiące po terminie. To wzrost o 12 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 roku Dwumiesięczne opóźnienia zgłaszają zwłaszcza małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249) oraz przedstawiciele branży handlowej (aż 63 procent). Rozliczenia B2B najbardziej pogorszyły się w branży handlowej i transportowej. Jedynie w budownictwie widoczna jest poprawa sytuacji.
Odsetek firm skarżących się na problemy z uzyskaniem płatności od kontrahentów o ponad 60 dni w I kwartale 2023 wzrósł w czterech analizowanych cyklicznie sektorach. Wzrost zaległości o 28 pkt. proc. do 63 procent odnotowano w handlu, a o 18 pkt proc. do 44 procent w transporcie. Spory wzrost widoczny jest również w usługach (o 10 pkt. proc.), gdzie o dwumiesięcznym oczekiwaniu na płatności od kontrahentów mówi już 38 procent firm. Nieznacznie bo o 3 pkt. proc. przybyło też opóźnień w płatnościach firmom z branży przemysłowej. Daje to wzrost do 46 procent.
Wyjątek w tym pomiarze stanowi jedynie budownictwo, które odnotowało spadek problemów z zatorami płatniczymi o 11 pkt. proc. W chwili obecnej co czwarty (28 procent) przedstawiciel tego sektora potwierdza to zjawisko. Co ciekawe, to właśnie w budownictwie w poprzednim pomiarze notowaliśmy najwyższy przyrost opóźnień o ponad 60 dni.
Według danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK ponad 313 tys. firm ma problemy z terminowym regulowaniem płatności. Zaległe zobowiązania przedsiębiorstw względem banków i kontrahentów w ciągu roku wzrosły o ponad 2,5 mld zł i na koniec stycznia br. wyniosły już prawie 40,2 mld zł.
Źródło: https://www.big.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: